To jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko może pochwalić się najczystszym powietrzem w Polsce. A dzięki środkom z Unii Europejskiej, pięknieje z roku na rok.

W strefie zdrojowej
Strefę uzdrowiskową z miejską łączy Promenada Uzdrowiskowa. To wzdłuż tej nowej arterii powstało wiele wartych odwiedzenia miejsc. W ogólnie dostępnej pijalni wód mineralnych lecznicza woda mineralna chlorkowo-sodowa czerpana jest z głębokości 646 metrów. Działa pobudzająco na układ trawienny i poprawia przemianę materii. Z kolei woda mineralna, czerpana z otworów płytszych (426 m), polecana jest szczególnie osobom aktywnym fizycznie, jako uzupełnienie niedoborów elektrolitów.

W budynku pijalni znajduje się także grota solna. Spędzony w niej czas usprawnia odporność, koi układ nerwowy, poprawia pracę układu krwionośnego i tarczycy. Kilka kroków od pijalni wzniesiono ośmiometrowe tężnie, czwarte co do wielkości w Polsce! Mikroklimat wokół nich przesycony jest jodem, bromem, magnezem, wapniem, potasem, sodem i fluorem. Dzięki temu sprzyja leczeniu górnych dróg oddechowych, nadciśnienia, alergii, a także wspomaga odbudowę siły witalnych organizmu.

Obok tężni można zadbać o tężyznę fizyczną na świetnie wyposażonej siłowni plenerowej czy potrenować uderzenia na placu do mini golfa. Nie zapomniano też o dzieciach. Dla nich, na prawie hektarowej działce, powstał ciekawy plac zabaw. Po drugiej stronie promenady ustawiono drewniano-metalowy napis „Gołdap”. To świetne tło do pamiątkowych zdjęć.

Na kąpielisku
Zostawiając za sobą część uzdrowiskową,  można dojść do kąpieliska miejskiego. Wydzielone miejsce dla maluchów i słabiej pływających sprzyja bezpiecznej kąpieli. Oczywiście pod okiem ratowników. Obok plaży jest plac zabaw, boisko do siatkówki, miejsce na grilla, bar. I nieźle wyposażona wypożyczalnia sprzętu wodnego. Po części jeziora należącego do Polski (druga część należy do Rosji) można poruszać się kajakami, rowerami wodnymi, żaglówkami lub wykupić rejs nowoczesnym katamaranem.

Opodal kąpieliska na zmotoryzowanych gości czeka najnowsza inwestycja związana z unijnymi funduszami – wygodnie urządzone kamperowisko.

Rowerem lub na piechotę
Gołdap należy do międzynarodowego ruchu miast Cittaslow, który propaguje kulturę dobrego i harmonijnego życia bez zbędnego pośpiechu. W tym duchu warto zwiedzać miasto i okolicę na rowerze. W najbliższej okolicy wytyczono ponad 170 km ścieżek rowerowych. A atrakcji dookoła jest również bez liku. Choćby oznaczone granitowym ostrosłupem miejsce styku trzech państw w Wisztyńcu lub tajemniczy grobowiec w Rapie.

Gdy zgłodniejemy…
W miejskich restauracjach znajdziemy wiele dań z pogranicza: sękacz, pielmieni, rosół z kołdunami, żarkoje, dzyndzałki z kaszą gryczaną i oczywiście kartacze. Ten przysmak doczekał się nawet Regionalnego Festiwalu Pogranicza Kartaczewo i może pochwalić się główną nagrodą w 11 edycji Konkursu PRO Warmia i Mazury.

Centrum Informacji Turystycznej
pl. Zwycięstwa 16, 19-500 Gołdap
Godziny otwarcia: 900–1700
Telefon: +48 87 615 20 90
www.uzdrowiskogoldap.pl