TeSuzanne Raes stworzyła niezwykle fascynujący dokument poświęcony jednemu z największych malarzy w historii – Johannesowi Vermeerowi. W filmie “Vermeer. Blisko mistrza” twórcy zdejmują słynne dzieła ze ścian i zabierają je do laboratorium, aby ukazać nam w zbliżeniu oszałamiające detale oraz odsłonić ukryte pod farbą warstwy. Widzowie mają okazję zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 35 obrazów genialnego Holendra.

Film pozwala odkryć mistrza na nowo i jest to opowieść o twórcy, który pozostawił po sobie więcej zagadek niż dzieł. Jednakże, to nie tylko historia samego Vermeera, ale także ekscytujący wątek eksperckich śledztw i sporów o autentyczność niektórych obrazów. Twórcy filmu skupiają się na zagadce, co czyni Vermeera Vermeerem. Czy chodzi o warsztat czy wątki, jakie podejmował? Czy o ten wszechświat w rogu pokoju? A przede wszystkim, czy każdy Vermeer jest Vermeerem?

“Vermeer. Blisko mistrza” to także intrygujący portret zbiorowy muzealników, kuratorów, konserwatorów, kolekcjonerów, handlarzy sztuką – ekspertów i pasjonatów, którzy swoje życie związali z artystą, pragnąc być jak najbliżej jego dzieł, geniuszu i tajemnicy.

Podsumowując, film “Vermeer. Blisko mistrza” to fascynująca opowieść o jednym z najwybitniejszych artystów w historii, którą polecam z całego serca każdemu, kto interesuje się sztuką, historią i tajemnicami ludzkiego umysłu.

Tekst: Dorota Olendzka