Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, a dziś, niemal pół tysiąclecia po jego śmierci, to wokół Mikołaja Kopernika obraca się życie toruńskiej starówki. Precyzyjniej rzecz ujmując – wokół jego pomnika, który wyznacza centrum miejskiego wszechświata i bije rekordy popularności w mediach społecznościowych. Nikt nie oprze się czarowi genialnego astronoma – selfie z Mikołajem to obowiązkowa pamiątka z Torunia!

W dodatku stąd wszędzie jest blisko. Wokół – cudowna, wyremontowana w dwóch etapach toruńska starówka, ewenement na skalę krajową: jeden z najlepiej zachowanych zespołów gotyckiej architektury mieszkalnej
w Europie i zarazem jeden z czterech zespołów miejskich w Polsce wpisanych na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO. Spacer po Starym Mieście i uważne wypatrywanie detali na ścianach kamienic, w ich oknach, bramach i podwórkach jest jak cudowna podróż w czasie. Gdy w południe zaczynają bić dzwony średniowiecznych kościołów, niemal można dostrzec mieszczki wędrujące wąskimi uliczkami na targ, rzemieślników zachwalających swoje wyroby i gromadkę dzieciaków biegnących w stronę Rynku Nowomiejskiego. Może jest wśród nich także mały Mikołajek?

Śladami Kopernika
Zanim opuścimy Rynek Staromiejski, warto zajrzeć do ratusza, obok którego rezyduje na cokole autor dzieła „O obrotach sfer niebieskich” i sprawdzić, jaka wystawa czasowa jest właśnie eksponowana w tutejszym Muzeum Okręgowym (a są to zazwyczaj dzieła najwyższej próby!). Można też przyjrzeć się Dworowi Artusa, zajrzeć do kościoła św. Ducha, a później powędrować do Domu Mikołaja Kopernika, by na własne oczy zobaczyć… Wielki Wybuch! I to w wersji 4D! Stworzenie nowoczesnej, multimedialnej ekspozycji z aplikacjami na smartfony, przewodnikami audio, kinem 4D z filmami o cudach kosmosu – to zasługa programu rewitalizacji toruńskiej starówki. Został on opracowany i zrealizowany w Domu Kopernika na takim poziomie, że otrzymał specjalne wyróżnienie na gali European Museum of the Year Award 2022 w estońskim Tartu.

Nowoczesna architektoniczna perełka Torunia
W sąsiedztwie starówki znajduje się niezwykły już na pierwszy rzut oka obiekt – nowoczesny, a przy tym idealnie dopasowany do gotyckich, ceglanych murów. To Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki – budynek zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa i uznany przez „National Geographic” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski. Został także nagrodzony w Barcelonie na Światowym Festiwalu Architektury w 2010 roku. Krótko mówiąc – tę budowlę trzeba koniecznie  zobaczyć! Podobnie jak ruiny zamku krzyżackiego i Muzeum Twierdzy Toruń, czyli zaadaptowany budynek koszar Bramy Chełmińskiej.

Wszystkie te obiekty, dzięki funduszom unijnym zabezpieczone, zrewitalizowane i fantastycznie zaadaptowane dla potrzeb kulturalnych, społecznych, komercyjnych (dziesiątki restauracji!), a także mieszkalnych, są dostępne podczas kilkugodzinnego spaceru po Starym Mieście i w jego najbliższym sąsiedztwie.

Więcej na: / more on:
facebook.com/MiastoTorun
www.visittorun.com