KaDeWe czyli Kaufhaus Des Westens jest handlową wizytówką Berlina od ponad 100 lat. Wyrosła mu wprawdzie współcześnie ogromna konkurencja w postaci licznych centrów handlowych, ale za żadnym z nich nie stoją ani tak długa historia, ani styl, ani legenda.

KaDeWe wznosi się przy Tauentzienstraße, która wraz z Budapesterstraße, a przede wszystkim z Ku’damm, jak się w skrócie określa słynną Kurfürstendamm, tworzy wciąż najsłynniejszy shoppingowy szlak w niemieckiej stolicy.

KaDeWe otwarto w 1907 roku. Pomysłodawcą był berliński radca handlowy Adolf Jandorf, a autorem projektu architekt Johann Emil Schaudt, który zyskał wcześniej uznanie jako twórca monumentalnego kamiennego pomnika Bismarcka w Hamburgu. W owym czasie Europa celebrowała z wielką pompą początek nowego stulecia i działo się tak wiele, że przedsięwzięciu Jandorfa i Schaudta nie wieszczono sukcesu. Jednak publiczność się myliła. Powstał bowiem największy dom towarowy w kontynentalnej Europie (londyński Harrods jest większy). I najbardziej prężny, który pod względem pomysłów na obsługę klientów wyznacza po dziś dzień standardy w detalicznym handlu, nie tylko w Niemczech.

Przez te wszystkie lata KaDeWe utrzymał swój profil (być może dlatego, że pozostał w Berlinie Zachodnim po podziale miasta po II wojnie światowej), i ekskluzywną ofertę, w której reprezentowanych jest obecnie ponad 1800 renomowanych marek. Od odzieży znanych projektantów mody, przez biżuterię, kosmetyki i domowe akcesoria po artykuły spożywcze. Każde z sześciu pięter dedykowane jest innemu asortymentowi. Na dole są kosmetyki. Wyżej odzież i wyposażenie domu. Zaś cieszący się zasłużoną sławą dział spożywczy zajmuje piętro ostatnie. Wędliny, sery, przyprawy, trunki, niezliczone ilości gatunków kawy czy herbaty… Łącznie ponad 33 tysiące delikatesów, których przeglądanie może zająć całe godziny. A czas ten mija niepostrzeżenie.

Na najwyższej kondygnacji mieści się także restauracja, w której rozkoszowanie się potrawami i delektowanie „Berliner Weiße” (schłodzonym jasnym piwem z sokiem), łączy się z podziwianiem miasta przez potężne okna w łukowatych obramieniach ze stali. Krótko mówiąc – rewelacja. Punkt do obowiązkowego zaliczenia podczas pobytu w Berlinie.

INFO
www.kadewe.de
KaDeWe mieści się przy Tauentzienstrasse 21-24 w dzielnicy Schoeneberg, czyli w centrum dawnego Berlina Zachodniego. Jest czynny 7 dni w tygodniu.