Miasto jest niepisaną stolicą Beskidu Niskiego. Jego mieszkańcy dzielą przestrzeń z turystami, którzy ruszając stąd na beskidzkie szlaki, mają okazję poznania jego najciekawszych zakątków.

Nad rynkiem, którego kształt nie zmienił się od XIV wieku, góruje ratusz. W jego najstarszej, narożnej części mieściła się niegdyś apteka dzierżawiona przez Ignacego Łukasiewicza. To tutaj wynalazca wydestylował „naftę doskonałą”, dzięki której lampa naftowa trafiła pod strzechy. W 1854 roku stanęła tu pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, a Gorlice do dziś nazywane są Miastem Światła!

Pamiątki po Łukasiewiczu obejrzeć można w Muzeum Regionalnym PTTK jego imienia. Znajduje się tu m.in. jego alembik, a także oryginalna rzeźba Chrystusa Frasobliwego z XVI wieku. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest wizyta w Skansenie Przemysłu Naftowego, urządzonym na terenie dawnej kopalni „Magdalena”. Wiernie odtworzono tu sposób wydobywania ropy naftowej sprzed ponad 100 lat. Warto wpaść do dawnej siedziby założycieli miasta, czyli Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, odwiedzić cmentarz żydowski, a także pospacerować po jednym z najstarszych w Polsce parku miejskim.

Gorlice to także miasto atrakcji! Co roku odbywają się tu ciekawe wydarzenia: klimatyczne jarmarki, Festiwal Kolorów, festiwal literacki im. Zygmunta Haupta, imprezy dla miłośników sportu i motoryzacji. Największą atrakcją są jednak Dni Miasta (w tym roku zaplanowane terminie od 2 do 5 maja) z koncertami gwiazd i niezwykłym Festiwalem Światła! Zapraszamy do Gorlic!

Urząd Miejski w Gorlicach,
Rynek 2, 38-300 Gorlice,
www.gorlice.pl