W lutym najhuczniej w Polsce obchodzi się tu walentynki. Wiosną i jesienią najlepiej wyruszyć na zwiedzanie średniowiecznych kościołów i ruin zamków krzyżackich. Loty widokowe, rezerwaty przyrody i kąpiele w jeziorze zostawmy sobie na lato.

Chełmno – stolica powiatu chełmińskiego – jest nazywane miastem zakochanych. A to za sprawą relikwi św. Walentego przechowywanych w kościele farnym. Miasto zachowało śred- niowieczny układ ulic ograniczony murami obronnymi z XIII– –XIV w. Wjazdu do najstarszej części Chełmna strzegą dwie bramy (Grudziądzka i Merseburska) oraz 23 baszty (m.in. Prochowa, Panieńska i Dominikańska).

Uwaga, zabytki
W centrum rynku stoi gotycko-renesansowy ratusz z fantastycznie zdobioną attyką. Obecnie w jego wnętrzu mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Po zachodniej stronie budowli odnajdziemy średniowieczny wzorzec miary, tzw. pręt chełmiński. Ma 4,35 cm długości i jest podzielony na: stopy, łokcie i kroki. Spośród pięciu świątyń, jakie przetrwały do naszych czasów, najważniejszy jest średniowieczny kościół farny. W nawie głównej uwagę zwraca wiszący świecznik w kształcie głowy jelenia, który niczym higrometr reaguje na zmianę wilgotności powietrza.

Step nad Wisłą
Niedaleko Chełmna (w miejscowości Kałdus) znajduje się rezerwat przyrody Góra Św. Wawrzyńca. Górę będącą sztucznie usypanym wzniesieniem porasta rzadka roślinność stepowa, a jej wnętrze skrywa ślady wczesnośredniowiecznego grodziska. Odkryto tu także relikty katedry z pierwszej poł. XI w. (pisał o niej Długosz) przypominającej podobne założenia w Gnieźnie i Poznaniu. Punkt widokowy na szczycie wzniesienia jest popularnym miejscem wycieczek. Nieco dalej na południe leży malownicze Jezioro Starogrodzkie – ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Chełmna oraz turystów. Nad jego brzegami czeka nas kolej- na atrakcja – Park Miniatur Zamków Krzyżackich, a w nim dziewięć precyzyjnie wykonanych budowli w skali 1:30. W położonym nieopodal Starogrodzie bez trudu wypatrzymy piękny barokowy kościół o dwóch wieżach. Ze wzniesienia, na którym stoi świątynia, roztacza się zachwycająca panorama pradoliny Wisły.

Niezapomniane przeżycia
Jadąc dalej na południe, dotrzemy do Watorowa, w którym działa ośrodek szkolenia pilotów (placówka organizuje loty widokowe nad okolicą). Stąd już niedaleko do rezerwatu „Zbocza Płutowskie” chroniącego rzadkie skupiska roślinności stepowej. Sąsiedni Unisław natomiast przyciąga głównie narciarzy. Do ich dyspozycji oddano oświetlony i ośnieżony stok z trasą zjazdową o długości 400 m oraz dwa wyciągi.

Starostwo Powiatowe w Chełmnie
ul. Harcerska 1, 86-200 Chełmno;
tel. +48 (56) 677 24 10, faks +48 (56) 677 24 21
e-mail: starostwo@powiat-chelmno.pl
www.powiat-chelmno.pl

Tekst: Piotr Żabowski

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze marzec 2011 na str. 40-41.