Zachwycające krajobrazy, bogactwo kulturowe i historyczne oraz liczne atrakcje do odkrycia – to tylko kilka z cech województwa mazowieckiego, które sprawiają, że jest to jeden z najbardziej fascynujących regionów w Polsce. Rok 2023 okazał się być wyjątkowo udany dla turystyki w naszym regionie, o czym świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną.

Izabela Stelmańska, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, z zadowoleniem podkreśla – Rekordowa frekwencja turystyczna w 2023 roku sprawiła, że był to wyjątkowo korzystny okres dla naszego województwa. Badania MROT wykazały wyraźne wzrosty zarówno w liczbie odwiedzających, jak i w zainteresowaniu naszym regionem online. Jesteśmy dumni z tych wyników, ponieważ przekładają się one nie tylko na rozwój turystyki, ale przede wszystkim na lepsze wyniki lokalnej gospodarki, większą liczbę miejsc pracy i podniesienie jakości życia mieszkańców. Turystyka to ważny sektor gospodarczy, stanowiący aż 6% naszego PKB i silny motor napędowy rozwoju społeczno-ekonomicznego, który sprawia, że Mazowsze staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i wypoczynku.

Wzrost liczby turystów i noclegów na Mazowszu w 2023 roku
Rok 2023 przyniósł imponujący wzrost liczby turystów odwiedzających miejsca noclegowe w województwie mazowieckim w porównaniu do danych z poprzedniego roku. Zanotowano o 6,3% więcej turystów, co oznacza, że w sumie 6 264 932 osób skorzystało z noclegów na Mazowszu – o 371 194 więcej niż w 2022 roku.
Należy zauważyć również znaczący wzrost liczby turystów zagranicznych, którzy wybrali Mazowsze jako miejsce noclegowe. Odsetek odwiedzających spoza granic Polski wzrósł o 11,71%, co ostatecznie dało 1 633 101 osób wybierających Mazowsze jako destynację turystyczną. Ten wynik dowodzi międzynarodowej renomy i atrakcyjności Mazowsza jako miejsca docelowego dla turystów na całym świecie.

Mazowieckie lotniska biją rekordy – w 2023 roku obsłużyły aż 22 miliony pasażerów
Mazowieckie lotniska odnotowały znaczący wzrost w 2023 roku, obsługując łącznie imponującą liczbę 22 milionów pasażerów. Ten dynamiczny rozwój ruchu lotniczego na Mazowszu potwierdza rosnącą popularność regionu jako kluczowego węzła komunikacyjnego i turystycznego. Imponujące liczby potwierdzają atrakcyjność i znaczenie mazowieckich lotnisk dla podróżujących oraz dla rozwoju regionu.

Największe atrakcje województwa mazowieckiego coraz bardziej popularne
Zarówno mieszkańcy, jak i turyści z kraju i zagranicy coraz chętniej odkrywają uroki Mazowsza. Od zabytków historycznych po malownicze krajobrazy, od pulsu życia miasta po spokój wiejskich terenów – województwo mazowieckie oferuje niezliczone możliwości spędzania czasu aktywnie i kulturalnie. To doskonałe wyniki, które podkreślają atrakcyjność województwa mazowieckiego jako destynacji turystycznej, a także efektywność naszych działań promocyjnych. Jesteśmy dumni z tego, że coraz więcej osób odkrywa piękno i bogactwo naszego regionu – mówi Jarosław Jóźwiak – Członek Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Wyłączając z zestawienia atrakcje z Warszawy, widzimy jak bogata i różnorodna jest oferta turystyczna Mazowsza poza stolicą. Poniższy ranking pokazuje potencjał regionu, jego zróżnicowanie oraz zachęca podróżujących do odkrywania województwa mazowieckiego


Najciekawsze treści turystyczne na Mazowszu
Media społecznościowe oraz serwisy turystyczne z Mazowsza wskazują, że internauci coraz chętniej poszukują atrakcji poza stolicą. Aktywny wypoczynek, różnorodne wycieczki piesze, rowerowe, kajakowe oraz zimowe wyprawy zyskują coraz większą popularność. Poza tym, ogromne zainteresowanie wzbudza odkrywanie zabytków, parków krajobrazowych oraz miejsc o unikalnym charakterze. Miasta takie jak Płock, Żyrardów, Węgrów, Liwiec i Kampinoski Park Narodowy przyciągają turystów swoimi atrakcjami.
Wśród najpopularniejszych postów na Facebooku znalazły się informacje m.in. o konkursie European Best Destination 2023 dla Warszawy, wycieczce rowerowej po Płocku i Brudzeńskim Parku Krajobrazowym czy spacerze nad rzeką Pisią Gągoliną w Żyrardowie. Natomiast na Instagramie internauci najbardziej interesowali się osadą Mniszew nad Pilicą i Wisłą, Doliną Liwca czy zimowymi wyprawami do Kampinoskiego Parku Narodowego.
Źródło: facebook.com/ModaNaMazowsze, facebook.com/dziejesienamazowszu, instagram.com/moda_na_mazowsze

Podsumowanie projektów Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z 2023 roku
Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna kontynuuje swoje starania w promocji turystyki na Mazowszu, osiągając wiele sukcesów w minionym roku. Jednym z najważniejszych osiągnięć było wydanie przewodnika „Industrialne Mazowsze”, który zdobył szereg prestiżowych nagród, takich jak pierwsze miejsce w VI Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów, 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej oraz konkursie Róża Regionów w kategorii “folder”.

Przewodnik ten nie tylko jest bogatym źródłem informacji o Mazowszu, lecz także skłania do odkrywania regionu w sposób nowatorski i nietypowy. Poprowadzenie czytelnika śladami największych osiągnięć przemysłowych tego obszaru stanowi unikalne doświadczenie. Docenienie naszej pracy przez społeczność oraz branżę turystyczną stanowi dla nas motywację do kontynuowania tworzenia inspirujących projektów, które promują piękno Mazowsza – podsumowuje Dorota Zbińkowska, Dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Media społecznościowe oraz portale informacyjne prowadzone przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną cieszą się dużą popularnością jako źródła informacji o Mazowszu. Portal „Moda na Mazowsze” odnotował 300 tys. odwiedzin, a w mediach społecznościowych osiągnął 6,5 mln zasięgu na Facebooku, z 149 tys. obserwujących, oraz 603 tys. zasięgu na Instagramie, z 37,8 tys. obserwujących. Wartość marketingowa portalu w 2023 roku wyniosła 1,2 mln zł.

Łączna wartość marketingowa Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w 2023 roku osiągnęła 14,8 mln zł.

https://modanamazowsze.pl/
https://www.facebook.com/ModaNaMazowsze/
https://www.facebook.com/dziejesienamazowszu
https://www.facebook.com/Mazowiecka.Regionalna.Organizacja.Turystyczna
https://www.instagram.com/moda_na_mazowsze/
https://www.youtube.com/@modanamazowsze578

*źródła danych: Główny Urząd Statystyczny, Stołeczne Biuro Turystyki, Polskie Porty Lotnicze, Polska Organizacja Turystyczna, Mazovia Event Impact i dane własne MROT.