Zwiedźmy miejsca w Czechach, które w przeszłości lub nadal są ściśle związane z masonerią i wywołującą wielkie emocje.

Najsłynniejsze zabytki Pragi
Praga, słynąca ze swoich zabytków, ma wiele miejsc powiązanych z historią masonów. Po rozwiązaniu zakonu templariuszy w roku 1312, jego członkowie założyli cechy murarzy i kamieniarzy, zachowując rytuały i tajemnice, które stały się łącznikiem z współczesnymi masonami. Przedstawiciele tej organizacji osiedlili się w Pradze za czasów króla Wacława I i znacząco wpłynęli na architekturę miasta. Do ich najsłynniejszych dzieł należą m.in. Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Brama Prochowa oraz pałacyk letni królowej Anny.

Ogród wolnomularski w Lednicy
Na południowych Morawach, w parku pałacowym w Lednicy, można znaleźć dawno zapomniany ogród wolnomularski. Wybudowany w stylu barokowym, ukrywa on w sobie symbolikę wolnomularską poprzez geometryczne wzory tworzone z drzew i kwiatów. Choć ogród uległ zapomnieniu, co roku, kiedy zakwitają stuletnie kasztany, jego piękno odżywa.

Tajemnicza loża na zamku Zbiroh
Na zamku Zbiroh natrafimy na tajemniczy salonik wolnomularski. Loża masońska działająca w tym miejscu w latach 1912–1926 gromadziła członków, a podczas pobytu słynnego malarza Alfonsa Muchy na zamku odbywały się tam spotkania. Sam Mucha był wolnomularzem i miał wpływ na działalność loży.

Rytualne fartuchy masońskie w pałacu Kynžvart
W pałacu Kynžvart, możemy zobaczyć gabinet osobliwości księcia Metternicha, który miał skomplikowany stosunek do masonerii. Choć nie przepadał za nimi i uważał poglądy za podejrzane, zarówno jego ojciec, jak i syn byli członkami loży masońskiej. W gabinecie eksponowane są rytualne fartuchy i inne przedmioty związane z wolnomularstwem.

Mistyczny salonik we Vranovie nad Dyją
Kolejne tropy masonerii znajdziemy w pałacu Vranov, gdzie powstał salon wolnomularski. Jego dekoracja nawiązuje do spirytualnej alchemii, ezoteryzmu i rytuałów masońskich, co czyni to miejsce wyjątkowym na Morawach.

Instytut szkoleniowy w pałacu Kunín
Pałac w Kunínie to miejsce związane z hrabianką Marie Walburgą z Waldburg-Zeilu, która była aktywnym członkiem loży i założyła instytut szkoleniowy dla masonów. W instytucie tym uczył się późniejszy historyk František Palacký.

Muzeum tajnych towarzystw w mieście Loket
Miasto Loket słynie z pięknego rynku, zamku i wielu muzeów, w tym jednego poświęconego tajnym towarzystwom, zwłaszcza masonom. Warto odwiedzić to miejsce, aby poznać historię wolnomularstwa oraz zgłębić tajemnice i rytuały tej tajemniczej organizacji.

Źródło: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism
czechtourism.czkudyznudy.czvisitczechia.com