Już od wieków karnawałowe tradycje kwitną w Czechach. Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych pochodzą ze średniowiecza, ale sam zwyczaj sięga czasów pogańskich. Co roku mieszkańcy miast i wiosek organizują barwne korowody, które są nieodłącznym elementem czeskiego karnawału.

W okolicach Hlinska, około 40 km na południe od Pardubic, od ponad stu lat odbywają się niezmiennie urokliwe korowody zapustowe. Te tradycje zostały docenione przez UNESCO, gdyż tutejsze pochody zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Każdego roku w lutym przebierańcy maszerują przez wioski Vortová, Studnice, Hamry i Blatno. Najważniejszymi postaciami są Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Przebierańcy odwiedzają domy, życząc gospodarzom zdrowia i szczęścia, a w zamian dostają poczęstunek w postaci słodkich pączków i alkoholu. Wieczorem odbywają się wesołe tańce i zabawy.

Innym miejscem, gdzie można poczuć klimat karnawału, jest skansen Wesołe Wzgórze, który organizuje barwne pochody karnawałowe z udziałem mieszkańców okolicznych wiosek. Kolejna impreza odbędzie się 27 stycznia 2024 roku. Natomiast w skansenie architektury ludowej Betlem w Hlinsku można zobaczyć stałą ekspozycję regionalnych masek karnawałowych oraz tradycyjne rzemiosła. Pożegnanie z karnawałem w Hlinsku zaplanowano na 13 lutego 2024 roku.

Przyjemności karnawałowe czekają także w innych miastach i skansenach w Czechach. Ołomuniec zaprasza na swoje pochody 27 stycznia, Litoměřice 3 lutego, Czeski Krumlov 10 lutego, a skansen w Rožnovie pod Radhoštěm także 3 lutego. W Pradze tradycyjny pochód masek rozpocznie się 10 lutego po południu na placu Loretánské náměstí, a trasa przebiegnie przez Malą Stranę na Kampę, gdzie uczestników czeka dobra zabawa i przysmaki.

Karnawał to okazja do radości i zabawy, która jest głęboko zakorzeniona w czeskiej kulturze. To czas, kiedy mieszkańcy Czech mogą celebrować tradycje i cieszyć się wspólnym świętowaniem.

Więcej informacji: www.nmvp.cz/en ; www.czechy-wschodnie.info

Źródło: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism
czechtourism.cz  kudyznudy.cz  visitczechia.com