Plenerowe pokazy świetlne, festiwale nauki, sportów zimowych i muzyki, a także targi książki czy propozycje dla kinomanów oraz miłośników sztuki – rozpoczynają sezon wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych w 2024 roku w Polsce.

Plenerowe ogrody świateł
Pokazy świetlne z cyklu „Garden of the Lights”, rozświetlające zimowy mrok, na dobre zagościły w polskich miastach. W Krakowie, Szczecinie, Gdyni, Chorzowie czy Wrocławiu od grudnia do końca lutego tematyczne wystawy są idealną okazją na spędzenie rodzinnego wieczoru. Piotruś Pan, Smerfy, Pinokio albo dzika Afryka – bajkowy i egzotyczny świat świetlnych atrakcji pozwoli na przeniesienie się do krainy wyobraźni i dzieciństwa pełnego ekscytujących przygód! Dodatkowo Muzeum w Wilanowie zaprasza do Królewskiego Ogrodu Światła, jednej z największych atrakcji stolicy w sezonie zimowym.

Picasso last minute!
Tylko do 14 stycznia 2024 roku można obejrzeć wyjątkową, retrospektywną wystawę będącą opowieścią o półwieczu twórczości jednego z największych artystów XX wieku. Na ekspozycji zgromadzono ponad 120 prac Pabla Picassa: grafik, ceramiki i ilustracji książkowych. Większość jest prezentowana w warszawskim Muzeum Narodowym po raz pierwszy i pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze.

Z książką w kurorcie
Sądeckie Targi Książki otwierają kalendarium targowe w 2024 roku, kolejna edycja odbędzie się 26–28 stycznia w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju. Wydarzenie przyciąga jak magnes tuzy wydawnicze, prestiżowe księgarnie z całej Polski, ale też wydawnictwa regionalne. W ubiegłym roku Sądeckie Targi Książki odwiedziło około 3,5 tys. gości.

50 tygodni Festiwalu Nauki w Katowicach
Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Jednym z głównych punktów programu obchodów jest festiwal nauki, który potrwa aż 50 tygodni. Na każdy tydzień złożą się wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, kulturalne i inne, adresowane do odbiorców w każdym wieku. Tematem przewodnim każdego tygodnia jest idea, którą będzie można poznać z różnych perspektyw. W styczniu odbędzie się tydzień zimna, tydzień skarbów, rysunku, żywności i sztucznej inteligencji. A w lutym tydzień gór, humoru i trzech kultur.

Snowfest Festival 2024
Największy festiwal sportów zimowych i muzyki w Polsce ponownie odbędzie się w Szczyrku 1–2 marca. Program muzyczny SnowFest jest niezwykle zróżnicowany, od muzyki elektronicznej (house, d’n’b, techno) po hip-hop i szeroko pojętą alternatywę. Na skoczni Skalite odbędą się zawody rangi FIS w konkurencji Big Air Snowboard & Freeski. To doskonała propozycja dla osób, które chcą się bawić oraz tańczyć bez względu na porę roku.