W Belgii powstają najlepsze komiksy. Można je czytać, oglądać w muzeach, i na murach domów. Wszak współczesne historyjki obrazkowe są plenerową dziedziną sztuki.

Belgijskie komiksy są równie sławne jak tamtejsze czekoladki, koronki i piwo. Bande-dessinée, czyli historyjka obrazkowa, jest w Belgii przedmiotem kultu. Komiksy można kupić w specjalistycznych sklepach, muzeach i na stacjach metra, obejrzeć na miejskich murach. Wyznaczono nawet szlak komiksowy, który ciągle się rozrasta, ostatnio obejmował ponad 20 miejsc. Biura informacji turystycznej rozdają plany miejsc ożywionych komiksowymi malowidłami, a władze miasta od pewnego czasu zachęcają obywateli do zdobienia zaniedbanych ścian kolorowymi historyjkami ze znanymi postaciami w rolach głównych.

Od secesji po Komiks
Tintin (główny bohater komiksów) jest bardziej popularniejszy niż Manneken Pisa. Postać ta została powołana do życia w 1929 r. przez Hergé (Georges Remi). Artysta ten stworzył również Thomsona i Thomsona, kapitana Haddocka i roztargnionego profesora Calculusa. Do tej pory wydrukowano ponad 200 mln egzemplarzy komiksu o Tintinie i przetłumaczono go na ponad 50 języków (w tym również na polski). W Brukseli działa Belgijskie Centrum Sztuki Komiksu (Centre Belge de la Bande Dessinée), nazywane potocznie cébébédé. Placówka jest hołdem złożonym belgijskiemu umiłowaniu komiksów oraz wielu słynnym artystom z całego świata. Jedna z najpopularniejszych stałych wystaw opowiada o wielkich bohaterach komiksów: od Tintina po Smerfy. Zbiory są prezentowane na trzech poziomach w secesyjnym budynku zaprojektowanym przez Victora Hortę. Postać słynnego architekta, jego życie i epokę przybliża oddzielna ekspozycja. Sam budynek, były Grand Magasin Waucquez, to jeden z nielicznych zachowanych do dziś secesyjnych domów towarowych. Magazyn i sklep wzniesiono w 1906 r. na zlecenie Waucqueza, magnata przemysłu tekstylnego. Klienci sklepu wchodzili przez piękny portal, po czym wspinali się po krętych schodach (obecnie służą za wyrzutnię biało czerwonej rakiety bohaterów komiksu). Do przestronnej i lekkiej konstrukcji światło wpada przez witraż zamykający halę wejściową.

Tekst i zdjęcia: Mirek & Magda Osip-Pokrywka

Centre Belge de la Bande Dessinée:
czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10–18
bilety w cenie: normalny/ulgowy – 7,5/3,5 EUR€ (dzieci do 5 lat – wstęp wolny)
Rue des Sables 20, Bruksela.
tel.: 02 2191980
e-mail: visit@cbbd.be
www.cbbd.be

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze marzec 2010 na str. 28-29.