Co łączy Bisztynek, Gołdap, Olsztynek i Reszel oraz kilkanaście innych miast regionu? Wszystkie należą do międzynarodowej sieci Cittàslow (Slow City) – miast, które dbają o jakość życia, hołubią tradycje i szanują swoją tożsamość.
Symbolem organizacji Cittàslow, której idee wzorowane są na ruchu Slow Food, jest ślimak dźwigający na swojej skorupie miasto. Nie oznacza to, że miasta do niej należące rozwijają się w ślimaczym tempie, ale że stawiają przede wszystkim na jakość. Wolniej oznacza w tym wypadku lepiej i godniej. Dla władz i mieszkańców tych miast liczą się przede wszystkim: ochrona środowiska, zrównoważony rozwój, umacnianie lokalnej społeczności, kultywowanie tradycji i zagospodarowanie przestrzeni przyjazne ludziom.
Z ziemi włoskiej do Polski
Koncepcja Cittàslow narodziła się pod koniec lat 90. XX w. w Toskanii. Do Polski przywędrowała w połowie pierwszej dekady XXI w. (pierwszym miastem, które przystąpiło do sieci, był Reszel). Obecnie Krajowa Sieć Cittàslow zrzesza 18 miast, w większości na Warmii i Mazurach. Nieprzypadkowo: region znajduje się przecież na obszarze „Zielonych Płuc Polski”. Pejzaż kulturowy Warmii i Mazur jest unikatem w skali całego kontynentu! Nie ma tu wielkiego przemysłu i wielkich miast. Są za to rozległe bory, liczne jeziora, cenne zabytki historii i ładnie położone miasteczka, których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys. osób – a tylko takie mogą ubiegać się o miano Slow City.
Lokalne przeżycia
Komu nie marzy się spokojne życie w zdrowiu, rozwiązywanie sporów za pomocą dialogu, spożywanie smacznych, naturalnych produktów, swobodny dostęp do parków, teatrów, kin, kafejek… i aktywne spędzanie czasu w otoczeniu pięknego krajobrazu. Regulamin Cittàslow oferuje narzędzia i rozwiązania, pomagające osiągnąć ten idealny stan funkcjonowania miasta. Punkt po punkcie opisuje wymogi dotyczące ochrony środowiska, infrastruktury miejskiej, jakości życia, lokalnych produktów, zasad gościnności i promocji turystycznej. Ważne, że idee Cittàslow popiera i pomaga realizować Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, bo przecież wespół w zespół…
Zasmakuj w Warmii i Mazurach
Samorządowcy, lokalna społeczność i turyści – wszyscy zyskują na koncepcji Cittàslow. Bez nerwów, niespiesznie, smacznie i malowniczo; na co dzień i w czasie urlopu. Na gości oczekuje przyjazny uśmiech, bogata oferta turystycznych atrakcji i pyszna regionalna kuchnia. W kalendarzu imprez regionalnych na stałe zagościły „Niedziele Cittàslow” organizowane w miastach należących do sieci. Plenerowe wystawy, warsztaty ginących zawodów, nauka ludowych tańców, występy artystów, stragany z lokalnymi przysmakami. Co ważne, nie są to imprezki „pod turystę”, ale spotkania mieszkańców, którzy po prostu chcą wspólnie spędzić ze sobą czas i razem zjeść świąteczny obiad. A w menu, na przykład, wędzony jesiotr, kompot z ulęgałek i lody śmietankowo-miodowe – potrawy nagrodzone w konkursie „Smaki Warmii, Mazur i Powiśla na stołach Europy”. Jest się czym pochwalić!
Festiwal Cittàslow 2015
Już 9 maja 2015 odbędzie się na Warmii i Mazurach szósta polska edycja Festiwalu Cittaslow. Gospodarzem tego wydarzenia będzie Gołdap. Miasteczko powiększyło polską sieć Cittàslow w 2013 roku.
Lista miast w Cittàslow: Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Kalety, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Murowana Goślina, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Nowy Dwór Gdański, Olsztynek, Pasym, Rejowiec Fabryczny, Reszel, Ryn
www.cittaslowpolska.pl
www.portal.warmia.mazury.pl
www.produktregionalny.warmia.mazury.pl
Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze listopad-grudzień 2014 na str. 64-66.
