Wyspy kuszą obietnicą wspaniałej przygody i błogiego wypoczynku. Odnajdziemy tu rajskie plaże, piękną rafę koralową, egzotyczne zwierzęta,  wulkaniczne stożki, a także plantacje kakaowców i ryżu.

Filipiny położone na 11 dużych i ponad 7000 mniejszych wysepek na Oceanie Spokojnym są krainą wulkanów, zielonych tarasów ryżowych i świątyń. Żyje tu wiele endemicznych gatunków ptaków i ssaków, m.in. kanczyl i małpożer, narodowy symbol Filipin. Przez 400 lat archipelag znajdował się pod rządami monarchii hiszpańskiej. Nic więc dziwnego, że współczesne Filipiny są jedynym krajem Południowo-Wschodniej Azji, w którym chrześcijaństwo jest dominującym wyznaniem. Filipiński katolicyzm tworzy mozaikę wschodnich i zachodnich obrzędów splecioną z pogańskimi wierzeniami miejscowych plemion. Każdego roku świat obiegają zdjęcia wielkanocnych misteriów, podczas których rzymskokatoliccy pokutnicy dają się przybijać do krzyża, a uczestnicy procesji krwawo się biczują. Okrutnym praktykom towarzyszą roztańczone korowody, świadcząc o radości związanej z celebrowaniem wszelkich świąt.

Najciekawsze wyspy
Na Luzon, największej z wysp, leży Manila. Stolica Filipin wraz z szybko rozrastającymi się przedmieściami tworzy Mega Manilę – metropolię zamieszkaną przez 22 mln ludzi. Na Luzon znajduje się wiele czynnych wulkanów, jeden z nich – Pinatubo wstrząsnął światem w 1991 r. Niespodziewana erupcja trwała tydzień. Kiedy popioły opadły, okazało się, że wulkan stracił wierzchołek i obniżył się o 160 m (ma teraz 1486 m wysokości). Uczestnicy wielu emocjonujących wycieczek zaglądają do wnętrza krateru. Na wyspie w regionie Banaue rozpościerają się tarasy ryżowe uważane za ósmy cud świata. Kształtowane pieczołowicie od 2 tysięcy lat wyglądają jak gigantyczne zielone stopnie wykute w stokach gór Ifugao. Dużą popularnością cieszy się też wyspa Bohol z wybrzeżem otoczonym pięknymi plażami i rafą koralową. Sławę zawdzięcza Wzgórzom Czekoladowym. Na stokach 1268 niewiarygodnie regularnych kopców o wysokości od 30 do 100 m są uprawiane drzewa kakaowe. Nazwa nie pochodzi jednak od słodkiego skojarzenia, lecz od barwy, jaką w porze suchej, czyli od grudnia do maja, przybiera trawa porastająca wzgórza. W 1521 r. wyspę Cebu odkrył dla zachodniego świata Ferdynand Magellan. Dziś najcenniejszymi pamiątkami kolonialnej przeszłości są forteca San Pedro i bazylika Św. Dzieciątka. Na wyspie nie brak też luksusowych hoteli oferujących wypoczynek na rajskich plażach i nurkowanie na rafie koralowej.

Dojazd: bezpośrednio do Manili latają samoloty z Paryża (Air France), Amsterdamu (KLM) i Frankfurtu nad Menem (Lufthansa) – bilet powrotny kosztuje ok. 5 tys. zł.

Wiza: nie jest wymagana przy pobytach do 21 dni. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Waluta: peso filipińskie (PHP); 1 EUR = 1,65 PHP

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze maj 2011 na str. 24-26.