Co przychodzi do głowy, gdy myśli się o Cieszynie i Czeskim Cieszynie? Polska, Czechy, przejście graniczne. Ponad sto lat temu, przed podziałem miasta, oba brzegi Olzy łączył tramwaj, który kursował od dworca kolejowego (obecnie po stronie czeskiej) do koszar (teraz po stronie polskiej). Dziś tramwaj znów łączy obie części miasta, stając się równocześnie atrakcyjną ofertą turystyczną.

Projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki“ jest kolejnym polsko-czeskim projektem finansowanym ze środków unijnych. Nowa transgraniczna atrakcja turystyczna inspirowana jest historią tramwaju, który w latach 1911–1921 kursował ulicami Cieszyna. Głównym atutem projektu jest wykonana z dbałością o historyczną dokładność replika wagonu tramwajowego marki Ringhoffer stojąca przy budynku Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej (TCIT), wybudowanym w miejscu, gdzie dawniej znajdowało się przejście graniczne. Bez wątpienia to właśnie TCIT najpełniej oddaje ducha tej wspólnej, polsko-czeskiej inicjatywy. Miejsce, które jeszcze dwie dekady temu stanowiło barierę pomiędzy narodami i dzieliło miasto na pół, dziś zostało zamienione w prawdziwie integrującą przestrzeń.
W ramach projektu dodatkowo zmodernizowano rynek, ulice Głęboką i Zamkową, a także ulicę Dworcową w Czeskim Cieszynie. W miejscu dawnych przystanków tramwajowych wstawiono tablice z mapą szlaku i informacjami ukrytymi pod kodami QR. Na uwagę zasługuje także mapping. Wieczorową porą możecie zobaczyć, jak elewacje cieszyńskiego ratusza oraz budynku informacji turystycznej w Czeskim Cieszynie zamieniają się w niezwykłe ekrany prezentujące dzieje połączonego niegdyś miasta.

Szlak tramwaju można zwiedzać na różne sposoby – za pomocą mapy zamieszczonej na przystankach, z ulotką czy aplikacją na smartfony. Zwiedzając Cieszyn nową trasą turystyczną, koniecznie musicie też odwiedzić punkty na „Kulinarnym szlaku cieszyńskiego tramwaju”.

Przekonajcie się, że Cieszyn robi wrażenie!