Czy słusznie mówią o nim „perła Warmii”? Biorąc pod uwagę malownicze położenie, wartościowe zabytki, klimat i związany z nim potencjał uzdrowiskowy, nie jest to określenie na wyrost. Warto przekonać się o tym osobiście.
 
O tutejszym wspaniałym mikroklimacie wiedziano już ponad 100 lat temu, kiedy kuracjusze przyjeżdżali tu do „Luftkurortu”.


W dolinie Samsarny

– Dziś szansą na rozwój miasta jest przyznanie mu statusu uzdrowiska. Gdy go dostaniemy, będzie można leczyć u nas choroby układu krążenia, przemiany materii, neurologiczne, narządów ruchu – zapewnia Jacek Wiśniowski, burmistrz miasta. Na przyszłych kuracjuszy czekają już tężnie, wykorzystujące leczniczą wodę jurajską, Termy Warmińskie i nowo otwarty Pawilon Zdrowia, wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-rehabilitacyjny. – Budowany jest także zakład przyrodoleczniczy, który jest ostatnim elementem niezbędnym przy tego typu staraniach – podkreśla burmistrz. Wszystkie obiekty są ulokowane w parku uzdrowiskowym, w dolinie rzeki Samsarny – idealnym miejscu do spacerów i przejażdżek rowerowych.

Śladem Kopernika

Miasto leży na Szlaku Kopernikowskim – w (XIV-wiecznym) zamku biskupów warmińskich, uznawanym za jeden z najcenniejszych zabytków gotyku w Polsce, Kopernik stworzył podwaliny teorii heliocentrycznej. Mówi się, że graffiti wyryte na ścianie krużganku wyszło spod jego ręki. Znakomicie zachowane, po gruntownej renowacji, przyciąga wzrok turystów i muzyków. Ci ostatni korzystają z zamkowych instrumentów historycznych. Ich dźwięki brzmią wspaniale w wysokich komnatach zwieńczonych żebrowymi sklepieniami. Warto obejrzeć wszystkie piętra – na dwóch ostatnich mieści się galeria malarstwa współczesnego.

Bulwarem w rytm jazzu
Wzdłuż płynącej przez środek miasta Łyny, największej warmińskiej rzeki, zbudowano bulwar. Scena plenerowa, siłownia dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci, fontanna i kilka pomników to nie jedyne atrakcje. „Rośnie” tutaj drzewko jazzowe, z którego jak liście zwieszają się nuty. Wystarczy wybrać, co chcemy usłyszeć.
Zdjęcia: Archiwum Urzędu Miasta Lidzbark Warmiński