Wspaniałe wystawy, nowe trasy turystyczne, odnowione ogrody i odrestaurowane wnętrza – to tylko niektóre z atrakcji czekających na turystów na zamkach i w pałacach w Czechach. Oto kilka z nich:

Barokowy pałac Clam-Gallasów w Pradze otwarty po remoncie Po czterech latach intensywnych prac remontowych, pałac Clam-Gallasów na Starym Mieście w Pradze został otwarty dla zwiedzających. Pałac ten został przebudowany w 1713 roku przez austriackiego dyplomatę, hrabiego Jana Václava Galasa, według projektu jednego z najwybitniejszych architektów barokowych w Europie, Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Rzeźby w fontannie, na schodach i na fasadzie budynku są dziełem Matthiasa Bernarda Brauna, znanego ze swojego rzeźbiarskiego talentu również z barokowego kompleksu Szpitala Kuks na Wschodnich Czechach.

Pałac w Nachodzie – atrakcja turystyczna na czesko-polskiej granicy Pałac w Náchodzie widać już z daleka, gdy zbliżamy się do miasta. Kompleks pałacowy składa się z pięciu dziedzińców i kilku głównych budynków. W ubiegłym roku zakończono rozległą renowację Wzgórza Pałacowego. W nadchodzącym sezonie turyści będą mieli okazję skorzystać z nowych szlaków turystycznych z punktami widokowymi, kładkami i strefami wypoczynku.

Pałac Telcz – perła architektury renesansowej Po wielu latach pałac renesansowy w Telczu, w regionie Wysoczyna, otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. Wraz z historycznym centrum miasteczka, pałac został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Od maja będzie możliwe zwiedzanie mieszkalnych pomieszczeń ostatnich właścicieli pałacu, a od połowy lipca zwiedzający będą mieli dostęp do wspaniałych renesansowych sal w ich pierwotnym, nietkniętym stanie, tajemniczych podziemi pałacowych, ogrodu i dziedzińca. Będzie można zajrzeć do miejsc, do których dotychczas nie miało się dostępu, takich jak dawna kuchnia pałacowa czy browar.

Pałac Karlova Koruna – dzieło Jana Santiniego Aichela Jest uważany za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Pałac został zbudowany według projektu Santiniego w latach 1721-1723 jako letnia rezydencja rekreacyjna na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Nazwa pałacu, Karlova Koruna, została nadana na cześć cesarza Karola VI i nawiązuje do jego kształtu, który przypomina koronę. Otoczony jest przepięknym rozległym parkiem angielskim. W 2022 roku przeprowadzono szeroko zakrojoną renowację terenu i budynków wokół pałacu. Odrestaurowano ujeżdżalnię, stajnie, powozownię, wieżę ciśnień oraz budynek pod południową bramą, w którym powstanie centrum informacji turystycznej. W 2023 roku turyści będą mieli okazję zwiedzić również nową trasę, której tematem będzie hodowla rzadkiej rasy koni Kinskich.

Pałac Arcybiskupi w Kromieryżu Dawna letnia rezydencja arcybiskupów z Ołomuńca i unikatowe ogrody należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. To niezwykłe miejsce zostało również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac i ogrody są także popularne wśród filmowców i służyły jako sceneria dla takich produkcji jak słynny film “Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana, który zdobył osiem Oscarów. W 2023 roku turyści będą mieli okazję zwiedzić odnowione wnętrza pałacu oraz kolumnadę w Ogrodzie Kwiatowym.

Zamek Kunětická Hora Usytuowany na szczycie góry, zamek Kunětická Hora góruje nad okolicą Niziny Połabskiej. Jest to szczególnie polecane miejsce dla miłośników kultowego czeskiego serialu dla dzieci “Arabela”, ponieważ to tutaj mieszkał bajkowy czarodziej Rumburak. Ten późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych w regionie. W 2022 roku otwarto odrestaurowaną zachodnią część budowli, w której znajduje się nowoczesna ekspozycja poświęcona architektowi Dušanowi Jurkovičowi. Latem 2023 roku pierwsi turyści będą mieli okazję zwiedzić odrestaurowany główny pałac z wieżą.

Czeskie zamki i pałace oferują fascynującą podróż w czasie, bogactwo architektury i piękno przyrody. Wizyta w tych historycznych miejscach to nie tylko okazja do poznania czeskiej historii i kultury, ale także do odkrycia unikalnych wystaw, nowych tras turystycznych i odnowionych przestrzeni.

W Pradze, pałac Clam-Gallasów po intensywnym remoncie powitał zwiedzających, prezentując swoją barokową świetność. To miejsce, gdzie można podziwiać rzeźby Matthiasa Bernarda Brauna oraz piękno architektury baroku.

Na czesko-polskiej granicy znajduje się pałac w Náchodzie, który po przebudowie Wzgórza Pałacowego oferuje turystom nowe ścieżki z punktami widokowymi, kładkami i strefami wypoczynku. To doskonała okazja, aby odkryć piękno tego regionu i cieszyć się wspaniałymi panoramami.

W Telczu, perle architektury renesansowej, turystom otworzono bramy pałacu po wielu latach. Można tam zobaczyć odrestaurowane pomieszczenia mieszkalne, wspaniałe renesansowe sale, tajemnicze podziemia, ogród i dziedziniec. To niezwykłe miejsce, które oczaruje każdego miłośnika historii i architektury.

Pałac Karlova Koruna, uważany za jedno z najwspanialszych dzieł baroku ekspresyjnego w Czechach, po przeprowadzonej renowacji prezentuje swoje odświeżone oblicze. Turystom dostępne są teraz odrestaurowane obiekty takie jak ujeżdżalnia, stajnie, powozownia oraz wieża ciśnień. Nowa trasa zwiedzania skupia się na hodowli rzadkiej rasy koni Kinskich, co stanowi niezapomniane doświadczenie dla miłośników zwierząt i historii.

Pałac Arcybiskupi w Kromieryżu, wraz z unikatowymi ogrodami, to nie tylko arcydzieło architektury ogrodowej, ale również popularne miejsce dla filmowców. Po odnowieniu wnętrz pałacowych i kolumnady w Ogrodzie Kwiatowym, turyści będą mieli okazję przenieść się w czasie i poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Zamek Kunětická Hora, znany również z kultowego czeskiego serialu dla dzieci “Arabela”, został odrestaurowany, a jego odnowione części zachodnie otworzono dla zwiedzających. To doskonała okazja, aby zgłębić historię tego zamku i cieszyć się jego pięknem.

Czeskie zamki i pałace to skarby historyczne, które przyciągają turystów z całego świata. Każde z tych miejsc ma swoją unikalną historię, architekturę i atmosferę, która przenosi nas w inne czasy. Oferują one nie tylko możliwość podziwiania wspaniałych budowli, ale także organizują interesujące wystawy, prezentując cenne zbiory i eksponaty.

Podczas wizyty w czeskich zamkach i pałacach turyści mają okazję zgłębić bogatą historię Czech oraz poznać życie dawnych właścicieli tych rezydencji. Zwiedzanie odrestaurowanych pomieszczeń mieszkalnych, renesansowych sal, podziemi czy pięknych ogrodów to prawdziwa podróż w czasie. Możemy poczuć ducha baroku, gotyku czy renesansu i odkryć tajemnice przeszłości.

Dodatkowo, wiele z tych miejsc oferuje nowe trasy turystyczne, które pozwalają odkryć mniej znane zakamarki i ukryte skarby. Możemy spacerować po malowniczych parkach, podziwiać panoramiczne widoki, a nawet zanurzyć się w świat hodowli koni Kinskich.

Czeskie zamki i pałace to nie tylko oaza dla miłośników historii i architektury, ale także doskonałe miejsce dla filmowców. Wiele z tych miejsc było scenerią dla znanych produkcji filmowych, co dodaje im jeszcze większego uroku.

Jeśli szukasz niezapomnianych wrażeń, czeskie zamki i pałace są idealnym miejscem do odwiedzenia. Przeżyj fascynującą podróż w czasie, dotknij historii, podziwiaj piękno architektury i delektuj się niepowtarzalną atmosferą tych magicznych miejsc.

Źródło: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism
Zdjęcia: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism
czechtourism.cz  kudyznudy.cz     visitczechia.com