Chociaż nie ma magicznego zaklęcia na długowieczność, możemy znacząco wydłużyć czas i jakość naszego życia wprowadzając do niego zdrowe nawyki. A jakie? Wystarczy zaobserwować co łączy wszystkie strefy niebieskie – strefy długowieczności takie jak Okinawa w Japonii, Nicoya w Kostaryce, Sardynia we Włoszech czy Ikaria w Grecji a odpowiedź przychodzi sama. Są to przede wszystkim aktywność fizyczna, energetyczne i wysokowibracyjne pożywienie, a także życie rodzinne. Te wszystkie elementy przekładają się na to, jak długo będziemy żyli.

Nie musisz wcale mieszkać w niebieskiej strefie, aby wprowadzić te zmiany już dzisiaj. Na swoich warsztatach Arche Kraina Zdrowia – projekt holistyczny propagujący zdrowy styl życia Grupy Arche – uczy jak takie zdrowe nawyki wprowadzać do swojego życia. Co najmniej raz w miesiącu w Pałacu w Łochowie organizowane są przez Arche Kraina Zdrowia warsztaty holistyczne: warsztaty oczyszczające, warsztaty sokowe, czy warsztaty regenerujące. Projekt u swojego źródła ma propagowanie diety roślinnej, czyli to co jest Nr 1 i łączy wszystkie strefy długowieczności – warzywa, owoce i strąki są podstawą ich diety. W długowieczności pomaga też zachowanie umiaru, jedzenie tego co nam służy, nieprzejadanie się i unikanie wszystkich szkodliwych przetworzonych produktów. Podczas warsztatów uczestnicy nie tylko dowiadują się co jeść i jak jeść, ale moją możliwość czasami też czynnie przygotowywać  wspólne zdrowe wysokowibracjne posiłki.

Kolejną kwestią jest aktywność fizyczna. Wielu mieszkańców stref długowieczności pracuje fizycznie. Co jeśli mamy siedzący tryb życia? Arche Kraina Zdrowia w swoim holistycznym podejściu do zdrowia również stawia na aktywność fizyczną i zachęca podczas warsztatów do ruchu jak praktyka jogi, slow jogging, tai chi, ale też takie małe rzeczy, które składają się na duży efekt jak: codzienne spacery, wchodzenie po schodach, jazda rowerem czy uziemianie czyli chodzenie boso po trawie.

Nie wybieraj drastycznej diety, z której i tak zrezygnujesz, nie katuj się ciężkimi treningami, bo one wcale nie są gwarancją długiego zdrowia – zmień kilka prostych rzeczy na stałe i stwórz swoją prywatną Niebieską Strefę! – radzi Monika Drabek – koordynatorka Projektu Arche Kraina Zdrowia, zapraszając na warsztaty zdrowotne m.in. w Pałacu w Łochowie.

Niech jedzenie będzie lekarstwem a lekarstwo jedzeniem – ta słynna maksyma ojca medycyny i prekursora profilaktyki zdrowotnej Hipokratesa okazuje się, że jest nie tylko hasłem, ale motorem napędzającym wszelkie działania Projektu Arche Kraina Zdrowia.