Już 11 i 12 maja 2024 roku na Wałach Chrobrego w Szczecinie odbędzie się 33. edycja drugich najstarszych targów turystycznych w Polsce oraz 20. urodziny ich plenerowej wersji – Festiwalu Podróży i Czasu Wolnego pn. Piknik nad Odrą.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, setki wystawców z różnych branż turystycznych zaprezentują swoje atrakcje i inspiracje podróżnicze dla tysięcy odwiedzających.

Głównym punktem programu będą Targi Turystyczne MARKET TOUR, ale nie zabraknie też innych stref, takich jak Jarmark Rozmaitości, Wielkie Gotowanie, Festiwal Smaków Food Trucków czy Strefa Browarów Rzemieślniczych. Dla najmłodszych uczestników przygotowano wydzieloną strefę – Ocean Zabawy, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w licznych zabawach i grach.

Dodatkowo, we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną, organizatorzy zaplanowali akcję promocyjną dla dzieci i młodzieży pt. “Paszport po Polsce PIKNIKU NAD ODRĄ”.
Nie zabraknie także nowej strefy polsko-niemieckiej Discover Pomerania, prezentującej możliwości turystyczne w Euroregionie Pomerania.
Zapraszamy wszystkich miłośników podróży i czasu wolnego na niezapomniany weekend podczas Pikniku nad Odrą!

TARGI TURYSTYCZNE MARKET TOUR
Wśród wystawców znajdą się przedstawiciele 15 polskich województw, którzy zaprezentują swoje najpiękniejsze miejsca oraz zachęcą do skorzystania z interesujących ofert. Oprócz tego, nie zabraknie także reprezentacji z zagranicy, m.in. z Czech, Niemiec, Hiszpanii, Cypru i przede wszystkim z Tunezji – kraju partnerskiego tegorocznego Pikniku nad Odrą.
Tunezja zostanie w tym roku wyjątkowo doceniona, ponieważ oprócz bycia krajem partnerskim, będzie również miała szansę zaprezentować swoją kulturę podczas Wielkiego Gotowania. Dodatkowo, region Mazowsze zostanie wyróżniony jako drugi partner wydarzenia.

WIELKIE GOTOWANIE
W tym roku urodzinowa edycja Pikniku nad Odrą będzie wyjątkowa! Wielkie Gotowanie, które jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń podczas imprezy, odbędzie się dwukrotnie po raz pierwszy w historii!
Już w sobotę, 11 maja o godzinie 14:00, rozpoczniemy kulinarną podróż do Tunezji. Będzie to doskonała okazja, by spróbować autentycznego tunezyjskiego kuskusu, który z pewnością zapewni prawdziwą ucztę dla podniebienia rodem z północnej Afryki! A w niedzielę, 12 maja o godzinie 14:00, będzie można skosztować prawdziwie mazowieckiego smaku – barszczu chrzanowo-buraczanego z jajkiem i białą kiełbasą.
Wielkie Gotowanie przyciąga każdego roku bardzo wielu degustatorów, dlatego zachęcamy wszystkich do przyjścia odpowiednio wcześnie, aby zająć miejsce w kolejce po pyszny i darmowy posiłek! Buon appétit!

NOWA STREFA POLSKO-NIEMIECKA “DISCOVER POMERANIA”
Ta innowacyjna przestrzeń będzie mieściła się przy ul. Zygmunta Starego, na obszarze między Wałami Chrobrego a ul. Jarowita.
W ramach tej strefy swoje stoiska zaprezentuje 24 wystawców z Polski i Niemiec, reprezentujących Euroregion Pomerania. Będą oni gotowi podzielić się swoją wiedzą i pasją do tego malowniczego regionu. Ponadto, uczestnicy targów będą mieli okazję skorzystać z interaktywnego stoiska multimedialnego, wyposażonego w technologię VR. Dzięki goglom VR każdy będzie mógł odbyć wirtualną podróż po urokliwych zakątkach Pomeranii, oglądając prezentacje wykonane w technologii fotografii 360°.

STREFY TOWARZYSZĄCE
Malownicze alejki Jarmarku Rozmaitości zapełnią się słodkimi i wytrawnymi przekąskami, unikalną biżuterią, naturalnymi kosmetykami, wyrobami drewnianymi i skórzanymi, ceramiką, akcesoriami kuchennymi oraz oryginalnymi pamiątkami z różnych regionów.
Przy Wałach Chrobrego, obok fontanny, znajdą się strefy gastronomiczne. Na ulicy Admiralskiej odbędzie się Festiwal Smaków Food Trucków, gdzie będzie można spróbować różnorodnych potraw ze świata takie jak holenderskie kapsalony, tatarsko-krymskie pierogi czy dania z owoców morza. Dla miłośników klasyki będą dostępne burgery wołowe i frytki belgijskie, a na deser hiszpańskie pączki churros, owoce w czekoladzie i węgierskie ciastka kominkowe.
Po drugiej stronie fontanny, przy ulicy Komandorskiej, powstanie Strefa Browarów Rzemieślniczych dla fanów piwa kraftowego. Tu będzie można degustować unikalne i wysokiej jakości trunki, a także poznać historię i techniki warzenia piwa przez lokalnych rzemieślników. Od tradycyjnych smaków po nowatorskie receptury, każdy miłośnik piwa znajdzie tutaj coś dla siebie. Ta część Pikniku nad Odrą będzie otwarta aż do północy w sobotę, zapewniając możliwość spędzenia czasu przy muzyce serwowanej przez szczecińskich DJ’ów.

STREFA DLA DZIECI “OCEAN ZABAWY” I WESOŁE MIASTECZKO
Podczas Pikniku nad Odrą, dzieci będą miały okazję skorzystać z wyjątkowej strefy pełnej atrakcji i zabawy – Oceanu Zabaw oraz wesołego miasteczka!
Strefa dla najmłodszych będzie ulokowana przy Placu Praw Kobiet oraz na trawniku między ulicami Admiralską a Jana z Kolna. Dzieci będą mogły skorzystać z zamków dmuchanych, malowania twarzy, zmywalnych tatuaży, Splash of Colors (święto Kolorów Holi), tańców, animacji oraz wielu innych niesamowitych atrakcji. Na scenie przygotowany zostanie specjalny program dla dzieci, a także będą dostępne bańki mydlane, wata cukrowa, lody, popcorn i gofry, by zapewnić maluchom prawdziwą festiwalową atmosferę!
Nie zabraknie również wesołego miasteczka u podnóża Wałów Chrobrego, które oferuje karuzele, kolejki, bungee i wiele innych atrakcji zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. To miejsce, gdzie można poczuć prawdziwą dawkę adrenaliny i emocji!

PASZPORT PO POLSCE PIKNIKU NAD ODRĄ
Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na Piknik nad Odrą, gdzie będą mogli wziąć udział w wyjątkowej zabawie – zdobywaniu “paszportów po Polsce”! Podczas imprezy rozdanych zostanie 1000 paszportów, które pozwolą uczestnikom zbierać pamiątkowe pieczęcie od wystawców i otrzymywać “wizy do województw”. Na stoiskach będą czekały pytania krajoznawcze oraz zadania do wykonania, a ci, którzy zbiorą odpowiednią liczbę wiz, będą mogli wygrać atrakcyjne nagrody turystyczne.
Paszporty będzie można odbierać na specjalnym stoisku Polskiej Organizacji Turystycznej oraz przy scenie dziecięcej. W trakcie każdego dnia targów odbędą się trzy losowania, podczas których rozdane zostaną nagrody. Zachęcamy do udziału i obiecujemy mnóstwo zabawy oraz możliwość odkrywania piękna naszego kraju!

GODZINY OTWARCIA
Targi Turystyczne Market Tour wraz ze strefą Discover Pomerania otwarte będą w sobotę i niedzielę w godzinach 11:00-18:00 Strefy: jarmarkowa, gastronomiczna i browarów rzemieślniczych zapraszają w sobotę od 11:00 do 24:00 oraz w niedzielę od 11:00 do 20:00.

Piknik nad Odrą, jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku, powraca w tym roku z jeszcze większą dawką atrakcji dla całej rodziny! Już teraz przygotujcie się na weekend pełen zabawy, smaków i niezapomnianych chwil!
W tym roku organizatorzy obiecują jeszcze więcej atrakcji i niespodzianek dla uczestników. Na Pikniku nad Odrą będzie można skosztować pysznych potraw z różnych kultur, wziąć udział w warsztatach kulinarne dla dzieci i dorosłych, posłuchać koncertów lokalnych artystów, oraz wziąć udział w wielu innych ciekawych aktywnościach.
Aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi festiwalu, zachęcamy do śledzenia piknikowego Facebooka oraz dołączenia do wydarzenia na Facebooku.
Zaplanujcie już teraz udział w Pikniku nad Odrą i przeżyjcie niezapomniany weekend pełen wrażeń!
Bieżące informacje: www.pikniknadodra.pl