Kołobrzeg to piękne plaże, malownicza latarnia, bryza morska nad portem – wprost idealne miejsce do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu Najlepiej wiosną, gdy najłatwiej wyrwać się choćby na weekend z pędu codziennego życia. Ci, którzy decydują się na wiosenny odpoczynek w Kołobrzegu, mogą tu korzystać z pokładów borowiny oraz walorów zdrowotnych wody solankowej.
Szerokie i niemal puste plaże zachęcają do długich spacerów pośród budzącej się do życia przyrody. Czas spędzony nad kołobrzeskim morzem z pewnością daje poczucie pełnej regeneracji i głębokiego wypoczynku. Zwłaszcza wiosną i najlepiej aktywnie. Trudno o piękniejsze okoliczności przyrody dla porannego joggingu czy rozłożenia maty i wykonania kilku ćwiczeń jogi. Wiosna to także wspaniały czas na wycieczki rowerowe. Trasy wiodące między zalesionymi wydmami a brzegiem morza pozwalają się cieszyć kolorami wiosny i widokiem plaży.
Urok uzdrowiska i smak morza
W Kołobrzegu warto się regenerować w lokalnych obiektach i hotelach. Szeroko rozwinięta strefa wellness i spa umili czas i zrelaksuje po długim spacerze, a baseny z powodzeniem zastąpią kąpiele w Bałtyku. W kołobrzeskich restauracjach możemy liczyć na świeżą rybę, którą najlepsi kucharze przyrządzają na wiele sposobów. W końcu ryby nigdzie nie smakują tak dobrze jak nad samym morzem. Na dobre zakończenie wiosennego dnia proponujemy gorącą czekoladę albo grzane wino – najlepiej z widokiem na Bałtyk. Wiosna to ostatnie spokojne chwile przed nadchodzącym gwarnym latem.
Piękno podziwiane z dwóch kółek
Będąc w Kołobrzegu, koniecznie trzeba odwiedzić Ekopark Wschodni – prawdziwy cud natury na terenie miasta. To miejsce, gdzie natura gra główne skrzypce. Idealne dla miłośników przyrody, ceniących spokój i kontakt z fauną i florą. Można je odkrywać pieszo lub na rowerze. Obok parku prowadzi trasa rowerowo-spacerowa, która jest jednocześnie częścią rowerowego szlaku nadmorskiego R10, prowadzącego od Świnoujścia, aż po Hel. Obfituje ona w miejsca odpoczynku, które obok relaksu oferują piękne widoki – z jednej strony solne torfowiska, z drugiej na wydmy i morze. Ekopark Wschodni znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta i stanowi schronienie dla wielu gatunków ptaków.
A może tak skoczyć na rybkę?…
Port handlowy oraz pasażerski, a także port rybacki i jachtowy odgrywają ważną rolę w życiu miasta. Jako miejscowość turystyczna Kołobrzeg prężnie wykorzystuje działalność tzw. białej floty, czyli małych statków pasażerskich żeglugi przybrzeżnej. Ten rodzaj żeglugi obsługuje rocznie blisko 300 tysięcy pasażerów.
Kołobrzeg to także jeden z największych ośrodków rybackich na polskim wybrzeżu. Naturalną konsekwencją tego faktu było uruchomienie Targu Rybnego przy ulicy Szyprów, gdzie można kupić najlepszą świeżą rybę bezpośrednio z lokalnych połowów. Targ Rybny nie ma stałych godzin otwarcia, najczęściej zakupy można tam zrobić pomiędzy godziną 7 a 13 oraz wtedy, kiedy do portu przypłynie świeża ryba.
W porcie jachtowym centralnym punktem jest Marina Solna, która dzięki swoim walorom, historii, inwestycjom i działaniom promocyjnym jest atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i coraz liczniejszych gości z kraju i zagranicy. Stanowiska dla jachtów wyposażone są w przyłącza wody i prądu, zapewniony jest też odbiór ścieków i odpadów. Jednostki mogą tankować benzynę i olej napędowy bezpośrednio ze stacji paliw zlokalizowanej przy nabrzeżu. Marinę odwiedza rocznie przeszło tysiąc jachtów.
Morskie tradycje
Kołobrzeg jest jednym z najstarszych miast na wybrzeżu. Wśród najchętniej odwiedzanych zabytków jest np. latarnia morska, z której rozprzestrzenia się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto i morze. Ma wysokość 26 metrów, a zasięg światła dochodzi do 16 mil morskich. Została wybudowana w 1945 roku na miejscu Fortu Ujście, który w latach 1770–1774 bronił wejścia do portu. Ogromną popularnością cieszy się taras widokowy, który jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok. Latarnia przeszłą ostatnio metamorfozę dzięki gruntownemu remontowi zewnętrznej elewacji.
Kołobrzeg wiosną jest wyjątkowy i czarujący. Bałtyk zachwyca mieniącymi się kolorami, szumem fal i spokojem. Wiosenna aura zachęca do spędzenie choćby weekendu nad morzem. To doskonały czas na wyrwanie się z pędu życia miejskiego, na wyciszenie się i oddanie relaksowi. Spacery na otwartym powietrzu nasyconym jodem, po szerokiej, bezkresnej plaży mają zdrowotną moc i uwalniają od codziennych stresów. Przyjazny dla mieszkańców, otwarty dla turystów, zaskakujący i nowoczesny, a przy tym wyciszający oraz gwarantujący harmonię. Odkryj Kołobrzeg wiosną.




