Karnawał w Wenecji rozpoczyna się już w ten weekend. Tegoroczna edycja zawiera wiele wydarzeń i parad oraz niezwykłe maski i kostiumy, których nie można przegapić. Świętowanie potrwa od 27 stycznia do 13 lutego.

Wenecja szykuje się do organizacji parady i wielu innych wydarzeń, które będą upamiętniać postać Marco Polo, podróżnika, który zmarł 700 lat temu. Tegoroczne obchody mają na celu uczcić jego niezwykłą podróż i nosić będą tytuł “Ad Oriente. Niezwykła podróż Marco Polo”. Wszystko rozpocznie się w najbliższy weekend w Mestre, gdzie odbędzie się karnawałowy pokaz uliczny oraz procesja tradycyjnych łodzi. Impreza będzie trwała aż do Tłustego Czwartku (8 lutego), oferując zarówno bezpłatne wydarzenia, jak i płatne pokazy.

Wenecja przygotowuje się na karnawał 
Scenografia została powierzona Massimo Cecchetto. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 27 stycznia, i potrwa przez dwa dni, obejmując Wenecję, Mestre i wyspy laguny. Całe miasto zostanie udekorowane na zapowiedź tego rozległego karnawału. W sobotę, 27 stycznia, odbędzie się Carnival Street Show. Teatrino na Piazza Ferretto w Mestre oraz Piazza San Marco w Wenecji. Powstaną identyczne teatry utrzymane w stylu orientalnym nawiązującym do podróży Marco Polo. Konkurs najpiękniejszych zostanie przeprowadzony wraz z muzyką i pokazami.
Główny karnawał wznowi swoje działania w sobotę, 3 lutego, oraz w niedzielę, 4 lutego. Ponadto, odbędzie się od czwartku, 8 lutego, aż do wtorku, 13 lutego. Pokazy w Wenecji będą miały miejsce między godziną 11:00 a 12:30, a następnie zostaną wznowione po południu, od 14:00 do 18:00. Natomiast w Mestre, powszechne pokazy odbywać się będą między godziną 11:30 a 12:00 oraz między godziną 15:30 a 18:30. Pełna lista artystów i lokalizacji zaangażowanych w to wydarzenie jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej karnawału. W sobotę, 27 stycznia, powróci również festiwal Wenecja, czyli sztuka komedii. Będzie on obejmować szereg komediowych występów na Campo Santo Stefano oraz Piazzetta San Marco przez cały okres trwania karnawału. Kuratorem festiwalu jest firma Pantakin.

W niedzielę, 28 stycznia odbędzie się jeden z najbardziej oczekiwanych i najbardziej zabawnych momentów weneckiego karnawału – procesja wodna z udziałem dziesiątek tradycyjnych łodzi, której kapitanem będzie Pantegana, łódź w kształcie gigantycznej myszy. To nieoficjalne wydarzenie od lat stanowi nieformalne otwarcie parad i przyjęć w Wenecji.
Małe łodzie zostaną pięknie udekorowane, a wszyscy uczestnicy będą ubrani w kolorowe i wymyślne kostiumy karnawałowe. Podczas emocjonującej trasy, łodzie przepłyną przez symboliczne punkty Wenecji, rozpoczynając podróż od Punta della Dogana. Następnie popłyną wzdłuż Canal Grande, podziwiając malownicze widoki, aby w końcu przepłynąć pod łukami słynnego mostu Rialto.
Podczas procesji wodnej, wszyscy będą mieli okazję podziwiać przepiękne weneckie budowle i zabytki oraz korzystać z niezwykłej atmosfery karnawału. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do wspaniałej zabawy, ale również doskonałą okazją dla turystów, aby poznać i docenić bogatą kulturę i historię Wenecji.
Uroczystości zakończą się przy mostach Rialto, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli zakończyć dzień w towarzystwie innych gości, tańcząc i bawiąc się przy dźwiękach muzyki. Niezwykłe momenty procesji wodnej na pewno zostaną zapamiętane na długo przez wszystkich, którzy spędzą niedzielne przedpołudnie w Wenecji.
Zapraszamy wszystkich miłośników karnawału do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które zapewni niezapomniane wspomnienia i wspaniałą zabawę.
www.carnevale.venezia.it

Opracował: Tomasz Olendzki