W 2024 roku Czechy obchodzą wyjątkową rocznicę – 200 lat od urodzin Bedřicha Smetany, jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii tego kraju. Z tej okazji w całym kraju oraz za granicą odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, koncerty i inicjatywy, mające na celu uczczenie jego dziedzictwa oraz promocję czeskiej muzyki na światowym rynku.

Bedřich Smetana, znany przede wszystkim z cyklu symfonicznego “Má vlast” oraz opery “Sprzedana narzeczona”, jest uważany za ojca czeskiej muzyki narodowej. Jego twórczość odegrała kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości kulturalnej Czech. W Litomyšli, mieście rodzinnym kompozytora, odbywa się prestiżowy festiwal muzyki klasycznej, który w tym roku nabiera szczególnego znaczenia z okazji jubileuszu. Oprócz koncertów, goście festiwalu mogą uczestniczyć w wystawach, warsztatach, wykładach oraz projekcjach filmowych poświęconych Smetanie. Wydarzenia odbywają się w malowniczych salach renesansowego pałacu, Domu Smetany, kościołach oraz pałacu Nové Hrady.


Festiwal rozpoczyna się 8 czerwca i potrwa do 7 lipca, zapraszając miłośników muzyki klasycznej do uczczenia wielkiego kompozytora i odkrycia bogactwa czeskiej muzyki. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świecie dźwięków i emocji, które pozostawił nam Bedřich Smetana. Więcej informacji na stronach internetowych festiwalu oraz Roku Muzyki Czeskiej.

smetanovalitomysl.cz/en

www.rokceskehudby.cz/en

Źródło: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism
czechtourism.czkudyznudy.czvisitczechia.com