Już po raz 22. rozpoczyna się Tydzień Kina Hiszpańskiego, który przyniesie gorące produkcje prosto z Półwyspu Iberyjskiego do kin w całej Polsce!

Ośmiokrotne ujęcie przez ośmiu producentów w siedmiu miastach kraju gwarantuje niezapomniane wrażenia kinowe.
W programie znajdują się przebojowe komedie, porywające historie, dziewczyńskie klimaty oraz kultura macho. Powrócą mistrzowie kina oraz zostaną zaprezentowane najnowsze festiwalowe perełki. To wszystko razem tworzy mocną dawkę ekranowej rozrywki i barwną podróż przez hiszpańską kulturę.

22 Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie w dniach 14-24 marca 2024 w siedmiu miastach w całej Polsce:

Warszawa | Kino Muranów | Kino Luna | 14-21 III
Wrocław | Kino Nowe Horyzonty | 15-21 III
Kraków | Kino Pod Baranami | 15-21 III
Poznań | Kino Muza | 15-22 III
Katowice | Kino Światowid | 15-21 III
Łódź | Kino Charlie | 15-21 III
Gdańsk | Klub Żak | 18-24 III

Zapraszamy wszystkich miłośników Hiszpanii i dobrego kina na ten wyjątkowy tydzień w marcu 2024 roku!

22. Tydzień Kina Hiszpańskiego rozpocznie się smakowitym otwarciem i zamknięciem!
Obydwa filmy są pełne emocji, smaków i aromatów, które przenikają przez ekran, skłaniając widzów do refleksji nad znaczeniem jedzenia, gotowania i rodzinnych tradycji. Życie na talerzu i Cytrynowy chleb z makiem to produkcje, które przypominają nam o sile jedzenia jako formy wyrazu miłości, wspomnień i więzi rodzinnych. To również historia odkrywania siebie poprzez gotowanie, o walce z tradycją i nowoczesnością, oraz o tym, że czasami w najprostszych smakach kryje się najwięcej magii.

Zapraszamy więc wszystkich kinomanów i miłośników kuchni na tegoroczny przegląd filmowy, który nie tylko rozgrzeje serca, ale także podnieci zmysły swoimi kulinarznymi twistami i inspirującymi historiami. Smacznego!

22. Tydzień Kina Hiszpańskiego – pełen komediowego zawrotu głowy!
W programie przeglądu filmowego nie mogło zabraknąć hiszpańskich komedii, które cieszą się ogromną popularnością wśród widzów TKH. Te filmy, bazujące na kontrastach i konfliktach kulturowych, gwarantują świetną rozrywkę oraz przemyślenia na temat życia.

Jedną z hitowych jest film Mężczyzna nowoczesny, który musi radzić sobie z różnicami pokoleniowymi między sobą a swoimi młodymi, liberalnymi współpracownikami. Czy uda mu się dostosować do nowego środowiska?
Inny film, Dobre maniery i Drobna przysługa, opowiada o zamożnych bohaterach, których relacje z ich gosposiami okazują się być znacznie bardziej zawiłe niż początkowo myśleli.

Nie można zapomnieć o bohaterach komedii sportowej Mistrzowie 2.0, którzy powracają w drugiej części filmu. Choć skład się zmienia, pozytywna energia i optymistyczne podejście do życia pozostają niezmienione. To historia niesfornych sportowców, którzy wraz ze swoją nową trenerką stawiają sobie kolejne wyzwania.

Pokazy tych filmów odbywają się w Warszawie i Wrocławiu.

Na pierwszym planie – kobiety
Kobiety odgrywają ogromną rolę zarówno przed, jak i za kamerami w hiszpańskim kinie, dlatego nie mogą zabraknąć także w festiwalowym programie. Na nadchodzących pokazach w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie będziemy mieli okazję poznać cztery inspirujące historie o kobietach szukających wsparcia, wspólnoty i przestrzeni dla siebie.

Jedną z tych historii jest Dziewczyny mają się dobrze opowieść o pięciu kobietach, które razem udają się na wieś, aby przygotować się do wystawienia spektaklu teatralnego. Siostrzeństwo i wsparcie, jakie budują podczas tego czasu, pozwolą im podejmować odważne decyzje i walczyć o swoje prawa. Reżyserią debiutuje Itsaso Arana, który zapowiada się na niezwykle obiecującego twórcę.

Inna historia, którą będziemy mieli okazję zobaczyć podczas festiwalu, to film To jest ciało moje  w reżyserii Patricii Ortegi. Opowiada ona o seniorce, która troszczy się o wnuczkę, zrzędliwego męża i figurę Jezusa. Jej życie zmienia się, gdy przypadkowo spotyka grupę kobiet, które pomagają jej odkryć swoje ciało i zadbać o jego potrzeby.

Pokazy tych inspirujących produkcji odbędą się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

 

Góry do pokonania  – film w reżyserii Eleny Trapé przenosi widzów w malownicze górskie krajobrazy Pirenejów. Bohaterka, Irene, poszukuje ukojenia po rozstaniu, licząc na odnalezienie nowej drogi w rodzinnych stronach.

Zapraszamy na pokazy w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.


Z przyjemnością informujemy, że Chinki to najnowszy projekt Arantxy Echevarríi, twórczyni filmu “Carmen i Lola”. Film opowiada historię drugiego pokolenia dziewczyn z migranckich chińskich rodzin, które muszą odnaleźć się pomiędzy kulturą swoich korzeni a hiszpańską kulturą, w której dorastają. Wspaniałe role debiutujących aktorek i aktorów zostały docenione trzema nominacjami do Nagród Goya.

Serdecznie zapraszamy na pokazy filmu “Chinki” w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

 

Rewolucje życiowe
Bohaterowie stojący na rozstajach dróg, zmuszeni do podjęcia ważnych decyzji, postawieni przed trudnymi wyborami. Oto trzy historie o zmianach – tych dramatycznych, i tych zupełnie codziennych.

Na poziomie osobistym Miłość i rewolucja to historia Miguela, młodego chłopaka, który musi zdecydować o swojej przyszłości – wybrać wygodne, pewne studia prawnicze czy pójść za głosem serca i spróbować sił na estradzie. W szerszej perspektywie to jednak także historia trudnych początków ruchu LGBT+ i hiszpańskiej rewolucji obyczajowej lat 70.
Mauricio, bohater rozgrywającej się w latach 90.  Niebieskiej gwiazdy też szuka swojej drogi – tym razem muzycznej. W poszukiwaniu inspiracji wyjeżdża do Argentyny, gdzie zakochuje się w jej tradycyjnych melodiach, poznaje zupełnie inne życie i spotyka nowego mistrza. Film miał premierę na festiwalu w San Sebastián.

Pokazy filmu odbędą się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.Życie nie jest proste – to tytuł najnowszego filmu, który pokazuje trudną rzeczywistość 40-letniego architekta, Isaiasa. Bieg między pracą, która nie daje mu już satysfakcji, a domem, gdzie czekają na niego wymagające uwagi dzieci, sprawiają, że mężczyzna desperacko potrzebuje zmiany. Czy odmianę znajdzie pod wpływem Soni, która potrafi patrzeć na świat zupełnie inaczej?

Film będzie można zobaczyć na pokazach w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Organizatorem Tygodnia Kina Hiszpańskiego jest Mañana we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Biurem Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce, Instytutem Cervantesa w Warszawie i Instytutem Cervantesa w Krakowie.

Patroni wydarzenia: Gran Canaria, Sieć Kin Studyjnych, Kino i Novela.pl