Dni Karpia to unikalne wydarzenia, które odbywają się w Dolinie Baryczy, miejscu będącym symbolem hodowli karpia od ponad 800 lat. Współpracując z różnymi podmiotami organizatorzy przygotowują, co roku cykl wydarzeń trwający niemal trzy miesiące. W ramach Dni Karpia każdy może aktywnie poznać Dolinę Baryczy, korzystając z oferty lokalnych zespołów, animatorów kultury, leśników, przyrodników i usługodawców turystycznych.

Podczas Dni Karpia można uczestniczyć w rajdach rowerowych, biegach, spływach kajakowych Baryczą oraz kolacji rybnej, gdzie można spróbować smakowitych lokalnych produktów z Doliny Baryczy. Edukatorzy i ornitolodzy wprowadzą nas w świat fauny i flory Doliny Baryczy, poznając niezwykłe gatunki ptaków i urokliwą przyrodę.

Rybacy z Doliny Baryczy zapraszają do poznania ich prawdziwych skarbów – karpia i innych ryb słodkowodnych hodowanych w stawach. Lokalne restauracje serwują ryby na tysiąc sposobów, co świadczy o wysokiej jakości produktów dostarczanych przez rybaków. Warto również odwiedzić sadowników, pszczelarzy, rękodzielników i usługodawców turystycznych, którzy tworzą markę Dolina Baryczy Poleca oraz unikatowy Kolorowy Szlak Karpia.

Jesień to czas intensywnej pracy wielu ludzi, którzy stawiają na turystykę i lokalne produkty. Coraz więcej mieszkańców regionu, ich gości i turyści doceniają te wysiłki. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń i udziału w nich. Smakujcie, świętujcie i odkrywajcie uroki Doliny Baryczy w ramach Dni Karpia!

Jak co roku, uczestnicy wydarzeń mogą liczyć na wyjątkowe pamiątki. W sklepie internetowym sklep.barycz.pl dostępne są również pamiątkowe gadżety z Doliny Baryczy oraz bilety na wydarzenia do kupienia online.

Dni Karpia 2023: Odkrywaj Dolinę Baryczy i ciesz się smakiem karpia
W 2023 roku odbędzie się już osiemnasta edycja Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Organizatorzy zaplanowali jedenastu wyjątkowych jesiennych weekendów, podczas których odbędzie się ponad dziewięćdziesiąt niezapomnianych wydarzeń.

Podczas Dni Karpia 2023 będziecie mieli okazję poznać uroki Doliny Baryczy, spróbować różnych dań z karpia, zapoznać się z lokalnymi producentami i usługodawcami. Na programie znajdą się kameralne imprezy plenerowe, wędkarstwo oraz aktywności na kajakach, rowerach, tematyczne wycieczki i spacery z ornitologiem. W planach są także kulinarne ucztowanie w ramach wydarzeń “Ryba do syta” i “Talerz Rybnych Rozmaitości”, a także rodzinne wydarzenia edukacyjne.

Jeżeli weźmiesz udział w co najmniej trzech różnych wydarzeniach w trakcie jednego weekendu, czekają na Ciebie dodatkowe niespodzianki. Zachęcamy więc do planowania dłuższych pobytów i skorzystania z aktualnej bazy noclegowej dostępnej na stronie www.dbpoleca.barycz.pl.

Ponadto, każdy uczestnik wydarzeń Dni Karpia 2023 będzie miał okazję wziąć udział w NAGRODObaraniu. Na podstawie biletów i bonów, za wyrażenie opinii, otrzymasz przepyszne lokalne produkty i unikatowe gadżety, atrakcyjne vouchery od lokalnych restauratorów, hotelarzy i gospodarstw rybackich. Wszystko po to, abyś mógł bliżej poznać Dolinę Baryczy, spróbować lokalnych smakołyków i zakochać się w tym miejscu.
Biorąc udział w Dniach Karpia 2023 wspierasz lokalnych przedsiębiorców, takich jak rybacy, kajakarze, pasjonaci edukacji, producenci lokalnych specjałów i usługodawcy. Przybywajcie więc tłumnie, cieszcie się wydarzeniami i wsparcie lokalnej społeczności!

Koordynator Dni Karpia w Dolinie Baryczy
Stowarzyszenie “PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy” jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku aktywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju Doliny Baryczy. Głównym celem stowarzyszenia jest wykorzystanie walorów przyrodniczo-kulturowych tego obszaru, zwłaszcza obszaru “Natura 2000”, w celu pozyskiwania funduszy UE i wspierania rozwoju Doliny Baryczy. Stowarzyszenie działa jako Lokalna Grupa Działania, której członkami są przedstawiciele sektora publicznego, gospodarczego, społecznego oraz osoby fizyczne.
Obszar działania stowarzyszenia obejmuje południowo-zachodnią część Polski, a konkretnie tereny gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz, Twardogóra i Żmigród w województwie dolnośląskim, oraz Przygodzice, Odolanów i Sośnie w województwie wielkopolskim. Na tym obszarze mieszka ponad 98 000 osób.
Ważnym wydarzeniem organizowanym przez Stowarzyszenie jest Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Wydarzenie to ma na celu promowanie i popularyzację tradycji związanych z rybactwem, a szczególnie z karpem. Dni Karpia to okazja do degustacji różnych potraw z karpia, uczestnictwa w warsztatach i prezentacjach dotyczących hodowli ryb oraz tradycyjnych metod wędzenia ryb. Impreza jest również doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń z innymi przedstawicielami branży rybackiej.
Stowarzyszenie “PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy” zapewnia wsparcie finansowe dla podmiotów gospodarczych i społecznych na terenie Doliny Baryczy oraz rozwija ofertę turystyczną tego obszaru. Dzięki pozyskanym środkom z programów PROW i PO RYBY, w latach 2009-2017 udało się zdobyć ponad 70 milionów złotych na rozwój regionu.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowych informacji na temat Stowarzyszenia “PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy” oraz Dni Karpia w Dolinie Baryczy mogą odwiedzić strony internetowe: www.nasza.barycz.pl