43 dni i ponad 20 miejsc
Przeżyj najpiękniejszą świąteczną przygodę tej zimy!
Wielokrotnie nagradzany Adwent w Zagrzebiu, w tym roku odbędzie się w terminie od 26 listopada i potrwa wraz z wydarzeniami noworocznymi do 7 stycznia 2023 r. Tym samym, po pauzie Adwent w Zagrzebiu powraca w pełnej okazałości. Przez ostatnie dwa lata Zagrzeb z powodzeniem kontynuował tradycje adwentowe, choć w bardziej wirtualnej i hybrydowej formie.

Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, 26 listopada, kiedy to o godzinie 17:00 na Placu bana Jelačicia zgodnie z tradycją zostanie zapalona pierwsza świeca adwentowa. Następnie o godzinie 18:00 zostaną otwarte lokalizacje na Górnym Mieście, o godz. 19:00 Park Lodowy na Placu króla Tomislava, a o 20:00  zapalą się światła w parku Zrinjevac.

Organizatorzy Adwentu, czyli Miasto Zagrzeb i Wspólnota Turystyczna Miasta Zagrzeb oraz partnerzy instytucjonalni i komercyjni przy tworzeniu programu położyli nacisk nie tylko na jakość i ilość planowanych treści kulturalnych, muzycznych i rozrywkowych, ale również i na aranżację miejsc. Zróżnicowany program kulturalny został przygotowany z myślą o wszystkich pokoleniach. Idealnym uzupełnieniem będzie szeroki wybór oferty gastronomicznej.

W tym roku Adwent w Zagrzebiu  powraca ze wszechobecną świąteczną atmosferą na ulicach miasta, przynosi radość i przenosi w magiczny świat świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczny program adwentowy w Zagrzebiu został przygotowany, tak aby za pomocą dźwięku, wzroku, smaku i zapachu przenieść świąteczny klimat na ulice miasta.

Zadbano również o to, aby Adwent był zrównoważony ekologicznie: używane będą wyłącznie jednorazowe, biodegradowalne opakowania oraz ustawione zostaną punkty segregacji odpadów.

Po dwóch latach pandemii szczególnie cieszymy się na tegoroczny Adwent, który dzięki bogatemu programowi w najlepszy możliwy sposób wprowadzi nas w świąteczny nastrój i oczekiwanie na Boże Narodzenie. W zamkniętych i otwartych przestrzeniach miejskich, placach i ulicach odbędzie się ponad 100 koncertów. Planowane są także tematyczne wystawy w muzeach i galeriach. Należy również podkreślić współpracę z Chorwackim Teatrem Narodowym w Zagrzebiu, Chorwacką Izbą Rzemieślniczą i Zagrzebskim ZOO, którzy również przygotowali specjalne programy. Współpracujemy z hotelami w Zagrzebiu, przewoźnikami krajowymi i zagranicznymi oraz rozpoczęliśmy międzynarodową promocję na 21 rynkach. Adwent w Zagrzebiu jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla turystyki Zagrzebia i Chorwacji, więc spodziewam się, że podobnie jak w poprzednich latach, przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego stolicy”, powiedziała Martina Bienenfeld, dyrektor Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzeb.

Warto  podkreślić, że „European Best Destinations” przez trzy lata z rzędu (2016, 2017 i 2018) wyróżnił Adwent w Zagrzebiu jako najlepsze miejsce turystyczne na święta Bożego Narodzenia w Europie.

Bogaty program kulturalny i muzyczny w różnych miejscach miasta oraz aktualne informacje dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Adwentu w Zagrzebiu: www.adventzagreb.hr

Tekst: Chorwacka Wspólnota Turystyczna przedstawicielstwo w Polsce

Foto: Julien Duval / Zagreb Tourist Board, M.Gasparovic,