Szukasz inspiracji na kolejne wakacje? Region Kufsteinerland w Tyrolu w Austrii odsłoni przed Tobą malowniczy zakątek świata z górską scenerią, cudownymi lasami i orzeźwiającymi jeziorami. Ten niezwykle ciekawy i łatwo dostępny na górskie wycieczki alpejski region turystyczny przyciąga rokrocznie wielu turystów z całego świata. Zatem zapraszam do Tyrolu!

Kufstein jest wygodny, nieskomplikowany i przede wszystkim uroczy. Imponująca, otaczająca górska sceneria oferuje idealne warunki do udanych imprez lub relaksujących wycieczek w tyrolskie góry. Wyjątkowe hotele butikowe na Starym Mieście, 800-letnia twierdza, ciekawa oferta kulturalna i cały region poświęcony jest zrównoważonemu środowisku. Warto również doświadczyć tu tyrolskiej jakże uprzejmej gościnności.

Oprócz górskiego świeżego powietrza, bujnej zieleni i znakomitych produktów naturalnych w regionie znajduje się również 6 krystalicznych jezior górskich, w których można zażyć odświeżających kąpieli. W połączeniu z malowniczymi widokami będzie to niezapomniane przeżycie, które zapewne pozostanie na długo w pamięci.

Na szczególną uwagę zasługuje również rezerwat Kaisergebirge, do którego należy także cudowna dolina Kaisertal. Odkryta dopiero w roku 2008, ta bajeczna dolina jest dostępna wyłącznie po pokonaniu 282 stromych stopni. Mityczny „Wilder Kaiser” oraz z „Zahmer Kaiser” tworzą zapowiedź niedającej się opisać przygody na łonie natury oraz dają przedsmak licznych tras wędrownych, malowniczych widoków oraz tradycyjnej kultury szałasów pasterskich.

Niepowtarzalna natura regionu Kufsteinerland może pomóc uwolnić Cię od zgiełku dnia codziennego oraz pozwoli zaczerpnąć nowych sił w relaksujących ośrodkach Tyrolu. W jednym z wielu kurortów m.in. w Bad Haring dysponującym ujęciami wody leczniczej z własnych źródeł siarkowych, można natychmiast odczuć, że natura jest najlepszym lekarstwem na zdrowie.

Ten region w Alpach Tyrolskich stał się również w ostatnich latach obowiązkowym punktem na mapie rowerzystów. Jeżdżąc na rowerze przez łąki i lasy, przez doliny i góry można idealnie połączyć sport i obcowanie wśród natury. Miłośnicy pieszych wędrówek także znajdą tutaj coś dla siebie. Jest tu wiele malowniczych tras i każda z nich prowadzi przez urokliwe zakątki Kufsteinerlandu.

Dla miłośników holistycznego stylu życia zgodnego ze starohinduską  filozofią ajurwedyjską polecam region Thiersee w odległości 7 km od uroczej miejscowości Kufstein. Znajduje się tam kilka hoteli, które zapraszają swoich gości do programu „Slow life & balance” . Warto zaznaczyć, że są to najczęściej kurorty tylko dla dorosłych, aby każdy mógł odpocząć od hałasu, zgiełku i delektować się w ciszy malowniczym klimatem Tyrolu. Ajurweda jest starohinduską sztuką leczenia, ale przede wszystkim sztuką zachowania pierwotnej równowagi organizmu – czyli zdrowia. Medycyna spotyka się w niej z psychologią i filozofią. Razem mają służyć długiemu, dobremu życiu i takie właśnie założenia ma kurort Ayurveda Hotel & Resort Sonnhof Thiersee, który serdecznie polecam.

Kufsteinerland to nie tylko góry, jeziora i zapierające dech w piersiach widoki. Ten region ma również wiele atrakcji turystycznych, tyrolskie festiwale, kulinaria i wiele więcej. Od ponad 800 lat ulubionym celem wycieczek jest Twierdza Kufstein. Ten symbol miasta jest od setek lat miejscem wielu spotkań. O każdej porze roku wygląda imponująco i góruje nad miastem w swojej malowniczej odsłonie. W Twierdzy można zwiedzić bardzo ciekawe muzea, pomieszczenia dawnego więzienia, wysłuchać koncertów, operetek oraz uczestniczyć w turniejach rycerskich, jak również oglądać największe organy świata, zbudowane na otwartej przestrzeni. Każdego dnia o godzinie 12:00 odbywa się tu 15-minutowy koncert organowy, który można usłyszeć do 5 km od Twierdzy. Ta niezwykła atrakcja zaprasza wielu turystów do Kufstein, a widok na wspaniałą dolinę Inntal przy dźwiękach organ, pozwala przenieść się w zupełnie inny wymiar.

W Kufstein polecam również zwiedzić Hutę Szkła Riedel Glas, która od 1756 roku łączy doskonałość kształtu z przyjemnością oglądania. Na wysoki kunszt tego tradycyjnego zakładu wytwórczego stawiają najlepsi szefowie kuchni, wielogwiazdkowe restauracje oraz wytrawni miłośnicy win. Już od ponad 260 lat, w hucie szkła można tę sztukę rękodzielniczą odczuwać w sposób namacalny, a w sklepie fabrycznym Riedel Shop można odkrywać bogatą różnorodność kunsztu tworzenia szkła. Przy okazji warto zakupić sobie jakąś ciekawą pamiątkę z regionu Kufsteinerland.

Region Tyrolu ma również bardzo interesującą ofertę festiwali m.in. w Erl. Teatry operowe Festspielhaus i Passionsspielhaus przez cały rok przedstawiają spektakle najwyższego formatu. Między innymi można tam obejrzeć dotychczas niespotykane inscenizacje z cyklu Pierścień Nibelungów Ryszarda Wagnera, wykonywane pod kierownictwem artystycznym maestro Gustava Kuhna. Na uwagę zasługuje również widowisko pasyjne w Erl, które wystawiane jest co 6 lat, a historia jego rozpoczęła się przed czterema wiekami. Od roku 1799 misteria wystawiane są również w Thiersee. Obie te wioski turystyczne przygotowują się do ponownego wystawienia misteriów: w Erl w roku 2025 i Thiersee w roku 2028.

Kufsteinerland ma również smaczne regionalne specjały i tradycyjne naturalne produkty, które zapewniają najwyższą radość dla podniebienia. Region jest pionierem ekologicznych upraw rolnych w całym tyrolskim Unterlandzie. Zachęca do odwiedzin licznych wytwórni demonstracyjnych, w których powstają światowej klasy sery oraz wielokrotnie nagradzane piwo z browaru Bierol. W ofercie regionu można znaleźć również polecaną trasę śladami przyjemności dla podniebienia.

Do Kufstein można wygodnie i ekologicznie dojechać pociągiem. Na miejscu goście z kartą Kufsteinerland Card mogą bezpłatnie korzystać z lokalnych środków transportu publicznego oraz z wielu atrakcji turystycznych.

Kufsteinerland to region absolutnie ciekawy i warto przeznaczyć na niego trochę więcej czasu, aby móc delektować się urokami tyrolskich gór oraz pięknem i harmonią natury.

Więcej informacji o regionie można znaleźć na stronie: www.kufstein.com

Rekomendowane hotele w Kufstein:

Arte Hotel Kufstein (https://www.arte-kufstein.at)

Altstadthotel Goldener Hirsch(https://www.platzhirsch-kufstein.com)

Boutique Hotel Auracher Löchl (https://www.auracher-loechl.at)

Hotel Andreas Hofer (https://andreas-hofer.com)

 

Rekomendowane hotele w Thiersee:

Ayurveda Hotel & Resort Sonnhof (https://sonnhof-ayurveda.at)

Rekomendowane hotele w Bad Häring:

Hotel Panorama Royal (https://www.panorama-royal.at)

Gesundheitsresort Hotel & Spa Das Sieben (https://www.das-sieben.com)

 

Tekst i zdjęcia: Anna Molęda – Kompolt