Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego, która przez ostatnie 20 lat przeszła prawdziwą rewolucję urbanistyczną. Odmieniła ona oblicze miasta i podniosła jakość życia mieszkańców. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej miasto zyskało konkretną pomoc finansową na liczne projekty infrastrukturalne i społeczne.

Śródmieście Kielc, które niegdyś wydawało się zatrzymane w czasie, dziś tętni życiem dzięki gruntownej rewitalizacji. Ulica Sienkiewicza – swego czasu arteria komunikacyjna, dziś jest przyjaznym dla pieszych deptakiem, który zaprasza do spacerów i relaksu. Rynek, plac Świętej Tekli oraz plac Najświętszej Marii Panny nabrały nowego charakteru. Ten pierwszy stał się ośrodkiem życia kulturalnego, zwłaszcza w ciepłe miesiące.

Miasto nauki i kultury
Współczesne Kielce to również miasto nauki i edukacji. Budowa Kieleckiego Parku Technologicznego to wielki krok w rozwoju regionalnej innowacyjności, a Energetyczne Centrum Nauki Industria KPT stało się punktem, gdzie młodzi odkrywcy mogą zgłębiać tajniki nauki i technologii. Kolejnym miejscem, które zdecydowanie odżyło dzięki przebudowie i nowej adaptacji, jest Wzgórze Zamkowe. Powstał tu Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Instytut Dizajnu. Lada chwila swoje progi otworzy kolejny zespół budynków przy ulicy Zamkowej, który po adaptacji posłuży jako dom dla Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefan Karskiego.

Centrum Geoedukacji oferuje wiedzę o geologicznych cudach regionu, a przebudowany Amfiteatr Kadzielnia, zyskując nowy blask, stał się areną dla prestiżowych wydarzeń kulturalnych. Nowy Ogród Botaniczny to piękne miejsce na mapie miasta, które zachęca do relaksu i odpoczynku.

Zabytki w nowej odsłonie
Kielce, dbając o dziedzictwo, nie zapominają o swoich korzeniach. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, dziś siedziba Muzeum Narodowego, przeszedł metamorfozę, która pozwoliła na jeszcze lepsze wykorzystanie jego potencjału jako miejsca spotkań i nauki o historii.

Filharmonia Świętokrzyska, z kolei, dzięki budowie Międzynarodowego Centrum Kultur, staje się domem dla artystów z całego świata, a jej działalność podnosi rangę kulturalną Kielc na arenie międzynarodowej.

Wygodny transport – na dwóch i czterech kółkach
Transport publiczny również przeszedł transformację – nowe Centrum Komunikacyjne (mieszczące się w Dworcu Autobusowym – jednym z architektonicznych symboli miasta) ułatwiło mieszkańcom i turystom przemieszczanie się, a Kielecki Rower Miejski zachęca do korzystania z ekologicznych środków transportu. Dodatkowo Wschodni Szlak Rowerowy GreenVelo stał się magnesem dla miłośników dwóch kółek.

Dwie dekady w Unii Europejskiej przyniosły Kielcom rozwój, który zmienił je nie do poznania. Inwestycje w przestrzeń miejską, edukację, kulturę i infrastrukturę, z jednoczesnym szacunkiem dla dziedzictwa, uczyniły z miasta model do naśladowania dla innych ośrodków w Polsce.

Tekst: Jakub Juszyński
Zdjecia:
1. Kielce, Bazylika Katedralna i Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Fot Slawek Rakowski
2. Kielce, Kielce Rynek Ratusz, Fot. Slawek Rakowski
3. Kielce, Ogrod Botaniczny, Fot. Slawek Rakowski
4. Kielce, Dworzec Autobusowy, Fot. Slawek Rakowski