VeloMetropolis (małopolski odcinek EuroVelo 4) to idealna propozycja dla tych, którzy chcą połączyć aktywny wypoczynek z odkrywaniem historii i kultury Małopolski. Trasa łączy trzy niezwykłe miasta regionu: Kraków, Oświęcim i Tarnów, a korzystając z lokalnych szlaków, można zwiedzić kopalnie soli w Wieliczce czy Bochni, spróbować słynnego karpia zatorskiego oraz sprawdzić, czy w Puszczy Niepołomickiej mieszkają żubry. Smaczku wyprawie doda fakt, iż cała trasa przebiega po lub w pobliżu równoleżnika 50°N.
Podróżującym z odległych miast czy krajów wycieczkę najłatwiej będzie zacząć w Krakowie (stolica Małopolski). Warto wiedzieć, iż perony dworca połączone są ze ścieżką rowerową, która doprowadzi nas wprost na trasę VeloMetropolis. Podróż pociągiem z Krakowa do Oświęcimia zajmie około godziny. Polecamy podróż z zachodu na wschód zgodnie z kierunkiem wiejących najczęściej wiatrów. Jechać będziemy wzdłuż Wisły – królowej polskich rzek. Na tym odcinku trasa VeloMetropolis ma ten sam przebieg co Wiślana Trasa Rowerowa.
Oświęcim
Miasto o 800-letniej historii zaprasza na starówkę, do odwiedzenia Muzeum Zamek i synagogi, spaceru po bulwarach nad Sołą. Nowoczesna aranżacja rynku z zachowanymi śladami przeszłości – reliktami XVI-wiecznego ratusza i przedwojenną studnią – współgra z niezwykłymi muralami znanych artystów, takimi jak „Kontrabasiści” Edwarda Dwurnika czy kadr ze słynnego filmu animowanego „Katedra” Tomasza Bagińskiego. Znajduje się tu także wpisany na listę UNESCO były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
Z Oświęcimia do Krakowa
Rowerowa trasa między Krakowem a Oświęcimiem prowadzi przez spokojne i zielone tereny, co pozwala na chwilę zadumy i odpoczynek od miejskiego zgiełku. Droga jest asfaltowa, dobrze oznaczona i w przeważającej części odseparowana od ruchu samochodowego. Jeżeli mamy więcej czasu, warto podróż na tym odcinku podzielić na dwa lub więcej dni i lekko zbaczając z trasy, odwiedzić skansen w Wygiełzowie oraz Zamek Lipowiec, Dolinę Karpia, opactwo benedyktynów w Tyńcu – najstarszy w Polsce klasztor czy Winnicę Srebrna Góra, już na terenie Krakowa.
Prastary gród Kraka
Stolica regionu ze średniowiecznym Starym Miastem, Zamkiem Królewskim na Wawelu, klimatycznymi dzielnicami, nowoczesnymi obiektami, bogatą ofertą muzealną i kulturalną zasługuje na samodzielny, nawet kilkudniowy rowerowy city break. I choć na terenie miasta trasa VeloMetropolis jest słabo oznakowana – częściej spotkamy znaki Wiślanej Trasy Rowerowej (obie trasy mają ten sam przebieg w tej części), to miasto jest przyjazne rowerzystom i istnieje tu wiele alternatywnych dróg rowerowych.
Z Krakowa do Tarnowa
Trasa VeloMetropolis zapewnia proste i szybkie połączenie rowerowe pomiędzy Tarnowem a Krakowem. Często wykorzystuje więc drogi serwisowe autostrady. Jednak tym, którym się nie spieszy i wolą podróże w rytmie slow, proponujemy, aby skorzystali z licznych lokalnych możliwości odbicia od głównej trasy i zwiedzili m.in. zamek królewski z XIV wieku w Niepołomicach, zielone płuca Krakowa, czyli Puszczę Niepołomicką, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni.
Czy tylko biegun ciepła?
Tarnów, zwany Biegunem Ciepła, Perłą Renesansu, a nawet Małym Krakowem, jest warty obejrzenia pod wieloma względami. Elementy gotyku i renesansu tworzą przepiękną starówkę z okazałą bazyliką, ratuszem i murami. Liczne nawiązania do historii zaprowadzą nas do judaiców z fragmentem synagogi i mykwą, śladów generała Józefa Bema wraz z mauzoleum w okazałym Parku Strzeleckim, ławeczki poetów, zaułka Króla Łokietka, Baszty Spycymira, unikalnej ekspozycji kultury Romów. Z ruin zamku na górze św. Marcina obejrzymy miasto z lotu ptaka.
Apetyt na więcej?
Z Tarnowa do Krakowa można wrócić koleją lub – jeżeli mamy więcej czasu – skręcić na północ na VeloDunajec i następnie Wiślaną Trasą Rowerową wrócić do stolicy regionu. Bardzo dobra infrastruktura, różnorodność tras i szlaków rowerowych, Miejsca Odpoczynku Rowerzystów (wiaty przystankowe przy trasach sieci VeloMałopolska) i coraz liczniejsze Miejsca Przyjazne Rowerzystom (obiekty noclegowe, gastronomiczne i inne z ofertą dedykowaną rowerzystom) powodują, że Małopolska jest doskonałą propozycją zarówno na rowerowy weekend, jak i całe wakacje.
Jak zaplanować podróż?
Planowanie warto zacząć od wirtualnego spaceru po trasie (https://spacery.visitmalopolska.pl/velometropolis) i odwiedzenia regionalnego serwisu internetowego: https://narowery.visitmalopolska.pl. Znajdują się tu mapy elektroniczne oraz do samodzielnego wydruku (w formacie A4), informacje o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom oraz GPX tras i szlaków do pobrania. W samodzielnym planowaniu podróży pomocna też będzie aplikacja Rowerowa Małopolska:https://rowerowamalopolska.pl. Zapraszamy do Małopolski na rowery!
Tekst i zdjęcia: https://rowerowamalopolska.pl