Jazda na rowerze staje się jednym z najważniejszych sposobów zwiedzania miast, gwarantując niski koszt i zerową emisję. Europejska sieć hostelowa a&o, oferująca pokoje poniżej 150 euro za noc, umożliwia wygodne i bezpieczne przechowywanie rowerów w pokojach za jedyne 7,50 euro za rower za noc. Inicjatywa a&o, która ułatwia gościom korzystanie z rowerów podczas podróży, jest zgodna z celem, którym jest stanie się pierwszą w Europie siecią hosteli zeroemisyjnych do roku 2025.

Mając to na uwadze, a&o przygotowało listę pięciu najbardziej zrównoważonych miast w Europie, idealnych do zwiedzania na rowerze, gdzie znajdują się również hostele a&o:

  1. Kopenhaga, Dania | a&o Copenhagen Nørrebro

Kopenhaga często jest uważana za jedno z najlepszych miast w Europie ze względu na rosnącą renomę kulinarnej i imponującą architekturę. Jest także jednym z najbardziej zrównoważonych europejskich celów podróży, dążąc do osiągnięcia neutralności w emisji dwutlenku węgla do roku 2025. Aby zachęcić zarówno turystów, jak i mieszkańców do zwiedzania miasta na dwóch kółkach, Kopenhaga oferuje ponad 1000 bezpłatnych rowerów, w większości elektrycznych. Wypożyczenie roweru wiąże się jedynie z kaucją w wysokości 20 duńskich koron. W mieście znajduje się około 385 kilometrów ścieżek rowerowych. Duży udział rowerzystów w transporcie przyczynia się do zmniejszenia emisji paliw kopalnych o ponad jedną trzecią oraz rocznej emisji gazów cieplarnianych o dziewięćdziesiąt tysięcy ton.

  1. Berlin, Niemcy | a&o Berlin Mitte

Stolica Niemiec, uznana jako Miasto Fair Trade ze względu na swoje zaangażowanie w sprawy społeczne, posiada jedne z najwyższych wskaźników korzystania z roweru do dojazdów do pracy na świecie. Oprócz ogromnej populacji rowerzystów, Berlin może pochwalić się imponującą infrastrukturą, w tym siecią ścieżek rowerowych o łącznej długości ponad 620 kilometrów. Rowerowi turyści mogą podziwiać ikoniczne miejsca takie jak Mur

Berliński, Brama Brandenburska i park Tiergarten, jednocześnie ciesząc się malowniczymi krajobrazami Niemiec.

  1. Praga, Czechy | a&o Prague Rhea

Jazda na rowerze zyskuje ostatnio popularność w Pradze, która stopniowo staje się centrum dla miłośników dwóch kółek, rozszerzając swoją sieć ścieżek rowerowych. Miasto przyjęło Plan Zrównoważonej Mobilności, który ma na celu zapewnienie bardziej ekologicznego transportu miejskiego do roku 2030. Praga oferuje niezrównane atrakcje architektoniczne i uroki natury, takie jak wzgórza zachodzącego słońca, romantyczne uliczki i rzeka Wełtawa. Ze względu na brukowane uliczki i pagórkowaty krajobraz, Praga jest szczególnie odpowiednia dla bardziej doświadczonych rowerzystów.

  1. Wiedeń, Austria | a&o Wien Hauptbahnhof

Kolejnym niezwykłym miejscem do zwiedzania rowerem jest Wiedeń, który słynie z licznych terenów zielonych oraz wspaniałego widoku na Dunaj. Miasto posiada aż 1660 kilometrów ścieżek rowerowych, które rozciągają się przez całe miasto. Wiedeń pozyskuje 30% swojej energii z odnawialnych źródeł, a lokalne rynki wspierają rozwój zrównoważonej mody i szeroko dostępnych produktów ekologicznych. Celem miasta jest osiągnięcie neutralności węglowej do roku 2040.

  1. Hamburg, Niemcy | a&o Hamburg Reeperbahn

To miasto jest idealne dla turystów, którzy lubią jeździć na rowerze wzdłuż wody. Popularne trasy rowerowe w Hamburgu prowadzą przez urokliwe Jezioro Alster, rzekę Łabę i bagna Altes Land. Przez śródmieście przebiega wiele szlaków, które pozwalają rowerzystom zanurzyć się w lokalnej kulturze. Dzięki rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych, 150 wypożyczalniom rowerów oraz obfitości otwartej przestrzeni, niemieckie miasto to jest nie tylko wygodne, ale także piękne – prawie jedna piąta przestrzeni w Hamburgu to łąki, lasy, parki i wody, z czego połowa jest chroniona.

Źródło: Zorientowani Travel Club