W efekcie pracy inspektorów przewodnika nagrodzono trzy restauracje prestiżowymi „gwiazdkami’’, tytuł Bib Gourmand otrzymało siedem, natomiast 39 kulinarnych miejsc trafiło na listę rekomendacji Michelin. Współpraca Przewodnika Michelin i Polskiej Organizacji Turystycznej została zawarta w marcu 2023 roku. Zgodnie z jej postanowieniami najpierw wyselekcjonowano miasta: Kraków, Poznań i Warszawę do pracy kulinarnych inspektorów Michelin. 

Dzięki ich anonimowym wizytom wybrano miejsca  zapewniające najwyższe przeżycia kulinarne. Ostatnim etapem było uhonorowanie laureatów gwiazdkami Michelin, a także w kategorii „dobry stosunek jakości do ceny” – tytułem Bib Gourmand. Przewodnik Michelin szczyci się niezaprzeczalną renomą na całym świecie. Dlatego podjęcie z nim współpracy przez Polską Organizację Turystyczną dostarcza szeregu korzyści krajowej branży, nie tylko gastronomicznej – promocja lokalnych produktów spożywczych, rozwój bazy hotelowej, wzrost jakości oferowanych usług etc. Rekomendacje Przewodnika Michelin są silnym magnesem dla miłośników smaków z całego świata. Niezapomniane doznania turystyczne w połączeniu ze smakowymi stają się wyśmienitą wizytówką naszego kraju.

KRAKÓW

Kraków – środkowoeuropejska metropolia należąca do najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Szczyci się swoją bogatą historią, którą dokumentują niezliczone zabytki i muzea. Miasto skłania do pieszego, niespiesznego zwiedzania. Nie można ominąć wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Starego Miasta z magiczną dzielnicą Kazimierz i królewskim Wawelem. Warto posłuchać na rynku hejnału z wieży kościoła Mariackiego czy kupić na ulicznych straganach obwarzanki wypiekane tu od ponad 600 lat. A tutejsza kuchnia, inspirowana różnymi zakątkami Europą, wciąż rozbudza wiele wspaniałych emocji.

Miejsce wyróżnione dwiema gwiazdkami Michelin:

Bottiglieria 1881 
ul. Bocheńska 5, www.1881.com.pl 
To pierwsza polska restauracja wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin. Jest położona na krakowskim Kazimierzu. Wnętrze lokalu jest dość proste, ale jednocześnie bardzo eleganckie z drewnianymi stołami 
i krzesłami. Przy ścianach stoją regały z domowymi przetworami i wyeksponowanymi butelkami wina. Restauracja powstała w 2014 roku, wcześniej przed prawie 100 laty znajdował się tu skład wina. Stąd miejsce to od dawna nazywano butelkownią, a w konsekwencji sama restauracja przyjęła włoskie określenie winiarni – Bottiglieria, natomiast cyfry 1881 oznaczają rok wybudowania  kamienicy. Szefem miejsca jest  Przemysław Klima, który serwuje tu kuchnię polską opartą na lokalnych, sezonowych, świeżych produktach, które osobiście dobiera u lokalnych dostawców. Kompozycje smakowe przygotowywanych tu potraw często nawiązują do wspomnień z dzieciństwa i wakacji spędzanych na polskiej wsi. Menu jest modyfikowane kilka razy w roku i składa się przede wszystkim z dwóch głównych zestawów degustacyjnych, tworzonych z tradycyjnymi  polskimi  produktami, takimi jak kaszanka, zakwas czy mak. Warto pamiętać, że miejsce to jest otwarte dla klientów tylko od wtorku do soboty od godz. 1700  oraz by zjeść tutaj, trzeba rezerwować stolik nawet z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

W Krakowie odkryjemy  pełen wachlarz niezwykłych restauracji, w tym aż 16 rekomendowanych w Przewodniku Michelin:


 Artesse, ul. św. Jana 15, www.artesse.pl
 Fiorentina, ul. Grodzka 63, www.fiorentina.com.pl
 Farina, ul. św. Marka 16, www.farina.com.pl
 Hana Sushi, ul. Kupa 12, www.hanasushikrakow.pl
 Szara, Rynek Główny 6, www.szara.pl
 ZaKładka, ul. Józefińska 2, www.zakladkabistro.pl
 Zazie, ul. Józefa 34, wwwzaziebistro.pl
 Albertina, ul. Dominikańska 3, www.albertinarestaurant.pl
 Amarylis, ul. Dietla 60, www.queenhotel.pl
 Copernicus, ul. Kanonicza 16, www.copernicus.hotel.com.pl
 Filipa 18, ul. św. Filipa 18, www.filipa18.com
 Karakter, ul. Brzozowa 17, www.facebook.com/karakter.restauracja
 NOTA_RESTO by Tomasz Leśniak, ul. św. Krzyża 17, www.notaresto.pl
 Pod Różą, ul. Floriańska 14, www.podroza.hotel.com.pl
 Kogel Mogel, ul. Sienna 12, www.kogel-mogel.pl
 Pod Nosem, ul. Kanonicza 22, www.kanonicza22.com

POZNAŃ
Poznań – niegdyś stołeczny gród pierwszego chrześcijańskiego władcy Polski. Kryje w sobie i okolicach liczne pamiątki historyczne oraz zabytki z początków państwa. Od dekad jest magnesem dla ludzi biznesu za sprawą Międzynarodowych Targów Poznańskich. Najsmaczniejszym symbolem miasta są  rogale świętomarcińskie. Choć uznaje się, że Poznań jest stolicą pyr (lokalna nazwa ziemniaków), to dzisiejszy świat kulinarny stolicy Wielkopolski może odwiedzających zaskoczyć, a nawet rozpieścić.
Miejsce wyróżnione jedną gwiazdką Michelin:

Muga 

ul. Krysiewicza 5, www.restauracjamuga.pl
Lokal jest położony w bliskim sąsiedztwie Starego Rynku w Poznaniu. Jego eleganckie wnętrza mają ułatwić skupienie gości na degustacji potraw, są więc wyraźnie stonowane architektonicznie i kolorystycznie. Restauracja jest połączona z winiarnią Casa de Vinos, której lista win z różnych rejonów świata i z Polski ma prawie 500 pozycji. Właścicielem restauracji i kreatorem potraw jest Artur Skotarczyk, który renomę tego miejsca buduje od samego początku jego funkcjonowania, czyli 2014 roku. Dania Mugi są autorskimi dopracowanymi dziełami uwzględniającymi pory roku i dostępność lokalnych składników, a także wszelkie najnowsze europejskie trendy. Na odwiedzających to miejsce niezapomniane wrażenie pozostawia wyjątkowa estetyka podania potraw. Wśród serwowaych smaków znajdziemy tu ikrę śledzia, fermentowany czarny czosnek czy takie rarytasy, jak ceviche z awokado i jalapeño. Na wegetariańskie degustacje warto robić rezerwacje nawet z tygodniowym wyprzedzeniem

Inne miejsca rekomendowane w Poznaniu przez inspektorów Michelin:

  62 Bar & Restaurant, ul. św. Michała 62,  www.michala62.pl 
  A nóż widelec, ul. Czechosłowacka 133, www.anozwidelec.com
  Delicja, pl. Wolności 5, www.delicja.eu
  NOOKS, ul. Poplińskich 1, www.noks.pl
  Papavero, ul. 3 Maja 46, www.apavero-poznan.pl
  SPOT, Dolna Wilda 87, www.spot.poznan.pl
  The Time, ul. Młyńska 12, www.mlynska12.pl 
Zen On, Święty Marcin 21, www.facebook.com/ZenOnRestaurant

WARSZAWA
Warszawa – jak wypada na stolicę, życie toczy się tu na wysokich obrotach. Nie brak tu zabytków, skrupulatnie odtworzonych po wojennych zniszczeniach. Swoją warszawską eskapadę  warto zacząć od pieszego zwiedzania wpisanego na listę UNESCO Starego Miasta, odwiedzenia uroczych perełek architektury w Łazienkach i Wilanowie. Nie sposób zlekceważyć wciąż górującej nad miastem „klasyki socrealizmu”, czyli Pałacu Kultury i Nauki. Do obowiązków przybywających tu turystów należy spacer Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, a stąd już blisko do kulinarnego świata rekomendacji Przewodnika Michelin.
Miejsce wyróżnione jedną gwiazdką Michelin:

Restauracja NUTA

pl. Trzech Krzyży 10/14, www.nuta.com.pl 
To nowoczesna i prestiżowa restauracja położona w samym centrum miasta przy placu Trzech Krzyży, w budynku Ethos, w bliskim sąsiedztwie placówek dyplomatycznych, budynków rządowych i luksusowych hoteli. NUTA serwuje polską kuchnię z włoskimi akcentami i subtelnym azjatyckim twistem, pod batutą szefa Andrei Camastry, którego włoskie korzenie sięgają Apulii. Swoje kulinarne doświadczenia zbierał we Włoszech, Francji i w Wielkiej Brytanii. Prowadzona przez niego w Warszawie restauracja Senses otrzymała w 2016 roku gwiazdkę Michelin, którą utrzymała przez pięć lat. Nuta jest prowadzona przez Camastra od 2022 roku i jest jego autorskim konceptem kulinarnym, będącym zwieńczeniem jego zawodowej kariery. W 2023 roku została wyróżniona najcenniejszą w świecie kulinarnym nagrodą – gwiazdką Michelin. W menu restauracji odkryjemy potrawy wywodzące się z kuchni molekularnej. Są tu serwowane dwa główne typy menu degustacyjnego: Virtuoso – reprezentujące klasyczne podejście do kuchni, oraz Maestro – które jest dziełem kreatywności i możliwości tutejszej kuchni. Specyfiką karty dań NUTY jest jej codzienna zmienność, pozwalająca wciąż zaskakiwać miłośników tego miejsca.
Rekomendacje Michelin / Michelin-Empfehlungen:
Butchery & Wine, ul. Żurawia 22,  www.butcheryandwine.pl
Muzealna, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 
www.restauracjamuzealna.pl
Bez Gwiazdek, ul. Wiślana 8, www.bezgwiazdek.eu
Concept 13, Vitkac, ul. Bracka 9, 
www.hotel.com.pl/pl/restauracja-concept-13
Dyletanci, ul. Koszykowa 47, www.dyletanci.pl
elixir by Dom Wódki, ul. Wierzbowa 9-11, 
www.domwodki.pl/elixir.html
Europejski Grill, Krakowskie Przedmieście 13, 
www.raffles.com/pl/warsaw/dining/europejski-grill
Hub.praga, ul. Jagiellońska 22/LU1, www.hub-praga.pl
Nolita, ul. Wilcza 46, www.nolita.pl
Rozbrat 20, ul. Rozbrat 20, www.rozbrat20.com.pl
Szóstka, pl. Powstańców Warszawy 9, www.warszawa.hotel.com.pl
Epoka, ul. Ossolińskich 3, www.epoka.restaurant
Kontakt, ul. Sandomierska 13, www.kontakt.wine
Nobu Warsaw, ul. Wilcza 73, 
www.warsaw.nobuhotels.comontakt.winepoka.restaurant

Nagrody Bib Gourmand od Michelin
Przewodnik Michelin to nie tylko jego gwiazdki doceniane w gastronomii, tak jak Oscary w świecie filmowym. Od roku 1997 w przewodniku wyróżniane są restauracje określane jako „good quality, good value cooking”. Mają skupić uwagę nie tylko na najdroższych i najbardziej ekskluzywnych restauracjach, ale podpowiadać lokale prawie dla każdego i w szerszym zakresie cenowym. Bib Gourmand to nagroda dla restauracji spełniających kryterium wysokiej jakości w przystępnej cenie. Jej oznaczeniem jest wizerunek słynnego ludzika Michelin oblizującego usta.
Wyróżnienia Michelin w kategorii Bib Gourmand – stosunek jakości do ceny 

KRAKÓW

Molám
ul. Rajska 3/4, www.molam.pl
Restauracja dla miłośników „Thai food”, z atmosferą nawiązującą do nocnego klimatu wielkomiejskiego Bangkoku. Wchodząc tu, trudno nie odczuć, iż jej wystrój był inspirowany ulicznym gwarem, towarzyszącą mu grą świateł czy rozbrzmiewającą tradycyjną tajską i latynoską muzyką Molam. To nie wszystko! Nie możemy być zaskoczeni, jeśli dotrą do nas szalone dźwięki afro beatu, rockabilly, dubu i folk-rocka z lat 60., 70. czy 80. z egzotycznych dla nas rejonów świata. Twórcą tego miejsca jest Tomasz Muza, którego już pierwszy wyjazd do Tajlandii w 2007 roku zaowocował życiowymi zmianami i odkryciem nowych, nie tylko zawodowych pasji. Swoje doświadczenia w gastronomi zbierał przez wiele lat w najlepszych restauracjach w Londynie, studiował na cenionym w tej branży Westminster Kingsway College, a także odbywał staże m.in. w nagradzanej gwiazdkami Michelin restauracji Bo.lan w Bangkoku. Molám należy do tajskich restauracji, które odchodzą od serwowania zeuropeizowanej wersji tajlandzkiej kuchni na rzecz oryginalnych receptur wykorzystujących najlepszej jakości lokalne produkty. Sercem każdego domu i restauracji jest kuchnia, dlatego w Molám kuchnia jest otwarta i można podglądać, jak z oryginalnych składników powstają prawdziwe tajskie przysmaki, którymi właściciel dzieli się z każdym gościem.

POZNAŃ
Fromażeria
ul. Ratajczaka 27, www.fromazeria.pl
Pierwszy w Polsce Restaurant&Cheese Bar, skierowany nie tylko do smakoszy tych specyfików, ale także tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat tajemnic wytwarzania i degustacji różnych odmian sera oraz poznać jego najciekawsze smaki. W takim miejscu nie może zabraknąć ogromnej lady chłodniczej z ekspozycją różnych odmian tego przysmaku. W menu znajdziemy także inne specjały. Ekspertów Micheli zauroczyły podawane tu dania, które w nowatorski sposób łączą smaki kuchni polskiej ze śródziemnomorskim kolorytem. Właściciele restauracji prowadzą tu degustacje i warsztaty serowo-alkoholowe, podczas których uczestnicy zgłębiają wiedzę o tym, czym jest prawdziwy ser i jak go łączyć z dodatkami, alkoholem czy komponować w potrawach. W podawanych tu daniach sery stają się często idealnym uzupełnieniem. Do schabu jagnięcego dodaje się ser tête de moine, do makaron z czarną truflą ser parmigiano reggiano, a do sernika ser brillat-savarin. Często początek tej pasjonującej kulinarnej podróży, którą oferuje Fromażeria, rozpoczyna się od zamówienia po prostu deski serów. Właściciele podkreślają, że miejsce to stworzyli z miłości do sera, która wciąż ich inspiruje do odkrywania wyjątkowych smaków w odległych rejonach świata oraz dzielenia się tym ze swoimi gośćmi.

TU.REStAURANT
ul. Grunwaldzka 34a, www.turestaurant.pl
Miejsce wyjątkowo efektowne architektonicznie, idealne do prowadzenia dobrej i docenianej restauracji. Ciekawie zaprojektowany i zaaranżowany wystrój jest efektem twórców tego kulinarnego i architektoniczny projektu, rodziny poznańskich architektów Karola Fiedora i jego synów. Jedną z największych ścian zajmuje kolekcja win, pełniącą funkcję tutejszej enoteki. W parze z atrakcyjnym wystrojem mamy budzące wiele pozytywnych emocji menu, w którym odnajdziemy dania kuchni europejskiej z polskimi akcentami. Sezonowo są tu organizowane tematyczne wydarzenia, jak np. „kolacja z lasu na stół”, gdzie potrawy tworzone są z produktów będących darem lasów, takich jak trufle, dziczyzna, miód czy właśnie leśne runo.

WARSZAWA
alewino
ul. Mokotowska 48, www.alewino.pl 
Wino było na samym początku głównym produktem serwowanym w tym miejscu. Ale podążając za oczekiwaniami odwiedzających, miejsce stało się połączeniem winiarni z doskonale uzupełniającą ją restauracją. Sam wystrój jest dość prosty z elementami surowej cegły, drewnianymi stołami, dysponuje też kameralnymi przestrzennymi pokojami oraz klimatycznym ogródkiem. Wino wciąż jest głównym produktem tutejszej oferty. Znajdziemy tu ponad 250 jego różnorodnych odmian, pochodzących z prawie całego świata. Choć właściciele podkreślają, że stawiają przede wszystkim na mniejszych importerów i producentów, szczególnie winiarzy z pasją, gdyż jest to gwarantem najwyższej jakości i wyrafinowanego smaku. Goście doceniają bogatą liczbę przystawek, które mogą być świetnym towarzystwem dla degustowanych tu win. Szefowie kuchni stawiają na świeżość i sezonowość wykorzystywanych składników. Dlatego w menu znajdziemy wypiekane na miejscu pieczywo czy np. takie dania, jak bulion z borowików, boczniak ostrygowaty z jarmużem lub humus z fasoli.
Kieliszki na Próżnej
ul. Próżna 12, www.kieliszkinaproznej.pl
Kieliszki wiszące w kilku rzędach nad barem od razu nas informują, że w tym lokalu wino gra główną rolę. Do wyboru mamy tu ponad 250 pozycji pochodzących od małych i średnich producentów, głównie z naszego kontynentu, szczególnie preferowanego przez właścicieli kierunku włoskiego. Potrawy powstają ze świeżych, sezonowych produktów od lokalnych dostawców. Widać tu nowoczesne podejście do polskiej kuchni tradycyjnej, czyli np. chleba na zakwasie, pierogów z kapustą i grzybami, barszczu czerwonego z uszkami, tatara, pasztetowej ze śliwką czy podawanych na deser klusków z makiem. Miejsce szczyci się swoją misją, czyli „poszukiwaniem idealnej równowagi pomiędzy tym, co w kieliszku, a tym, co na talerzu”.
Koneser Grill
ul. Ząbkowska 27/31, www.konesergrillwarszawa.pl
Restauracja mieści się we wnętrzach budynku dawnej wytwórni wódek Koneser, stanowiącej przykład europejskiej architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. Postindustrialne wnętrza w połączeniu z otwartą kuchnią, w której pracuje się na żywym ogniu, tworzą niezapomniane wrażenie. A stosowane tu tradycyjne techniki oparte na dymie, wędzeniu i grillowaniu na wyselekcjonowanym polskim drewnie z dębu i olchy nadają potrawom doskonały smak i aromat. Inspektorzy Przewodnika Michelin szczególnie docenili serwowane tu steki z polskiej wołowiny. Wśród potraw z grilla znajdziemy m.in. takie specjały, jak: Rib Eye Roll, T-Bone stek, New York stek, antrykot z kością czy chateaubriand. Urozmaiceniem tych mięsnych klasyków mogą być np. grillowane oliwki Gordal, irlandzkie ostrygi, jajko po szkocku, podpłomyki czy domowa kaszanka z przepiórczym jajkiem.
Le Braci
ul. Górnośląska 24, www.lebraci.pl
Klimatyczna włoska restauracja, której sercem jest Le Braci – co po włosku oznacza żar lub ogień. Miejsce, które stara się pokazać Włochy takie, jakie kochają je sami jego mieszkańcy – czyli pełne smaku, autentyczności, prostoty oraz najwyższej jakości produktów, tradycji i bezkompromisowości. Te wartości można znaleźć, odwiedzając lokal. Jego wnętrza są niezwykle eleganckie, utrzymane w ciemnych odcieniach zieleni, z idealnie wkomponowaną polską porcelaną. Nie bez powodu w 2022 roku Le Braci została wybrana spośród 5400 restauracji do ścisłego grona 23 najpiękniejszych lokali na świecie według jury Dezeen Awards. Zamawiając tu stolik, możemy liczyć na prawdziwą włoską ucztę, w której nie może zabraknąć wśród przekąsek grissini, focaccia, mortadelli z pistacjami czy wśród dań głównych – różnych odmian makaronów i risotta, w tym sardyńskich kluseczek z kremowym sosem pomidorowym. Le Braci to miejsce, gdzie najwyższa jakość designu spotyka się z kulinarną przygodą.
Opracował: Roderyk Więcek
Zdjęcia: Archiwum POT