Płock to idealne miasto na weekend, pełne uroku i historycznych ciekawostek, cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc przyjaznych rowerzystom. Wjeżdżając do Płocka od strony Wisły, nie sposób oderwać wzroku od malowniczego Wzgórza Tumskiego. Wysoka skarpa to nie tylko piękny taras widokowy na rozlewającą się po horyzont szeroką wstęgę Wisły, ale także świadek kulturowego i historycznego bogactwa miasta.

Pradzieje Płocka związane są z początkami państwa polskiego. Już w XII wieku wzniesiono na Tumskim Wzgórzu potężną bazylikę katedralną, która po dziś dzień stanowi najbardziej charakterystyczny element pejzażu miasta. Tu znajduje się sarkofag ze szczątkami dwóch władców Polski: Władysława Hermana i Bolesława III Krzywoustego oraz replika słynnych brązowych Drzwi Płockich.

Z katedrą sąsiaduje opactwo pobenedyktyńskie wraz z fragmentami dawnego gotyckiego zamku. Nieco dalej znajduje się najstarsza polska szkoła – „Małachowianka” o XII wiecznym rodowodzie. W Płocku działa też Towarzystwo Naukowe Płockie – jedno z najstarszych w Polsce, które mieści się w zabytkowej gotyckiej kanonii. W jego zbiorach są prawdziwe rarytasy, m.in. „Kaprysy” Goi czy pierwsze wydanie dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

W stylu art deco
Płock słynie w całej Polsce z europejskiej klasy kolekcji sztuki secesyjnej zgromadzonej w Muzeum Mazowieckim. Eksponuje ono najbogatszy w kraju zbiór użytkowej sztuki secesji oraz kolekcję polskiego malarstwa i rzeźby. Zainteresowani historią miasta powinni zajrzeć na multimedialną wystawę „X wieków Płocka” z makietą Płocka z około 1800 roku oraz licznymi obiektami archeologicznymi, historycznymi i numizmatycznymi. W 2021 roku w pięknej, odrestaurowanej kamienicy otwarto imponującą wystawę sztuki art deco, gdzie można poczuć wyjątkowy klimat przedwojennego miasta, z tętniącą życiem ulicą ze sklepami, domem mody i kinem. Wyrazem luksusu i blichtru jest oryginalne auto umieszczone w centralnej części miejskiej zabudowy.

Na potrzeby Muzeum Żydów Mazowieckich zaadaptowano budynek dawnej bożnicy, gdzie prezentowana jest historia i kultura płockich Żydów, którzy przez stulecia stanowili znaczną część lokalnej społeczności. Warto też zwiedzić Muzeum Diecezjalne z bogatym Skarbcem i unikatowymi zbiorami sztuki sakralnej m.in. gotycką rzeźbą.

Niewątpliwą atrakcją Płocka jest położone malowniczo na wysokiej skarpie ZOO z lwami, żyrafami, pingwinami i najmniejszymi małpkami świata. Ze skarpy rozciąga się wspaniały widok na Wisłę, która w Płocku ma blisko kilometr szerokości, i naturalny akwen wodny – Zalew Sobótka, który przyciąga piaszczystą plażą i czystą wodą.

Gotyckie dziedzictwo
„Europejski Szlak Gotyku Ceglanego”, na którym ze swoim bogatym dziedzictwem znajduje się Płock, poprzez uniwersalny język architektury łączy ze sobą kraje, regiony, miasta, kultury oraz ludzi.

Gotyk ceglany, ten jedyny w swoim rodzaju styl architektoniczny, jest fenomenem obecnym nie tylko wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego, ale także sięgającym daleko na południe. Był ściśle związany z historią krajów północno-zachodniej i wschodniej Europy między XIII a XVI wiekiem, a także z rozwojem oraz upadkiem Związku Hanzeatyckiego.

Na płockim Szlaku Gotyku Ceglanego znajdują się m.in. takie obiekty, jak: dawna kolegiata św. Michała Archanioła z XII wieku, która była jedną z najwcześniejszych budowli o cechach gotyckich na terenie Polski – obecnie Liceum im. Marsz. St. Małachowskiego; kościół pw. św. Dominika i klasztor podominikański – obok dawnej kolegiaty św. Michała Archanioła były pierwszymi ceglanymi budowlami na Mazowszu; relikty Zamku Książąt Mazowieckich i dawne opactwo benedyktynów z dwoma zachowanymi gotyckimi wieżami: – Szlachecką i Zegarową oraz częścią muru obronnego miasta. Obecnie mieści się tu Muzeum Diecezjalne. Na szlaku znajdziecie jeszcze inne ciekawe obiekty, o których przeczytać możecie na stronie www.eurob.org

Zapraszamy Państwa do odkrywania tych średniowiecznych perełek.
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna
Stary Rynek 8, 09-400 Płock
tel./fax: +48 24 364 99 90
e-mail: biuro@turystykaplock.eu
www.turystykaplock.eu