Polsko-czeskie pogranicze pełne jest malowniczych pejzaży, pałacyków, obiektów kultury. Na wiele
z nich można spojrzeć… z wysokości kilku, a nawet kilkudziesięciu metrów! Taka zmiana perspektywy możliwa jest dzięki Silesiance. To szlak wież i platform widokowych Euroregionu Silesia.

Tak jak różnorodny jest Śląsk, tak różne są obiekty należące do szlaku Silesianka. Znajdziesz tam zarówno dobrze znane i rozpoznawalne miejsca (jak Bolt Tower w czeskiej Ostrawie), perełki, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność (np. wieża w ruinach zamku w Tworkowie), jak również zupełnie nowe obiekty powstałe z myślą o tym szlaku (np. wieża widokowa w Baborowie na Opolszczyźnie). To, co łączy wszystkie te obiekty, to możliwość zobaczenia okolicy z zupełnie nowej perspektywy.

Świat z góry wygląda piękniej!
Silesianka to 11 wież i platform widokowych po stronie polskiej oraz 23 wieże w Czechach. Każdy obiekt jest inny, każdy ma swoją, czasem nawet kilkusetletnią historię, ale z każdego też można spojrzeć z góry na otaczający nas świat.
Co można zobaczyć z Silesianką?
• panoramę Ostrawy i okolic z wieży widokowej Nowego Ratusza (albo widok na starówkę z wieży na Starym Ratuszu!);
• wijącą się wzdłuż polsko-czeskiej granicy rzekę z wieży na Granicznych Meandrach Odry w Chałupkach;
• Wielikąt, czyli system malowniczych stawów hodowlanych zamieszkanych przez wiele gatunków ptaków, a także panoramę Beskidów z platformy widokowej w Grabówce;
• wnętrze wielkiego pieca i przemysłową zabudowę kompleksu Dolni Oblast Vitkovice z wieży widokowej Bolt Tower;
• panoramę Głubczyc i otaczające miasto góry ze starego ratusza;
• panoramę Wodzisławia Śląskiego z Baszty Rycerskiej;
• Zaczarowany Ogród z platformy widokowej w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

Odwiedzaj wieże widokowe i wygrywaj nagrody
Szlak wież i platform widokowych Silesianka to świetny pomysł na krótką mikrowyprawę w najbliższe okolice. Nasze obiekty mogą też być urozmaiceniem dłuższej wycieczki. Silesianka to szlak składający się z 34 punktów widokowych położonych na polsko-czeskim pograniczu. Można do nich dojechać autem, pociągiem, a nawet rowerem. Turyści, którzy odwiedzą minimum trzy obiekty i zaznaczą je w książeczce wędrowca, mają szansę na nagrody!

Szczegóły na:
www.silesianka.eu/program-lojalnosciowy
Tekst: Basia Salamon-Szympruch