Polska od blisko dekady uczestniczy w największych targach turystycznych Bliskiego Wschodu – Arabian Travel Market w Dubaju. Obecność tu jest ważna, szczególnie w kontekście rosnącego zainteresowania turystów arabskich naszym kierunkiem. O przygotowaniach do targów ATM i promocyjnych planach na przyszłość rozmawiamy z Magdaleną Krucz, Dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej.
Polska Organizacja Turystyczna od lat koncentruje się na promocji naszego kraju podczas największych światowych imprez, np. targów ITB w Berlinie. Tym razem duży nacisk kładziony jest na Dubaj – skąd taka decyzja i jakie są główne cele tych działań?
Rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie jest dla nas nowością. Od ponad dekady uczestniczymy w targach Arabian Travel Market (ATM) w Dubaju, promując Polskę jako atrakcyjny kierunek turystyczny. ATM to jedno z najważniejszych wydarzeń branży turystycznej na świecie, dynamicznie się rozwijające. Właśnie w takich miejscach kształtuje się przyszłość globalnej turystyki, co potwierdza tegoroczne hasło przewodnie dubajskiej imprezy: „Globalna turystyka: rozwijanie przyszłości dzięki lepszej łączności”. My jako organizacja promująca Polskę obserwujemy coraz większe zainteresowanie turystów z tego regionu. Inspiruje nas to do ciągłego rozwijania naszej oferty i dostosowywania jej do nowych potrzeb i nowych odbiorców. Wspomniana w haśle łączność oznacza dobrą komunikację, także lotniczą. Dlatego kluczowym czynnikiem jest zwiększenie liczby połączeń lotniczych z krajów arabskich – obecnie mamy około 70 lotów tygodniowo, a w sezonie liczba ta wzrasta do 80, z trzech polskich miast: Warszawy, Krakowa i Poznania.

gorce, turbacz, krokusy, wiosna, fot adam brzoza
Co szczególnie przyciąga do Polski turystów z Bliskiego Wschodu?
Polska oferuje bezpieczeństwo, piękną naturę, umiarkowany klimat, który jest atrakcyjną alternatywą dla upalnej pogody w krajach arabskich, a także wysoki standard usług przy konkurencyjnych cenach. Turyści chętnie wybierają city break w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, ale równie dużym zainteresowaniem cieszą się Tatry i kurorty w Zakopanem. Branża turystyczna dostosowuje się do ich potrzeb – coraz więcej hoteli oferuje menu halal i inne udogodnienia. A sami goście z tego regionu często chwalą się wyjazdami do naszego kraju, co staje się świetną rekomendacją.
Czy różnice kulturowe i religijne stanowią wyzwanie?
Nie, wręcz przeciwnie. Polska jest bardzo gościnna, a nasze obiekty turystyczne szybko dostosowują się do potrzeb gości z Bliskiego Wschodu. Organizowane przez nas wizyty studyjne dla przedstawicieli branży turystycznej z krajów arabskich pokazują im, że Polska to kraj otwarty na różnorodność. Dodatkowo promujemy mniej znane miejsca, takie jak Podlasie, Warmia i Mazury, region śląski oraz lubelski, gdzie turyści mogą odkrywać lokalne atrakcje związane z kulturą i historią. Mają również szansę poznać naszą wielokulturowość, np. tradycyjną kulturę Tatarów, która jest unikatowym połączeniem elementów islamu z lokalnymi zwyczajami, a nawet odnaleźć tego wyraz w naszej architekturze, kuchni i muzyce.
W jaki sposób Polska Organizacja Turystyczna wzmacnia swoją obecność na rynkach zagranicznych?
Liczne przedstawicielstwa zagraniczne pozwalają nam na skuteczniejszą komunikację z branżą turystyczną i lepsze poznanie lokalnych potrzeb. To zdecydowanie ułatwia prowadzenie efektywnych działań. Obecnie mamy 15 takich ośrodków, oprócz Europy także w Chicago, Pekinie, Tokio i Tel Awiwie. Ich działalność znacząco wpływa na skuteczność promocji Polski na różnych rynkach.
Jakie działania promocyjne przygotowujecie na targi ATM w Dubaju?
Nasze stoisko będzie nie tylko miejscem nawiązywania kontaktów biznesowych, ale także przestrzenią do zaprezentowania polskiej kultury. Planujemy pokazy rękodzieła, występy zespołu folklorystycznego oraz degustacje tradycyjnych polskich słodyczy. Polska to smaczny i gościnny kierunek, co podkreślamy również przez współpracę z prestiżowym Przewodnikiem Michelin.
Jak można ocenić skuteczność udziału Polski w targach?
Mierzymy efektywność poprzez statystyki odwiedzin i ankiety przeprowadzane wśród naszych wystawców. To pozwala nam dostosować kolejne działania i wyciągać wnioski na przyszłość. Choć trudno dokładnie określić liczbę turystów, którzy zdecydują się na podróż do Polski po odwiedzeniu naszego stoiska, to jednak obserwujemy sukcesywny wzrost zainteresowania naszym krajem i coraz większą liczbę przyjazdów.
Polska Organizacja Turystyczna obchodzi w tym roku swoje 25-lecie. Czy jest jakieś wydarzenie, które uważa Pani za największy sukces w swojej dotychczasowej pracy?
Na pewno rok 2011, kiedy Polska była krajem partnerskim na targach ITB w Berlinie. Było to ogromne przedsięwzięcie, a nasze wystąpienie, w tym spektakularne otwarcie targów w technologii 3D, zostało bardzo wysoko ocenione. To wydarzenie na długo zapisało się w pamięci organizatorów i uczestników.
A jakie plany na przyszłość
ma Polska Organizacja Turystyczna?
Jakie wyzwania stoją przed POT?
Istotnym wyzwaniem jest dostosowanie strategii promocyjnych do zmieniających się trendów podróżniczych oraz rosnących oczekiwań zagranicznych turystów. Przyglądając się nowym kierunkom promocji, wciąż dostrzegamy olbrzymi potencjał w krajach Zatoki Perskiej. Mocno zaznaczamy swoją obecność na rynku azjatyckim, zwłaszcza w Japonii i Chinach. Na pewno ważnym aspektem jest zielona turystyka, czyli promocja Polski jako kierunku przyjaznego środowisku. Kontynuujemy działania w zakresie promocji turystyki miejskiej i kulturowej oraz wdrażania nowoczesnych technologii w promocji, w tym wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości (AR) do interaktywnych prezentacji atrakcji turystycznych. Kluczowym celem jest oczywiście zwiększenie liczby bezpośrednich połączeń międzynarodowych, dlatego blisko współpracujemy z liniami lotniczymi i przewoźnikami kolejowymi, co znacząco wpływa na rozwój turystyki zagranicznej. W najbliższych latach skupimy się na nowych strategiach promocyjnych, które nie tylko wzmocnią wizerunek Polski jako atrakcyjnego kierunku turystycznego, ale także zwiększą jej konkurencyjność na arenie światowej.




