104 lata temu, w Paryżu, 24 stycznia 1920 roku świat sztuki utracił jednego z najbardziej utalentowanych i kontrowersyjnych artystów swoich czasów. Amedeo Modigliani, włoski malarz, rysownik i rzeźbiarz o niezrównanych umiejętnościach i charakterystycznym stylu, zmarł w wieku 35 lat, zostawiając po sobie dziedzictwo w postaci niewiarygodnie pięknych portretów.


Modigliani, dobrze znany mieszkańcom Paryża, był figurą pełną magnetyzmu i czaru. Jego inteligencja i błyskotliwość przyciągały uwagę zarówno artystów, jak i społeczeństwa. Chociaż jego ubrania mogły być pocerowane, a włosy zmierzwione, nie można było przejść obok niego obojętnie. Błyszczące oczy i osobliwy urok sprawiały, że był przystojnym mężczyzną, nadającym się do portretowania przez samego siebie.

Modigliani był wręcz hipnotyzującym malarzem. Jego portrety cechowały się wydłużonymi twarzami, bladymi kolorami skóry i subtelnymi dłońmi. Jednak najbardziej niezwykłe były oczy, które zdawały się nieobecne, a czasem wręcz niewidzące. Czyżby te twarze były bez oczu? Pytanie to będzie pozostawać w głowach wielbicieli jego dzieł przez wiele lat.

Modigliani miał swój własny gust i oczekiwania co do kobiecej urody. Pociągało go piękno prostoty i nieoczywistości, unikając klasycznej estetyki. Był pod urokiem brunetek o prostych fryzurach i bladych twarzach. Ubrania, których nosiły, były z gładkich tkanin, pozbawione bogactw i ozdobników. Modigliani preferował proste kroje sukienek, czasem białe koszule. Wszystko po to, aby nie rozpraszać uwagi od samej osobowości modela.

Jednak życie artysty nie było tak piękne jak jego obrazy. Modigliani przemierzał Paryż, często bez grosza przy duszy, uwodząc i czarując ludzi swoją niepowtarzalnością. Choć był niezwykle utalentowany, walka z biedą i brakiem uznania była stałym elementem jego egzystencji. Umierał w zimnym, zaniedbanym pokoju, opiekowała się nim jedynie przez swoją muzę i towarzyszkę życia, Jeanne Hėbuterne. To ona dostarczała mu jedynie sardynki w puszce i wino, które były dla niego niezbędne.

W 2004 roku otwarto niezwykłe muzeum poświęcone Amedeo Modiglianiemu. To w tym domu przy ulicy Via Roma 38 w Livorno artysta przyszedł na świat. Muzeum gromadzi fascynującą dokumentację dydaktyczną i fotograficzną, która obejmuje całe życie i twórczość tego wybitnego malarza. Nie tylko znajdziecie tutaj informacje z lat spędzonych przez Modiglianiego w jego rodzinnym mieście (1884-1906), ale również z okresu paryskiego (1906-1920). W muzeum organizowane są także konferencje na temat sztuki, projekcje wideo, prezentacje książek i wystawy, które głównie poświęcone są Modiglianiemu i awangardzie artystycznej pierwszej połowy XX wieku.
Link: https://casanatalemodigliani.it/

Dzisiaj sztuka ponownie odczuwa stratę, pożegnawszy się z jednym z najwybitniejszych artystów swoich czasów. Amedeo Modigliani pozostawił po sobie dziedzictwo niewiarygodnych portretów, które na zawsze będą przypominać nam jego unikalną osobowość. Jego postać zapadnie w naszej pamięci jako ikona malarstwa, nieśmiertelny twórca, który odszedł, ale nigdy nie zostanie zapomniany.

Zdjęcie: Modigliani – Muzeum Sztuki w São Paulo (MASP) Mauro Cateb