Region świętokrzyski zaskakuje pod wieloma względami. Dużo pozytywnej energii, świetnie przygotowane obiekty, idealna obsługa, liczne atrakcje, a do tego wyśmienite kulinaria – to tylko niektóre z atutów, które do regionu przyciągają branżę MICE. Każdy wyjazd integracyjny lub motywacyjny wzbogaci przejazd jedną z najdłuższych w Polsce tyrolek (Kielce), wypad kajakowy na Ponidziu, relaks w Busku-Zdroju czy degustacja win na Ziemi Sandomierskiej.


W Sandomierzu łatwo o efekt wow
O turystycznych walorach Sandomierza nie trzeba nikomu przypominać, ale miasto to także doskonałe miejsce dla przedstawicieli branży MICE. Konferencje i eventy można zorganizować chociażby w Hotelu Mały Rzym, oprócz tego na biznesowego turystę czeka tu wiele innych atrakcji. Spacer po urokliwym mieście będzie przyjemnym doświadczeniem, szczególnie jeśli skorzystamy z usług meleksa. Brama Opatowska, bazylika katedralna, rynek – to zdecydowanie miejsca warte odwiedzenia. Świetną pamiątką z wizyty będzie np. biżuteria z krzemienia pasiastego  występującego tylko na terenie Sandomierszczyzny. Biżuterię autorstwa mistrza złotniczego Cezarego Łutowicza noszą gwiazdy takie jak Victoria Beckham. W poszukiwaniu efektu wow warto też wybrać się na wystawę „Czary Napary, Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa” (poświęconej pierwszemu polskiemu botanikowi, który choć urodził się w Urzędowie, to 30 lat życia spędził w Sandomierzu) lub na rejs statkiem „Dubas” po Wiśle, w trakcie którego przewodnicy raczą gości opowieściami o historii rzeki, słowiańskich tradycjach, legendach i magii Gór Świętokrzyskich.


Aktywnych „zwiedzaczy” zaciekawi zapewne spacer po Wąwozie Królowej Jadwigi czy bulwarze nadwiślańskim, ale też wejście na punkt widokowy w malowniczych Górach Pieprzowych. Nie można też zaniedbać podniebienia – restauracja Jadwiga w Clubie N 51 to doskonałe miejsce zarówno dla uczestników spotkań, jak i smakoszy regionalnych przysmaków. Lokalnymi winami najlepiej delektować się w Winnicy Św. Jakuba i Winnicy Nadwiślańskiej, podobne doznania czekają nas na 200-kilometrowym Sandomierskim Szlaku Jabłkowym. Zarządzające nim stowarzyszenie ma w ofercie indywidualnie dostosowane trasy wycieczek, które pozwalają cieszyć się krajobrazami Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i odkrywać wspaniałe dziedzictwo kulturalne i historyczne tego regionu.


Czarownice i geologia

Warto spojrzeć na Świętokrzyskie z punktu widzenia klienta MICE, bo oferta skierowana do tego segmentu rzeczywiście jest coraz bogatsza. Gdzie lepiej zorganizować imprezę niż w urokliwym pałacu w Kurozwękach, otoczonym XIX-wiecznym parkiem? Hotel, restauracja, zagroda bizonów i oczywiście sale konferencyjne
(np. w sali rycerskiej) dodadzą blasku każdemu wydarzeniu. Przy okazji można zwiedzić pałac i mieszczące się w nim muzeum, wziąć udział w safari bizonów z przewodnikiem oraz spróbować piwa z Browaru Popielów.

Park Legend w Nowej Słupi to niepowtarzalna okazja do zagłębienia się w świat legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Góry Świętokrzyskie są ich pełne – od czarownic z Łysej Góry po Emeryka czy zbója Madeja. To prawdziwe kulturowe dziedzictwo regionu, które warto włączyć w imprezę MICE. Dzięki najnowocześniejszym technologiom w Parku Legend Świętokrzyskie naprawdę czaruje.


Atutami regionu – zdecydowanie do wykorzystania w branży MICE – są także znane w całym kraju atrakcje: Jaskinia Raj w Chęcinach – jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce, z pierwszym w kraju Centrum Neandertalczyka, oraz kielecka Kadzielnia, czyli teren dawnego kamieniołomu. Dodajmy do tego Centrum Geoedukacji w Kielcach, rezerwat Wietrznia, wspomnianą już tyrolkę i mamy przepis na udany event w sercu Polski.


Idealne miejsca na event
Oczywiście przy wszelkiego typu eventach najważniejsze jest… venue. W Kielcach znajduje się kilka wyjątkowych miejsc, które doskonale sprawdzą się jako przestrzeń do organizacji konferencji czy eventów. W Filharmonii Świętokrzyskiej na przykład można organizować nie tylko spotkania z oprawą muzyczną, ale także większe gale i wydarzenia kulturalne. Dzięki wyjątkowej atmosferze i pięknemu wnętrzu miejsce to oferuje wyjątkowe doświadczenia.

Wśród innych ciekawych obiektów warto wymienić Tęczowy Młyn – hotel i nowoczesny kompleks z pięcioma salami bankietowo-konferencyjnymi oraz Grand Hotel Kielce, z szerokim wyborem sal konferencyjnych, które mogą pomieścić zarówno mniejsze spotkania biznesowe, jak i duże konferencje czy bankiety. Jego atutem jest wysoka jakość usług, komfortowe warunki zakwaterowania dla gości oraz idealne położenie w centrum Kielc.

Przy organizacji kongresu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę Targi Kielce. To jedno z największych centrów targowych w Polsce, które regularnie organizuje różnego rodzaju wystawy, targi tematyczne oraz konferencje. Infrastruktura obiektu obejmuje halę wystawienniczo-kongresową dla 4500 osób, salę kongresowo-bankietową dla 850 osób oraz 19 sal konferencyjnych, w tym dwie mieszczące się na 57-metrowej wieży z widokiem na Góry Świętokrzyskie.

Tekst: Dorota Olendzka
Zdjęcia: Dorota Olendzka, Archiwum Świętokrzyskie Convention Bureau

Świętokrzyskie Convention Bureau
ul. Sienkiewicza 78 IVP/2, 25-501 Kielce
tel: +48 453 691 850