Miasto jest niepisaną stolicą Beskidu Niskiego. Jego mieszkańcy dzielą przestrzeń z turystami, którzy ruszając stąd na beskidzkie szlaki, mają okazję poznania jego najciekawszych zakątków.

Nad rynkiem, którego kształt nie zmienił się od XIV wieku, góruje ratusz. W jego najstarszej, narożnej części mieściła się niegdyś apteka dzierżawiona przez Ignacego Łukasiewicza. To tutaj wynalazca wydestylował „naftę doskonałą”, która stała się bezpiecznym paliwem do lampy naftowej. Wynalazek trafił pod strzechy, a w Gorlicach, w 1854 roku, na ruchliwe skrzyżowanie – pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa rozświetliła węgierski trakt i rozsławiła to niewielkie galicyjskie miasteczko, dziś nazywane Miastem Światła!

Pamiątki po tym wielkim Polaku obejrzeć można w Muzeum Regionalnym PTTK jego imienia. Znajduje się tu m.in. alembik Łukasiewicza, a także oryginalna rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku, która niegdyś zdobiła kapliczkę przy ul. Węgierskiej. Właśnie na jej cokole zawisła wspomniana już pierwsza lampa. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest wizyta w Skansenie Przemysłu Naftowego, urządzonym na terenie dawnej kopalni „Magdalena”. Wiernie, na autentycznym sprzęcie, odtworzono tu sposób wydobywania ropy naftowej sprzed ponad 100 lat.

Warto wpaść do dawnej siedziby założycieli miasta, czyli Dworu Karwacjanów, gdzie siedzibę ma Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, odwiedzić cmentarz żydowski, a także pospacerować po parku miejskim uznawanym za jeden ze starszych i piękniejszych w Polsce.

Urząd Miejski w Gorlicach
Rynek 2, 38-300 Gorlice,
www.gorlice.pl