Zabytkowe kapliczki w Czechach to nie tylko obiekty sakralne, ale również malownicze miejsca, które mogą stanowić ciekawy cel wycieczki.

Jedną z najładniejszych kapliczek jest barokowa kaplica Matki Bożej Śnieżnej na szczycie Hvězda w pobliżu Broumova. Została zbudowana w latach 1732-1733 i idealnie wpisuje się w otaczające ją skalne otoczenie. Na Hvězdę można dotrzeć różnymi szlakami turystycznymi, które oferują piękne widoki na okolicę.

Inną interesującą kapliczką jest kaplica św. Cyryla i Metodego na wzgórzu Hradištek w winnicach Palavy. Pomysł budowy tej romańskiej rotundy pojawił się już w 1945 roku, ale jej realizacja miała miejsce dopiero w latach 2001-2002.

Kaplica św. Kláry w praskiej dzielnicy Troja z kolei zachwyca swoim położeniem wysoko nad miastem i otaczającą przyrodą.

Na górze Radhošť niedaleko Przełęczy Pustevny w Beskidzie Śląsko-Morawskim można natomiast znaleźć kaplicę św. Cyryla i Metodego, posągi proroków, krzyż oraz nadajnik telewizyjny. Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na okoliczne góry i doliny.


Na Morawach Południowych znajduje się Święty Pagórek koło Mikulova, który jest popularnym miejscem pielgrzymkowym. Na szczycie tego wzniesienia można zobaczyć kościół św. Sebastiana, dzwonnicę oraz Drogi Krzyżowej. To także rezerwat botaniczny, gdzie występuje wiele chronionych gatunków roślin.

Zabytkowe kapliczki w Czechach to nie tylko obiekty sakralne, ale również wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić podczas podróży po tym pięknym kraju.

Źródło: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism
czechtourism.cz    kudyznudy.cz    visitczechia.com