Leżąca na zachodniej granicy województwa Gmina Wolsztyn stanowi doskonałą wizytówkę Wielkopolski. Turystów z kraju i zagranicy wita hasłem „Wolsztyn pełną parą” i gwizdem parowozów, ale to nie wszystko, czym może się pochwalić.  Zapraszamy na wypoczynek do Gminy Wolsztyn – warto ją odkryć!

Parowozów czar
Wolsztyn – atrakcyjne krajobrazowo i kulturowo, malowniczo położone między jeziorami miasto ma czym przyciągnąć turystów. Magnesem jest tu przede wszystkim unikatowa wolsztyńska Parowozownia – coroczna parada parowozów ściąga w weekend majowy do Wolsztyna rzesze wielbicieli starych kolei z całego świata. Nic dziwnego – Instytucja Kultury Parowozownia Wolsztyn to ostatnie takie miejsce na mapie, w którym lokomotywy parowe nieprzerwanie wykorzystywane są w ruchu pasażerskim i gdzie niemal codziennie zobaczyć można parowóz „pod parą” pracujący dokładnie tak, jak kilkadziesiąt lat temu. Tegoroczna Parada Parowozów odbędzie się już 4.maja Aktualny rozkład jazdy pociągów prowadzonych przez wolsztyński parowóz znaleźć można na stronie: www.parowozowniawolsztyn.pl/rozklad-jazdy

 Miasto pełne kultury
W mieście można odwiedzić muzea: noblisty Roberta Kocha, rzeźbiarza Marcina Rożka oraz Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski (więcej informacji na stronie: https://muzea-wolsztyn.com.pl.  
Warto także rozejrzeć się nieco dalej – w okolicy Wolsztyna znajduje się pocysterski zespół klasztorny w Obrze, neobarokowy pałac we Wroniawach czy Kolejowa Izba Pamięci „Stacja Świętno” z małym muzeum pamiątek kolejowych. Aktywnie działają tu instytucje kultury i zespoły artystyczne, odbywają się pikniki i festiwale muzyczne. Jednym słowem – kultura w mieście i gminie Wolsztyn ma się dobrze, a turyści mają w czym wybierać. W czerwcu zapraszamy na Festiwal Folkloru, w lipcu – na Dni Jezior Wolsztyńskich z wieczorną paradą łodzi, sierpień to miesiąc muzyki – odbywa się wtedy Festiwal Czyste Country oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, obchodzący jubileuszową  30-stą  edycję, a podsumowaniem lata jest odbywający się w skansenie wrześniowy Festyn Jesienny.

 


A może relaks nad wodą?
Miasto i gmina Wolsztyn to tereny chętnie odwiedzane przez turystów także z powodu ich walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Lasy, jeziora, kanały Obry i urokliwa rzeka Dojca, pomnikowe aleje drzew i zabytkowe pałacowe parki przyciągają do wolsztyńskiego regionu tych, którzy cenią ciszę i wypoczynek na łonie natury.

Pamiętaj, Wolsztyn – warty odkrycia!

Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wolsztynie 
ul. Doktora Kocha 12a, 64-200 Wolsztyn
tel.: + 48 68 347 31 04 / e-mail: biuropromocji@wolsztyn.pl
Gminne Centrum Informacji
ul. Dworcowa 6, 64-200 Wolsztyn
tel.: + 48 667 167 169,
e-mail info@wolsztyn.pl