Kraków – dawna stolica Polski, miasto bogate historią i zarazem nowoczesne, mekka kultury, sztuki i nauki wabi turystów przez cały rok, ale w okresie świąteczno-noworocznym nabiera szczególnego blasku, w sensie dosłownym i symbolicznym.

Z komnat królewskich wprost na ulice 
W tym czasie ulice i place Krakowa są rozświetlone dzięki iluminacjom przenoszącym do przestrzeni miasta motywy z bezcennych arrasów zdobiących zamek królewski na Wawelu. Przypomina to nam, że do wyrobu cennych dywanów ściennych brukselscy artyści w XVI wieku używali srebrnych i złotych nici nadających tkaninom tajemniczego blasku.

W atmosferze Świątecznego Jarmarku
Kulminację światła i ciepła wśród śnieżnej zimy poczujemy na Rynku Głównym, jednym z największych i najpiękniejszych placów Europy. Odwiedzając kipiący energią bożonarodzeniowy jarmark o kilkusetletnich tradycjach, poznamy oryginalne regionalne produkty. Wśród stylowych straganów, smakowitych zapachów, różnobarwnych dekoracji i świątecznych kolęd zanurzymy się w swojski, lecz odświętny lokalny klimat.

Serce Krakowa zaklęte w szopkach
W sercu miasta oczarują nas szopki krakowskie – arcydzieła rękodzielnicze nawiązujące do zabytkowej architektury Krakowa. Wykonane z bajecznie kolorowych, błyszczących elementów prezentują – obok stajenki betlejemskiej – postacie z historii, legend i krakowskich ulic. Najpiękniejsze szopki, wybierane w corocznym konkursie, można potem podziwiać w Muzeum Krakowa na wystawie, która przybliża niezwykłą sztukę szopkarstwa wpisanego na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Kraków – raj dla smakoszy
Blasku tym atrakcjom dodaje kuchnia, doceniana przez znawców i miłośników dobrego smaku.
O jakości gastronomii niech świadczy pierwsza w Polsce restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin, a obok niej kilkadziesiąt lokali rekomendowanych przez Gault et Millau i Slow Food. Dania, takie jak maczanka krakowska i obwarzanek o średniowiecznym rodowodzie, są wizytówką miasta. Proste lokalne składniki i wykwintne kreacje szefów kuchni stawiają Kraków – Europejską Stolicę Gastronomii – wśród najbardziej pożądanych destynacji na świąteczno-noworoczny urlop.