Góry, rzeki, potoki, jeziora, folklor górali beskidzkich i zabytki – to wszystko można znaleźć w powiecie na południu województwa śląskiego. Żywiecczyzna ma się czym pochwalić!

W trakcie spaceru żywiecką starówką uwagę przykuwa rynek z charakterystycznym różowym ratuszem i konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z wieżą widokową. Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest kompleks zamkowo-pałacowy z okalającym go parkiem.

Na odwiedzających czeka Domek Chiński i Park Miniatur z 23 budowlami wzniesionymi przez właścicieli Żywca w wersji mini. Stolica powiatu słynie też z doskonałego piwa i zabytkowego browaru, znajdującego się na Szlaku Zabytków Techniki.

Okoliczne góry, choć niezbyt wysokie, są doskonałe na wędrówki nawet dla mniej doświadczonych piechurów. Za jedną z najpiękniejszych uznaje się Pilsko (1557 m n.p.m.), drugi pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Żywieckim. Roztacza się stąd fantastyczna panorama, obejmująca także słowackie góry. Nie sposób pominąć góry Żar – mekki paralotniarzy i pilotów szybowców. Ich pokazy wprawiają w prawdziwy zachwyt.

Beskidy stwarzają doskonałe warunki do całorocznego wypoczynku oraz rekreacji. Dla rowerzystów przygotowano 30 ścieżek i szlaków rowerowych o długości ponad 500 km. Na trasie można zwiedzić np. Żywiecki Park Etnograficzny Etnopark z perełkami drewnianej architektury beskidzkiej.

Z kolei w Ujsołach Geo-Park Glinka oferuje pełen pakiet atrakcji dla dzieci, m.in. park linowy i ściankę wspinaczkową. Zimą na miłośników białego szaleństwa czekają trasy narciarskie, z najbardziej znaną stacją w Korbielowie. Rajem dla wędkarzy i osób ceniących sporty wodne są dwa malowniczo położone zbiorniki wodne – Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie.

Niepowtarzalna przyroda, górskie krajobrazy, świeże powietrze i niezapomniane wrażenia turystyczne – to wszystko oferuje powiat żywiecki.

Powiat Żywiecki
ul. Krasińskiego 13, 34-300 Żywiec
tel. 33 860 50 00
e-mail: starostwo@zywiec.powiat.pl
www.zywiec.powiat.pl