Jeśli jesteś na wakacjach na Jamajce i obawiasz się nadchodzącego huraganu Beryl, możesz zastanawiać się, czy możesz wrócić wcześniej do domu.

Bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających, członków zespołu turystycznego i społeczności jest dla nas najważniejsze.

Rząd Jamajki oraz branża turystyczna mają doświadczenie w zarządzaniu sytuacjami związanymi z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, w tym huraganami. Jeśli chcesz wrócić do domu wcześniej, zachęcamy do bezpośredniego skontaktowania się z przewoźnikiem lotniczym lub organizatorem wycieczek/doradcą ds. podróży, aby omówić potencjalne opcje.

Po potwierdzeniu godziny lotu, pracownicy lotniska pomogą Ci skierować się do linii lotniczej w celu odprawy. Zalecamy również poczekanie na potwierdzenie lotu przez wybraną linię lotniczą przed przybyciem na lotnisko, aby uniknąć długich opóźnień i dodatkowego czasu oczekiwania. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, służymy pomocą i wsparciem.

Jesteś na Jamajce na wakacjach. Co powinieneś zrobić, aby przygotować się na huragan Beryl?
Na szczęście rząd Jamajki, branża turystyczna i nasi partnerzy turystyczni mają doświadczenie w zakresie przygotowania i reagowania na huragany. Nasze zespoły są bardzo zorganizowane i pozostają w ciągłym kontakcie, dlatego możesz mieć pewność, że Twoje bezpieczeństwo i komfort są dla nas najwyższym priorytetem.
Trasa huraganu Beryl jest nadal niepewna, a jego wpływ na Jamajkę pozostaje nieznany. Jednak zaufane modele meteorologiczne sugerują bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych burz, które rozpoczną się co najmniej wczesnym rankiem w środę. Radzimy wszystkim odwiedzającym, aby do czasu ustania burzy wzięli pod uwagę następujące wskazówki:
– Sprawdź aktualne aktualizacje dotyczące huraganu Beryl na stronie https://www.nhc.noaa.gov/. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat otwierania i zamykania lotnisk, miejsc ewakuacji i wszelkich innych wymaganych informacji, prosimy o kontakt z Centrum ds. Działań Kryzysowych w Turystyce (TEOC) pod adresem teoc@mot.gov.jm lub zadzwoń na jeden z poniższych numerów telefonów:
– Cyfrowy: +1-876-282-6712, +1- 876- 469-0265
– Przepływ: +1-658-213-2802, +1-658-213-2803, +1-658-213-2804
– Aby otrzymywać aktualne informacje o pogodzie, możesz także śledzić @NHC_Atlantic na X (dawniej Twitterze).
– Podaj swoje dane kontaktowe zespołowi zarządzającemu zakwaterowaniem, aby w razie potrzeby umożliwić bezpośrednią komunikację.
– Goście przebywający w jednym z wielu naszych hoteli powinni postępować zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez kierownictwo hotelu. Dbają o Twoje bezpieczeństwo i wiedzą, jak najlepiej radzić sobie w niesprzyjających warunkach pogodowych.
– W przypadku osób przebywających w willi lub innym kwaterze prywatnej prosimy o przestrzeganie wskazówek dostarczonych przez właściciela lub firmę zarządzającą. Jeśli nie jesteś pewien lub nie możesz nawiązać kontaktu, skontaktuj się z Centrum ds. Działań Kryzysowych w Turystyce (TEOC) pod adresem teoc@mot.gov.jm lub pod jednym z poniższych numerów telefonów, aby uzyskać pomoc:
– Cyfrowy: +1-876-282-6712, +1-876-469-0265
– Przepływ: +1-658-213-2802, +1-658-213-2803, +1-658-213-2804
– W sytuacjach awaryjnych prosimy o kontakt pod numerem 119. Zachęcamy również do zarejestrowania się w Ambasadzie w celu uzyskania wskazówek i wsparcia dla poszczególnych krajów. Jeśli nie masz pewności, jak najlepiej się z nimi skontaktować, z przyjemnością udzielimy Ci dodatkowych informacji i wskazówek.

Chciałbyś udać się na lotnisko, aby być gotowym na wypadek możliwości wcześniejszego lotu? Czy jest to dobra opcja?
Choć rozumiemy potrzebę osobistego kontaktu z przewoźnikiem lotniczym w przypadku wątpliwości, zdecydowanie zalecamy, aby wszyscy podróżujący pozostali w bezpiecznym i komfortowym miejscu zakwaterowania lub ewakuacji do czasu potwierdzenia lotu.

Twój lot został potwierdzony! Z jakim wyprzedzeniem należy zaplanować przybycie na lotnisko?
Teraz jednak, gdy zbliża się czas Twojego lotu, chcielibyśmy przypomnieć Ci o konieczności odpowiedniego zaplanowania przybycia na lotnisko. Zalecamy przybycie co najmniej trzy godziny przed planowanym odlotem, aby mieć wystarczająco dużo czasu na odprawę i przejście przez punkty kontroli imigracyjnej i bezpieczeństwa. Niekorzystne warunki pogodowe mogą spowodować opóźnienia w transporcie na lotnisko, dlatego warto zarezerwować dodatkowy czas na ewentualne problemy z dojazdem. Dziękujemy za wybór naszych usług i życzymy udanego lotu!

W tym tygodniu planujesz odwiedzić Jamajkę? Czy powinieneś odwołać lub przełożyć wizytę?
Zalecamy, abyś przed opuszczeniem domu skontaktował się z przewoźnikiem lotniczym i zakwaterowaniem, a także, jeśli to konieczne, z doradcą ds. podróży i/lub organizatorem wycieczek. Rozkłady lotów mogą ulec zmianie w zależności od aktualnych warunków sztormowych na Jamajce i w regionie Karaibów. Warto być przygotowanym na ewentualne zmiany w planach podróży.

Przebywając w hotelu bez scentralizowanych udogodnień lub w prywatnej willi/kwaterze prywatnej, gdzie nie możemy skontaktować się z właścicielem ani firmą zarządzającą nieruchomością, warto być przygotowanym na nadchodzący huragan Beryl.
Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi trudnościami, zalecamy zaopatrzenie się w następujące przedmioty:
– Woda butelkowana
– Niepsująca się żywność i otwieracz do puszek
– Latarka i baterie
– Plastikowe torby
– Wszelkie leki i podstawowe środki pierwszej pomocy
– Podstawowe zaopatrzenie w gotówkę na potrzeby awaryjne
– W pełni naładowane urządzenia elektroniczne (telefony, komputery, tablety itp.)
Dodatkowo, zalecamy zabrać swoje rzeczy do domu, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez burzę, oraz przenieść je na drugie piętro, jeśli znajdujesz się blisko morza. Ważne jest również zamknięcie wszystkich okien, drzwi i okiennic oraz upewnienie się, że są one szczelnie zamknięte. W ten sposób można zminimalizować ryzyko szkód w przypadku silnego wiatru i opadów deszczu.

Jakie są najważniejsze przedmioty, które należy trzymać na swoim miejscu podczas huraganu?
Goście proszeni są o trzymanie dokumentów (paszport, prawo jazdy, gotówka) w plastikowej torbie i zawsze przy sobie . Przydatne jest posiadanie cyfrowych kopii tych dokumentów również na telefonie lub tablecie.

Możesz spakować małą torbę nocną z dokumentami, 1–2 ubraniami na zmianę i innymi ważnymi przedmiotami, takimi jak leki, na wypadek konieczności ewakuacji.

Gdzie masz się udać, jeśli musisz ewakuować swoje mieszkanie? Czy jest jakiś numer zasobów, pod który możesz zadzwonić?
Gości zachęca się do stosowania się do wszelkich wskazówek przekazanych przez zespół zarządzający obiektem, w tym do procedur przygotowania na huragan Beryl i, jeśli to konieczne, do wszelkich procedur ewakuacji. Jeżeli jednak zaistnieje potrzeba lub chęć ewakuacji, należy skontaktować się z Centrum ds. Działań Kryzysowych w Turystyce (TEOC) pod adresem teoc@mot.gov.jm lub pod jednym z poniższych numerów telefonów, a personel z przyjemnością pomoże Państwu w znalezieniu najbliższej placówki ewakuacyjnej. wskazać i udzielić wskazówek dotyczących możliwości transportu.

 • Cyfrowy:
  • +1-876-282-6712
  • +1-876-469-0265
 • Przepływ:
  • +1-658-213-2802
  • +1-658-213-2803
  • +1-658-213-2804

Miasz zaplanowane wymeldowanie się z hotelu/zakwaterowania, ale Twój lot został odwołany. Co warto zamówić?
Rozumiemy, że sytuacja jest stresująca i chcemy Cię wesprzeć w każdy możliwy sposób. W pierwszej kolejności zalecamy skontaktowanie się z recepcją hotelu lub zarządcą obiektu w celu ustalenia zasad i cen dotyczących przedłużenia. Wiele naszych obiektów oferuje zniżki w takich sytuacjach, aby zmniejszyć obciążenie gości.

Możesz także rozważyć alternatywne zakwaterowanie w pobliskiej okolicy, w zależności od dostępności. Goście posiadający ubezpieczenie podróżne powinni sprawdzić polisę, aby ustalić, czy możesz kwalifikować się do zwrotu nieoczekiwanych wydatków spowodowanych przez huragan Beryl.

W przypadku osób, które nie są zainteresowane lub nie mogą przedłużyć pobytu w obecnym miejscu zakwaterowania lub w innym pobliskim obiekcie, prosimy o kontakt z zespołem Centrum ds. Działań Kryzysowych w Turystyce (TEOC) pod adresem teoc@mot.gov.jm lub jeden z poniższych numerów telefonów, a oni z przyjemnością pomogą Państwu w określeniu najbliższego punktu ewakuacyjnego i udzielą wskazówek dotyczących możliwości transportu.

 • Cyfrowy:
  • +1-876-282-6712
  • +1-876-469-0265
 • Przepływ:
  • +1-658-213-2802
  • +1-658-213-2803
  • +1-658-213-2804

Planowane posty JTB w mediach społecznościowych

 • Izba Turystyczna Jamajki radzi wszystkim odwiedzającym Jamajkę, aby przed udaniem się na lotnisko skontaktowali się z liniami lotniczymi.
 • Goście potrzebujący wskazówek na temat gotowości na huragan Beryl mogą skontaktować się z Centrum Działań Kryzysowych w Turystyce (TEOC) pod adresem teoc@mot.gov.jm
 • Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej visitjamaica.com , aby otrzymać najnowsze wytyczne dla naszych gości oraz informacje na temat skutków huraganu Beryl.
 • Czy jesteś gościem na Jamajce i potrzebujesz pilnej pomocy w związku z huraganem Beryl? Aby uzyskać dalszą pomoc, skontaktuj się z Centrum ds. Działań Kryzysowych w Turystyce (TEOC) pod adresem teoc@mot.gov.jm .
 • Czy jesteś doradcą ds. podróży/planistą spotkań i szukasz aktualnych informacji na temat skutków huraganu Beryl? W przypadku jakichkolwiek pytań zalecamy bezpośredni kontakt z biurem regionalnym.

Źródło: visitjamaica.com www.palmagency.eu