Włoskie wakacje w Dolomitach w Alta Badia nigdy nie były takie przyjazne dla środowiska! Kampania “Zatrzymaj się, ale z przyjemnością!” zachęca turystów do pozostawienia swoich samochodów na parkingu i odkrywania piękna okolicy pieszo lub rowerem.

Turyści, którzy po przyjeździe oddają kluczyki do samochodu w recepcji obiektu noclegowego i pozostawiają samochód zaparkowany na dwie doby przy pobycie na minimum trzy noce (lub na cztery dni przy pobycie na minimum sześć nocy) otrzymują specjalną kartę zniżkową, która daje dostęp do wielu atrakcji, takich jak wycieczki i imprezy, korzystanie z taksówek oraz wejście do muzeum i parku przygód. Co więcej, aby zapewnić jeszcze więcej radości podczas wakacji dostępne są rowery elektryczne do wypożyczenia na wysokości 2000 m n.p.m. – idealne rozwiązanie dla osób, które chcą podziwiać malownicze krajobrazy bez większego wysiłku fizycznego. Pozostawienie samochodu na parkingu i wykorzystanie zrównoważonych alternatyw mobilności to dobry sposób, aby zwiększyć nasz wkład w ochronę środowiska.

ALTA BADIA I JEJ ZAANGAŻOWANIE W ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
Alta Badia, położona w Dolomitach Południowotyrolskich we Włoszech, uzyskała certyfikat GSTC (Global Sustainable Tourism Council) w sierpniu 2022 roku. Jest to tylko pierwszy krok w kierunku coraz bardziej zrównoważonego ośrodka turystycznego z punktu widzenia środowiska, kultury, społeczno-ekonomicznego oraz zarządzania. W ciągu letnich miesięcy, Alta Badia organizuje wiele inicjatyw i wydarzeń, które są dowodem na jej zaangażowanie w coraz bardziej ekologiczny turystykę.

KONCEPCJA EKOLOGICZNA ALTA BADII
Dbanie o środowisko naturalne i wspieranie natury jest filozofią, którą coraz więcej ludzi podziela i praktykuje. Poprzez zaangażowanie sektora turystycznego, instytucji, mieszkańców i turystów odwiedzających dolinę, która znajduje się w sercu Dolomitów, na liście UNESCO World Heritage, Alta Badia nieustannie dąży do osiągnięcia wspólnego celu: Zachowanie tego, co daje nam natura, bez konieczności rezygnowania z ważnych doznań i emocji, jakie niesie ze sobą turystyka.

PLAN KLIMATYCZNY ALTA BADII
Władze Alta Badia mają świadomość, że każdy musi wnieść swój wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi. Dlatego powstał projekt Alta Badia Climate Plan, którego pierwszym celem było określenie całkowitego wpływu regionu na emisję CO2, która wyniosła 219 008 ton CO2e. Ta liczba jest punktem wyjścia dla tej inicjatywy i umożliwia zrozumienie sytuacji oraz opracowanie ukierunkowanej strategii zmniejszenia i rekompensaty emisji dwutlenku węgla, głównego źródła zanieczyszczenia naszej planety. Według badań, największy wpływ na emisję CO2 ma transport do celu podróży (73%), a następnie zakwaterowanie (11%) i wyciągi narciarskie (4%).

Badanie to dostarcza również informacji o średnim wpływie na środowisko jednego turysty (średnio 486 kgCO2 na wakacje jednego turysty korzystającego z usług turystycznych oferowanych przez region). Określenie wpływu na środowisko w tym kontekście jest istotne, ponieważ rozwijająca się turystyka może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne poprzez emisję gazów cieplarnianych, nadmierne zużycie wody i energii, produkcję odpadów i zanieczyszczenie wody i powietrza. Dlatego ważne jest, aby działać zrównoważenie i minimalizować wpływ turystyki na środowisko naturalne. Badania takie jak to, które zostało przeprowadzone, pomagają w identyfikacji obszarów, w których można podejmować działania mające na celu zmniejszenie wpływu turystyki na środowisko.

Przyjedź do Alta Badia i ciesz się wakacjami w harmonii z naturą!
Źródło: Alta Badia Tourist Information Offices
Zdjęcia: Alta Badia Tourist Information Offices