Prawie każdy kraj może pochwalić się atrakcjami, które od lat przyciągają turystów jak magnes, mimo że dotarcie do nich wymaga nieco wysiłku. I choć Chorwacja polskim turystom jest już doskonale znana, to wciąż można znaleźć w niej tajemnicze, ukryte, wyjątkowe w charakterze, a jednak zapierające dech w piersiach swoją urodą skarby natury. Przedstawiamy kilka z nich.

Błękitna Jaskinia – Modra Špilja na Adriatyku
Takim „must see” w Chorwacji jest bez wątpienia Błękitna Jaskinia położona na wysepce Biševo oddalonej o około pięć mil morskich od Komižy. Na tę niewielką wyspę dotrzeć można jedynie drogą morską. Zatem w słoneczne dni, od wczesnych godzin porannych, w kierunku wyspy płyną motorówki, żaglówki, jachty i większe statki. Na pokładzie każdej z jednostek znajdują się chętni, by zobaczyć ten fenomen.

Sławę Błękitna Jaskinia zawdzięcza baronowi Eugenowi von Ransonet,  który w 1884 roku namalował ją i opisał. Od tego czasu piękno w odcieniach turkusu niezmiennie przyciąga turystów. Jaskinia ma dwa wejścia: jedno mniejsze, poszerzone, przez które może wpłynąć łódź, drugie jest o wiele szersze, ale znajduje się pod poziomem morza, od południowej strony. Przedziera się przez nie światło słoneczne, które przechodząc przez wodę, najpierw się załamuje, a następnie odbija od dna jaskini. Cała jaskinia ma długość  31 metrów, szerokość 17 i głębokość  18 metrów.


Wodospad Skradinski Buk – Krka

To jeden z najpiękniejszych wodospadów w Europie. Zwiedzając Chorwację i podróżując przez słoneczne wybrzeże, nie można pominąć wizyty nad całym kompleksem kaskad wodnych tworzących wyjątkowej urody wodospad Skradinski Buk. To największy i najbardziej znany wodospad w tej części basenu Morza Adriatyckiego.

Wodospad Skradinski Buk jest ostatnią i siódmą barierą na rzece Krka, położoną w odległości 49 km od jej źródła i 13 km od wodospadu Roški Slap. Można dojechać do niego bezpośrednio z Szybenika, co wybiera zdecydowana większość turystów. W sezonie należy liczyć się z dużą liczba zwiedzających, którzy docierają tutaj także autokarami z wycieczkami zorganizowanymi. Planując wizytę w tym kompleksie, warto przyjechać tuż po otwarciu.

Połączone wody rzek Krka i Čikola płyną przez 17 stopni wodnych na Skradinskim Buku, rozmieszczonych na długości 800 metrów. Szerokość kaskad wynosi od 200 do 400 metrów, a całkowita różnica wysokości to 45,7 metra. W górnej części kaskad znajdują się małe jeziora, strumienie i wysepki z bujną roślinnością. Nad wodą zwiedzanie ułatwiają drewniane pomosty, a cała ścieżka ma ponad 2 km długości.

Źródło i kanion rzeki Cetina
Cetina jest najdłuższą rzeką w Dalmacji, mającą źródła w okolicy miejscowości o tej samej nazwie w Górach Dynarskich. Wijąca się na długości 105 km, przedziera się przez potężny masyw Mosor, tworząc głęboki i malowniczy kanion. Do Adriatyku uchodzi przełomem w miejscowości Omiš.

Żeby być precyzyjnym, to Cetina ma nie jedno i nie dwa, a właściwie trzy źródła: Veliko Vrilo, Vokovića Vrilo oraz Batića Vrilo. Głównym i najważniejszym jest oczywiście błękitne jeziorko bez dna – choć należałoby dodać, że nurkom udało się zejść na głębokość 115 metrów. Jednak takie wrażenie jezioro robi na obserwatorach podziwiających ten fenomen z platformy widokowej zbudowanej na skarpie kilkanaście metrów powyżej lustra wody. Dodając do tego masyw Dinary zamykający kadr, widok jest przepiękny.

Przełom w Omiszu to malowniczy kanion, który swoją urodą przyciąga turystów z odległych regionów Europy; jest też ulubionym miejscem pasjonatów raftingu czy wspinaczki. Kanion rzeki Cetina to jedno z tych wyjątkowych miejsc w Chorwacji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Z kilku dostępnych punktów widokowych rozpościera się przepiękna panorama na rzekę, przesmyk i Adriatyk.

Tekst: Albin Marciniak
Zdjęcia: Albin Marciniak, AdobeStock