O atrakcyjności turystyki wiejskiej nikogo nie trzeba przekonywać. Dla wielu rodzin to ulubiona forma spędzania wolnego czasu. Jej popularność rośnie z roku na rok.

Wielu rolników decyduje się na wynajmowanie pokoi, ale oferuje usługi na bardzo różnym poziomie. Wybór dobrej oferty nie jest łatwy. Cena nie zawsze jest właściwą wskazówką, bo za takie same pieniądze można uzyskać różną jakość usług. Czym należy się kierować, chcąc wynająć w gospodarstwie rolnym kwaterę, która spełni nasze oczekiwania?

Słoneczna jakość
Wybierając hotel, zwykle kierujemy się liczbą gwiazdek, która precyzyjnie określa ofertę obiektu. Podobnymi zasadami kierowała się Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, tworząc kategoryzację Wiejskiej Bazy Noclegowej. Proces kategoryzacji jest dobrowolny i przynosi korzyści obydwu stronom: turyście i gospodarzowi. Pozwala na zbudowanie wzajemnego zaufania i zminimalizowanie ryzyka, że oczekiwania miną się z ofertą. Kategoryzacja jest jednolita (każde z gospodarstw, które stara się o kategorię jakości, musi spełniać takie same kryteria) i obejmuje cały kraj.  Jest to narzędzie, które umożliwia ocenę i sprawowanie kontroli nad jakością świadczonych usług, a tym samym gwarantuje dobry wypoczynek, bez niepotrzebnych stresów.

Obrazek-2Jak to wygląda w praktyce?
Gospodarze, którzy chcą poddać się procesowi kategoryzacji, powinni złożyć wniosek dostępny na stronie www.pftw.pl, po uprzednim zapoznaniu się z wymaganiami. Po wizycie  inspektora otrzymują jedną z trzech kategorii oznaczonych słoneczkami (od 1 do 3). Im więcej słoneczek, tym wyższy standard noclegów – dostęp do łazienki, kuchni, a także urozmaicone propozycje rekreacji, imprez regionalnych  oraz możliwości aktywnego spędzania czasu. Turysta, który wybiera gospodarstwo oznaczone słoneczkami, wie dokładnie, czego może oczekiwać. Dlatego warto pytać gospodarzy o kategorię i zwracać uwagę na kwatery z logo „Gospodarstw Gościnnych”.

Do wyboru są dwa rodzaje skategoryzowanej oferty agroturystycznej: „Wypoczynek na wsi” oraz „Wypoczynek u rolnika”. Wybierając ten drugi wariant, turysta może liczyć nie tylko na czysty pokój z łazienką, ale także na domowe posiłki czy udział w zajęciach w gospodarstwie rolnym, takich jak karmienie zwierząt,  zbieranie ziół, tradycyjny wyrób masła czy sera, pieczenie chleba lub smażenie konfitur.

Gwarantowana oferta
Wypoczywając u rolnika, turyści mogą być pewni, że:

  • Siedlisko zagospodarowane jest tradycyjnie, składa się z domu, budynków gospodarskich, podwórza i przydomowego ogrodu.
  • Kwatera wkomponowana jest w wiejski krajobraz; dom otaczają zabudowania gospodarskie, ogrody, pola, łąki, lasy.
  • Liczba miejsc noclegowych w kwaterze nie przekracza 30.
  • W gospodarstwie prowadzona jest produkcja rolna: roślinna i/lub hodowlana, ogrodnicza, sadownicza, rybacka.
  • Są przynajmniej 3 gatunki zwierząt, stanowiących atrakcję turystyczną.
  • Przy domu znajduje się ogród warzywny, który jest do dyspozycji gości.
  • Posiłki domowe wytwarzane są z produktów wiejskich; istnieje możliwość degustacji potraw regionalnych.
  • Wystrój kwatery nawiązuje do rodzimych tradycji i folkloru regionu.
  • W gospodarstwie stosowane są rozwiązania ekologiczne, np. segregacja śmieci, kompostownie, własna oczyszczalnia ścieków, odnawialne źródła energii.

Oferty rekomendowane przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „GG” można znaleźć na stroniewww.agroturystyka.pl

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze czerwiec-lipiec 2014 na str. 22-23.