Najsłynniejszy czeski długodystansowy bieg narciarski obchodzi w tym roku 56 urodziny. Oprócz głównego wyścigu na pięćdziesiąt kilometrów, który odbędzie się w niedzielę 12 lutego, organizatorzy oferują uczestnikom krótsze dystanse. Do wyboru są między innymi trasy o długości 25 czy 10 kilometrów stylem klasycznym i sprint nocny na trasie o długości 1,5 km.

Izerska 50 należy do ulubionych wydarzeń sportowych sezonu zimowego w Czechach. W wyścigu po Magistrali Izerskiej co roku biorą udział setki narciarzy oraz tysiące kibiców podziwiających sportowe wyczyny i zaśnieżone krajobrazy Gór Izerskich. W zawodach na przestrzeni lat uczestniczyło wiele sławnych osobistości, między innymi Björn Daehlie, Thomas Alsgaard, Lukáš Bauer czy Stanislav Řezáč.

Podczas czterodniowej imprezy (od 9 do 12 lutego) organizatorzy szykują wiele wydarzeń towarzyszących, na przykład wyścig sztafetowy czy konkursy dla dzieci. Każdego roku odbywa się uroczysta inauguracja, podczas której na widzów czeka ciekawy program, na przykład pokazy historycznych strojów i wyposażenia narciarzy.

Informacje o imprezie: www.jiz50.cz
Tekst: Anna Gruszczyńska
Zdjęcia: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism
czechtourism.cz   kudyznudy.cz  visitczechia.com