Drodzy Czytelnicy

Niespodziewanie przyszła zima, a z nią świąteczny nastrój, wspomnienie radosnych zabaw w śniegu i moment na podejmowanie noworocznych postanowień – chociażby o tym, gdzie po całym roku wytężonej pracy skierować się w poszukiwaniu odpoczynku i regeneracji. Tu podajemy kilka pomysłów na to, gdzie tę chwilę relaksu najłatwiej i najprzyjemniej spędzić.

Tradycją stały się już świąteczne jarmarki – w tym numerze zapraszamy na nie do Gdańska, Krakowa i Wrocławia. To miejsca pełne magii i radości, z których wrócimy nie tylko z nietuzinkowymi prezentami dla najbliższych, ale i pomysłami na świąteczne potrawy z niemal każdego zakątka świata. Dla tych, którzy świątecznych inspiracji szukają w przeszłości, idealnym miejscem będzie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie właśnie pojawiła się wystawa prezentująca bożonarodzeniowe obrzędy Mazowsza. Mieszkańców stolicy i jej okolic zapraszamy także do odkrywania Warszawy z Klubem Odkrywców, zwiedzania świeżo odrestaurowanej Fabryki Norblina (najgorętszy punkt stolicy) i muzeum Marszałka w Sulejówku oraz do aktywnego wypoczynku w Puszczy Kampinoskiej.

No bo gdzie najlepiej spędzić zimę i wiosnę? W Polsce! O ile wielbiciele białego szaleństwa świetnie znają trasy narciarskie Beskidu Sądeckiego, to na sportowo (i nie tylko) można też wypoczywać na Pomorzu, w Gołdapi czy Opolskiem. Niesamowitych wrażeń dostarczy też wędrówka szlakiem zamków – czy to będą polskie leżące nad Dunajcem, czy węgierskie nad Dunajem. Do odkrywania zaprasza też włoskie Bergamo, a jeśli już wybieramy się do Włoch, to warto zajrzeć do szpitala dla lalek w Neapolu i odkryć historię kukiełek i marionetek z różnych stron świata. W końcu lalka to kapitalny prezent pod choinkę…

Bożena Miller
redaktor wydania

Link do numeru:

Click to access swiat-OK.pdf