Szanowni Państwo,

Wiosna to zawsze nowy początek. Słońce, ciepły wiatr, więcej dnia, nowalijki – po prostu czujemy, jak także w nas rodzi się nowa energia. I widzimy, jak z zielenią i kolejnymi kolorami pojawia się na świecie nowe życie. Oraz nowy sezon 
– na długie spacery, rajdy rowerowe, kilkudniowe wypady za miasto, a jeśli ktoś nie może doczekać się świętego Jana, to nawet wiosenne spływy kajakowe.

Mazowsze daje mnóstwo możliwości kontaktu z naturą: poza Kampinoskim Parkiem Narodowym poprzecinanym setkami kilometrów szlaków pieszych i rowerowych mamy też piękne i różnorodne parki krajobrazowe. Mazowiecki – z delikatnymi świdermajerami i uzdrowiskowym mikroklimatem, który tworzą sosny. Kozienicki, w którym zawsze jest nieco cieplej niż wokół niego, a Królewskie Źródło wabi spacerowiczów drewnianymi kładkami. Dla miłośników wędrówek pieszych, rowerowych i konnych wymarzony teren to Nadbużański Park Krajobrazowy, gościnny także dla fanów machania wiosłami, którzy znajdą tu dwie malowniczo meandrujące rzeki – Liwiec dla początkujących i Bug dla wytrawnych kajakarzy. 
A jest jeszcze Podlaski Przełom Bugu, którym zachwycą się wielbiciele dzikiej przyrody, starodrzewu i uroczysk, oraz Bolimowski Park Krajobrazowy – idealny na majowe wędrówki, bo właśnie wtedy na leśnych konwaliowiskach zakwitają maleńkie białe dzwoneczki.

Razem z konwaliami witają nowy sezon mazowieckie parki rozrywki: Julinek, Farma Iluzji i Kosmiczne Ranczo, na wąskie tory stacji Piaseczno Miasto i Stacji Muzeum w Sochaczewie wracają zabytkowe kolejki, a średniowieczne zamki w Czersku i Iłży szykują turnieje rycerskie!

Wiosną będzie można przeżyć na Mazowszu tyle pięknych przygód, że chociaż część z nich musieliśmy ująć w kalendarium, by nie umknęły Państwa uwadze. Od niego warto zacząć lekturę nowego magazynu, by później, z każdą kolejną stroną,  planować serię wiosennych podróży po Mazowszu – po swojemu. A jeśli jakiejś informacji nie zmieściliśmy na papierze, na pewno czeka na swoich odkrywców w serwisie Moda na Mazowsze, który jest dostępny przez okrągły rok.

Wiosna przyszła do nas, więc teraz my wyjdźmy do niej, by przeżyć ją kolorowo!
Do zobaczenia na szlaku 


Prezes Zarządu 
Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Izabela Stelmańska

Link do numeru: MODA NA MAZOWSZE – WIOSNA 2024