Niemcy bez wątpienia są krajem sztuki i kultury. Wielkie nazwiska poetów jak Goethe, Schiller czy Mann, filozofów jak Hegel czy Kant, kompozytorów jak Bach, Beethoven i Schumann oraz malarzy jak Dix i Beckmann ugruntowały pozycję Niemiec jako celu podróży kulturalnych numer 1 Europejczyków. Do dyspozycji turystów jest 80 oper, ponad 7200 muzeów i sal wystawowych, w których rocznie odbywa się ponad 8000 wystaw.

250. rocznica urodzin malarza
Caspara Davida Friedricha (1774-1840)

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) zaplanowała na kwiecień tego roku kampanię pt.: „Niemcy – kraj sztuki i kultury”, która skoncentruje się na programie artystycznym i kulturalnym kraju. Jednym z podtematów kampanii jest 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha, słynnego malarza i jednego z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w Niemczech. Jego dzieła uznawane są za ikony epoki. Wiele krajobrazów przedstawionych na obrazach do dziś pozostaje w nienaruszonym stanie i można je podziwiać podążając turystycznym Szlakiem Malarzy.

Rok 2024 będzie obfitował w liczne wydarzenia kulturalne oraz wystawy poświęcone epoce i Friedrichowi. W tym celu DZT stworzyła podstronę z ciekawymi szczegółami:

https://www.germany.travel/en/inspiring-germany/caspar-david-friedrich.html

Poniżej kilka wybranych propozycji:

GREIFSWALD  28.04.2024-5.01.2025
Pomorskie Muzeum Państwowe (Pommersches Landesmuseum)

Friedrich urodził się i wychowywał w Greifswaldzie – nadbałtyckim miasteczku, zamieszkałym głównie przez rybaków i marynarzy. Miasto posiada bogaty zbiór jego dzieł, zostaną one zaprezentowane na trzech, następujących po sobie wystawach.
Całoroczny program wydarzeń znajduje się TUTAJ

HAMBURG  15.12.2023-1.04.2024
Kunsthalle (Hamburger Kunsthalle)
Wystawa pt.: „Sztuka na nowe czasy” prezentuje ponad 50 obrazów i 90 rysunków Caspara Davida Friedricha.
Więcej informacji: 250 Years of Caspar David Friedrich (hamburg-travel.com)


DREZNO  24.08.2024-5.01.2025
Muzeum Albertinum
Dawne centrum życia artystycznego, zaprezentuje najważniejsze dzieła Friedricha, umieszczając je w kontekście twórczości innych wielkich mistrzów.
Więcej informacji: 250 Years of Caspar David Friedrich – Visit Dresden (visit-dresden.travel)

RUGIA  19.08.2024-25.08.2024
Centrum Informacji Parku Narodowego Königsstuhl (Królewski tron)
Wydarzenie „Dni Romantyzmu” przypomną o szczęśliwych chwilach, jakie Friedrich spędził na Rugii. Warto skorzystać z punktu widokowego, z którego rozciąga się fantastyczny widok na kredowe klify uwiecznione w 1818 roku na obrazie „Skały kredowe na Rugii”.
Więcej informacji: https://www.koenigsstuhl.com/en/veranstaltungen/veranstaltung/2024-08-19_1100/romantic-days-at-the-koenigsstuhl

Niemcy liderem podróży kulturalnych dla Europejczyków
Na ten temat wypowiada się Tomasz Pędzik , dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce: „Niemcy są najczęściej wybieranym celem podróży kulturalnych Europejczyków, z udziałem w rynku na poziomie 12%. Ponad połowa Polaków, odwiedzających Niemcy w celach turystycznych, wybiera urlop kulturalny, ponad 45% odwiedza podczas urlopu muzea i wystawy. Jesteśmy pewni, że rocznica urodzin wielkiego malarza romantyzmu Caspara Davida Friedricha i związane z nią fascynujące wystawy w Hamburgu, Dreźnie, Berlinie i Greifswaldzie przyciągną do Niemiec miłośników malarstwa z Polski”.

Tekst: Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) / M. Fudała