6 lutego 2026 roku w Warszawie branża turystyczna dostała konkretne liczby i nowe narzędzie do ich porządkowania. W siedzibie GUS ruszyło Obserwatorium Turystyki, a wraz z nim świeże dane, które pokazują, że 2025 był dla polskiej turystyki naprawdę mocny. W kuluarach czuć było, że to moment podsumowań, ale też start do dalszej pracy.

Rok liczb, które robią różnicę
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do listopada 2025 roku z bazy noclegowej skorzystało 39,6 mln turystów. To prawie o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Turystyka odpowiada dziś za około 5 procent PKB, co stawia ją w gronie realnych filarów gospodarki.

Na tle Europy widać też wyraźną dynamikę. Według Eurostatu Polska odnotowała 7-procentowy wzrost liczby noclegów i znalazła się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu, tuż za Maltą.

Nowe Obserwatorium Turystyki
Obserwatorium Turystyki to wspólny projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz GUS. Ma porządkować wiedzę o ruchu turystycznym i udostępniać ją w czytelnej formie. Chodzi o aktualne statystyki, nowoczesne analizy i lepszy dostęp do danych dla branży, samorządów i mediów.

Podczas konferencji głos zabrali przedstawiciele instytucji, które biorą na siebie ciężar zbierania i tłumaczenia liczb. Wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś mówił o potrzebie jasnej komunikacji danych i pokazywania realnej skali znaczenia turystyki dla gospodarki. Prezes GUS dr hab. Marek Cierpiał-Wolan podkreślił, że Obserwatorium ma usprawnić monitorowanie ruchu turystycznego i szybciej udostępniać informacje, które do tej pory bywały rozproszone.

Jak GUS patrzy na ruch turystyczny
Statystycy nie opierają się na jednym wskaźniku. GUS prowadzi badania ruchu na lotniskach i w portach morskich, a także szerokie badanie gospodarstw domowych obejmujące ok. 18,5 tys. respondentów. Dzięki temu widać nie tylko, ile osób podróżuje, ale też jak planują wyjazdy i na co wydają pieniądze. To właśnie te dane budują pełniejszy obraz wpływu turystyki na gospodarkę.

Sygnały z rynku
Polska Organizacja Turystyczna potwierdza, że 2025 rok był bardzo udany. W pierwszych dziesięciu miesiącach roku w obiektach noclegowych nocowało o ponad 12 procent więcej turystów z zagranicy i o około 10 procent więcej turystów krajowych niż rok wcześniej. Wzrost był widoczny w regionach, miastach i w ofercie wydarzeń turystycznych.

Gdzie w tym wszystkim media
Dla nas, jako magazynu „Świat Podróże Kultura”, to ważny moment. Cieszymy się, że mamy swój udział w docieraniu z opowieścią o Polsce do ludzi, którzy planują podróże. Nasze wydania w językach m.in. angielskim, niemieckim i arabskim są dostępne tam, gdzie bywa turystyczny świat: na największej linii promowej Unity Line, na targach turystycznych w Polsce i Ostrawie oraz w Berlinie i Dubaju na stoiskach Polskiej Organizacji Turystycznej, a także na lotniskach i PKS Polonus. To miejsca pierwszego kontaktu z kierunkiem podróży, kiedy decyzje dopiero się rodzą.

Po co nam to wszystko
Obserwatorium Turystyki ma stać się punktem odniesienia dla branży i administracji. Dane mają pomagać planować promocję, inwestycje i ofertę. Dla czytelników oznacza to prostą rzecz: więcej rzetelnych informacji o tym, jak zmienia się podróżowanie w Polsce i jaką rolę odgrywa w życiu miast oraz regionów.

Konferencja w GUS pokazała, że turystyka w Polsce rośnie w tempie, które widać w liczbach i w codziennych obserwacjach. Obserwatorium Turystyki ma te zmiany porządkować i tłumaczyć. Teraz piłka jest po stronie tych, którzy z danych potrafią zrobić mądre decyzje.

Źródło: GUS, informacje przekazane podczas konferencji, 6.02.2026 r, Eurostat, dane za 2025 r., POT