Mazowsze najczęściej kojarzy się z płaską, monotonną równiną, która nie ma zbyt wiele do zaoferowania turyście. Tymczasem jest to fascynująca kraina, o zaskakującej różnorodności krajobrazów, wspaniałej, a mało znanej historii i intrygujących zabytkach.
Zwłaszcza zachodnia część regionu – szeroko rozumiane okolice Płocka – potrafi zadziwić, a miejscami wprawić w autentyczny zachwyt. Nie mamy wątpliwości, że najlepiej odkrywać ją na rowerze. Jest to coraz popularniejsza forma poznawania nie tylko najbliższych okolic zamieszkania, ale także spędzania wolnego czasu w weekendy czy też w czasie wakacji.
Rowerem można dojechać praktycznie wszędzie, zobaczyć krajobrazy i zakątki niedostępne turystom korzystającym tylko z samochodu, a przy tym turystyka rowerowa daje coś więcej – autentyczny kontakt z otaczającą nas przyrodą – wszak przemierzając Mazowsze na dwóch kółkach możemy usłyszeć świergot skowronków ponad łanami zboża, poczuć zapach jeziornych szuwarów, a zwyczajne „dzień dobry” na rowerowym szlaku czy też w którejś z niezliczonych wiosek
daje możliwość poczucia, że wszystko jest równie ważną częścią otaczającego nas krajobrazu.
Okolice Płocka idealnie nadają się na dłuższe i krótsze przejażdżki rowerowe. W okolicach miasta wytyczono wiele szlaków rowerowych, a w samym mieście istnieje gęsta sieć rowerowych dróg i ścieżek. Wystarczy tylko wyruszyć za miasto. Niniejsza publikacja powstała z inicjatywy Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i jej zamierzeniem jest „sprowokowanie” do wyruszenia na rowerowe szlaki. Zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów z dalsza – miłośników rowerowych eskapad z Mazowsza i innych zakątków kraju. Czytelnik znajdzie w nim siedem propozycji tras po Mazowszu Zachodnim, a także krótki
z konieczności opis najciekawszych zabytków Płocka – bez wątpienia jednego z najciekawszych miast Polski. Opisuje trasy w najbardziej z możliwych aktualnym stanie – wszystkie zostały przejechane przez autora w ciągu letnich miesięcy 2016 roku.
Oczywiście może się zdarzyć (a właściwie zdarzy się tak na pewno), że niektóre szczegóły tras mogą ulegać zamianom – powstają nowe drogi leśne, wyręby, niektóre drogi uzyskują nową nawierzchnię, a stan innych może się pogorszyć.
Nie zmienia to jednak faktu, że przewodnik przedstawia Mazowsze Zachodnie z wysokości rowerowego siodełka takim, jakie jest ono aktualnie. Mając świadomość niedociągnięć i pewnych uproszczeń, których w krótkim przewodniku nie sposób uniknąć, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić czytelników na rowerową przygodę w okolicach Płocka.
Naprawdę warto spróbować!
Publikacja sfinansowana została ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania pn.: Rowerem po Mazowszu Płockim