Pomiędzy alpejskimi szczytami i czarującymi jeziorami leży Füssen– miasto o wielowiekowej ciekawej przeszłości i kurort wypoczynkowy. Tu znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt „Romantycznego Szlaku”, jego perłami są zamki w Hohenschwangau i Neuschwanstein (opis w I części artykułu). Trasa biegnie z Würzburga, stolicy Dolnej Frankonii i liczy 350 km.

Została ona wyznaczona dopiero w latach pięćdziesiątych XX w., ale nawiązuje do jednego z najstarszych szlaków handlowych Europy, tj. rzymskiej drogi Via Claudia Augusta, wiodącej z północnych Włoch przez Alpy do Augsburga. Jej powstanie datowane jest na lata 46-47 i do dzisiaj w mieście pozostały jej ślady. Tędy przebiega główna ulica centrum, Reichenstraße.

Kolejne istotne fakty dla Füssen to: stacjonowanie rzymskiego obozu wojskowego w latach 300-350, otrzymanie praw miejskich w 1295 r., włączenie do biskupstwa augsburskiego w 1313 r. Wyjątkowy rozkwit nastąpił od 1500 r., o czym świadczy fakt, że cesarz Maksymilian I Habsburg przyjeżdżał tu prawie czterdzieści razy. Jako wielki meloman towarzyszył podczas swoich pobytów dworskiej orkiestrze i znanym kompozytorom ówczesnych czasów.

Niezwykle doniosłą rolę dla regionu pod względem religijnym, gospodarczym i kulturalnym odegrał klasztor benedyktynów św. Manga, założony w 840 r. Tę zaszczytną rolę pełnił przez prawie 1000 lat (do 1803 r.), kiedy uległ sekularyzacji. W tym samym roku Füssen włączono do elektoratu Bawarii, aktualnie należy do kraju związkowego Bawaria.

O pięknie miasta decydują: jego położenie na wysokości od 800 m do 1 200 m n.p.m. i płynąca w dole rzeka Lech oraz różnorodność historycznych epok, jakie reprezentują: tworzące labirynt średniowieczne uliczki, pozostałości starych murów miejskich, bardzo dobrze zachowane zabytkowe obiekty. Z bujnej zieleni otaczającej przyrody wyłaniają się najwybitniejsze zabytki Füssen: zespół klasztorny św. Manga i stanowiący dla turystów punkt orientacyjny – Wysoki Zamek.

Jego wznoszenie rozpoczęto w 1291 r., a ukończono dopiero w 1503 r. Przez prawie pięć wieków pełnił funkcję letniej rezydencji książąt-biskupów Augsburga. Obecnie jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych późnogotyckich kompleksów w Bawarii. Już po wejściu na dziedziniec możemy podziwiać malowidła iluzyjne, liczące prawie pięćset lat. Z tej racji uznawane są za ewenement w Niemczech. Wnętrza budowli są przeznaczone m.in. na Galerię Bawarskich Zbiorów Malarstwa z ekspozycją godnych podziwu późnogotyckich i renesansowych dzieł sztuki z regionów Allgäu-Szwabii i Frankonii.

Bezpośrednio pod zamkiem znajduje się ww. kompleks dawnego klasztoru benedyktynów św. Manga. Jego historia wiąże się z przybyciem do Füssen św. Magnusa w celach misyjnych (750 r.). Uważany jest on za założyciela miejscowego zakonu, a powstanie pierwszego obiektu klasztoru określane jest na IX w. Kolejny zespół budynków w stylu barokowym wzniesiono podczas kontrreformacji w latach 1696-1726.

Jego częścią jest bazylika z cennymi i jednymi z najstarszych w Bawarii freskami (Szkoła Reichenau, ok. 980 r.). Swoją siedzibę ma tu również Muzeum Miasta Füssen, które zwiedzającego wprowadza w świat bawarskiego baroku z jego bogatymi dekoracjami. Sale (cesarska, rycerska, kapitulna) oraz biblioteka klasztorna są wytwornie wyposażone i dają wyobrażenie o dawnej świetności zakonu benedyktynów.

W Kaplicy św. Anny mieści się niezwykłe dzieło pt. „Taniec Śmierci” z 1602 r. i obecnie jest najstarszym zachowanym w Bawarii o tej tematyce, a także jednym z najważniejszych w Europie. Motywem do jego powstania była szalejąca w okolicy zaraza. Na dwudziestu obrazach został przedstawiony bardzo popularny wówczas motyw tańca, jako ambiwalencja między pragnieniem życia, a lękiem przed śmiercią.

Niezwykle cenną ekspozycję tworzy miejscowa tradycja produkcji instrumentów smyczkowych. Szczególnie bogata jest kolekcja lutni, zaliczana do najcenniejszych w Europie. Wynika to z faktu, że miasto było europejską kolebką ich produkcji. Dowodem o tym świadczącym jest założenie tu pierwszego na kontynencie cechu lutników w 1562 r. Nic dziwnego, że przedstawiciel tego rzemiosła jest uświetniony w postaci figury na fontannie w centrum Füssen, na tzw. Brotmarkt (Targ Chleba).

Na XVI w. przypada także rozpoczęcie budowy organów przez miejscowych wytwórców. Jeszcze obecnie w niektórych kościołach na starówce można posłuchać gry na tych barokowych instrumentach, a jakość dźwięku świadczy o lokalnym mistrzostwie w ich produkcji.

Propozycje turystki aktywnej na sezon wiosenno-letni
Naturalny krajobraz wokół Füssen jest wyjątkowo różnorodny. Łagodne wzgórza Allgäu, dzikie i romantyczne góry Alp Ammergau, doliny Lechtal i Tannheim oraz idylliczna panorama jezior oferują najlepsze warunki do relaksującego i aktywnego wypoczynku o każdej porze roku.

Oferta w tym zakresie jest bardzo bogata, a najbardziej uniwersalna to „W triadzie z naturą”, ponieważ uwzględnia ona trzy krajobrazy z ich różnymi wysokościami. Trasa do wędrowania liczy ok. 870 km i składają się na nią trzy połączone ze sobą główne szlaki, wyselekcjonowane pod względem wysokości. „Wiesengänger Route” wiedzie przez podnóża Alp z dłuższymi, ale bardziej płaskimi etapami – dedykowana dla miłośników przyrody. „Water Runner Route” wzdłuż rzek i jezior ma średni poziom, a „Himmelstürmer Route” jest przeznaczona dla wysportowanych miłośników gór i prowadzi m.in. do szczytów: Breitenberg (1838 m n.p.m.), Branderschrofen (1 881m n.p.m.), Rote Wand (2704 m n.p.m.). Specjalnie oznakowane są szlaki Nordic Walking.

Długość tras rowerowych wynosi ok. 1500 km, wśród nich główna to East Allgäu Emmental. Dla rowerów górskich najbardziej wymagające drogi są w górach Ammergau. Ponieważ Füssen należy do systemu Movelo.Region Allgäu, znajduje się tu kilka wypożyczalni rowerów elektrycznych oraz stacji wymiany akumulatorów. Opisy tras wraz z profilami wysokości, odległościami, śladami GPS i informacjami o przystankach można pobrać z map interaktywnych. Wszystkie rodzaje wycieczek są obsługiwane przez przewodników.

Górski krajobraz urozmaica kilkanaście jezior, które latem zapewniają kąpiel i możliwość uprawiania sportów wodnych: surfing, żeglarstwo, spływy kajakowe, pływanie łódką. Po jeziorze Forggensee w Füssen w sezonie letnim organizowane są rejsy statkami.

W miejscowościach górskich działają odkryte baseny. W okolicy można uprawiać również bardziej wyszukane formy aktywności, tj.: lotniarstwo, paralotniarstwo, loty balonem.

Wachlarz propozycji tego regionu jest atrakcyjny i zróżnicowany, co gwarantuje każdemu turyście dobrze spędzony urlop.

https://www.fuessen.de/

Tekst: M. Fudała
Zdjęcia:

 1. Stare Miasto nad rzeką Lech z dawnym benedyktyńskim klasztorem św. Manga i Wysokim Zamkiem, © Füssen Tourismus und Marketing / www.guenterstandl.de
 2. Widok z Kalwarii na Stare Miasto położone na rzeką Lech, © Füssen Tourismus und Marketing / guenterstandl.de
 3. Wysoki Zamek – symbol miasta, © Füssen Tourismus und Marketing / guenterstandl.de
 4. Wejście i północne skrzydło Wysokiego Zamku, © Füssen Tourismus und Marketing / Arthur F. Selbach
 5. Zespół klasztorny św. Manga na Starym Mieście zimą, © Füssen Tourismus und Marketing / Stefan Stein
 6. Wysoki Zamek – Sala Rycerska w Państwowej Galerii Filialnej Bawarskiej Kolekcji Malarstwa, © Füssen Tourismus und Marketing / www.guenterstandl.de
 1. Najstarszy w Bawarii „Taniec śmierci“, © Füssen Tourismus und Marketing / www.guenterstandl.de
 2. Fontanna poświęcona lutnikowi (zwiedzanie podczas GTM 2022, przewodniczka w regionalnym stroju), © MF
 3. Wędrowcy na górze Breitenberg, © Füssen Tourismus und Marketing / www.guenterstandl.de
 4. Kolarze na ścieżce rowerowej nad jeziorem Forggensee, © Füssen Tourismus und Marketing / Gerhard Eisenschink
 5. Rejsy statków na jeziorze Forggensee, © Forggenseeschifffahrt Füssen
 6. Widok na jezioro Hopfensee w miejscowości Hopfen am See, © Füssen Tourismus und Marketing / www.guenterstandl.de